עו"ד יונה גורן ז"ל
26.12.1996

עו"ד יונה גורן ז"ל

 

עו"ד יונה גורן ז"ל נולד בשבעה לפברואר 1921 בעירה בשם דליטין בגליציה המזרחית שבפולין (חבל ארץ אשר שייך כיום לרפובליקה האוקראינית, והמכונה אוקראינה המערבית.)

 

בספטמבר 1935 עלה עם משפחתו מפולין לדירה קטנה בלב גבעות חול שוממות ברחוב "מצדה" בתל אביב (רחוב המצוי היום בין הרחובות דיזינגוף, ארלוזרוב ושדרות בן גוריון).

 

בסוף שנת 1947 (ערב מלחמת העצמאות) גויס לתפקיד אלחוטאי בחייל אויר וזאת לאור הידע שרכש קודם לכן בטלגרפיה ומורס מתוקף עבודתו בדואר פלסטינה א"י.

 

בנובמבר 1947 נישא לגב' חנה גורן, ומנישואין אלו נולדו לימים שישה ילדים אשר שניים מהם משפטנים ועורכי דין.

 

בשנת 1953 סיים את חוק לימודיו כמוסמך במחזור הראשון של הפקולטה למשפטים האוניברסיטה העברית בירושלים.

 

ביום 21 למרץ 1955 קיבל את התואר של עורך דין מטעם לשכת עורכי הדין בישראל והמספר שהוטבע בכרטיס החבר שלו היה 2233.

 

פעמיים כיהן כחבר הוועד המרכזי של לשכת עורכי הדין ופעמיים כחבר המועצה הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל.

 

בשנת 1953 עבר לאשקלון, שם עבד, ומילא שורה של תפקידים ציבוריים נרחבים עד יומו האחרון.

 

בין תפקידיו הרבים בפעילותו הציבורית הרבה שהשאירה את חותמה בעיר אשקלון עד עצם היום הזה כיהן:

כיו"ר החוג לתרבות וחברה במשך 15 שנים, יו"ר האגודה לשיקום האסיר והעבריין באזור הדרום, חבר מועצת העיר אשקלון, יו"ר ועדת הערעורים של מס רכוש וקרן פיצויים רחובות, יו"ר ארגון יוצאי פולין באשקלון, מרכז הוועדה לעידוד התיירות באשקלון, חבר הוועד המרכזי של תנועת הצמחונים והטבעונים בא"י ושליח תנועת הצמחונים בקונגרסים בינלאומיים. יזם והקים המרכז הטבעוני הגדול ביותר בישראל, כתב מאות מאמרים מדעיים על תזונה ובריאות בביטאונים בארץ ובחו"ל. היה חבר העמותה של שוחרי ביה"ח ברזילי באשקלון, כיהן כיו"ר ועדת יקיר אשקלון, היה חבר מועדון "רוטרי", חבר "בני ברית" ו"הבונים החופשיים". פעיל באגודת אל-סם, שופט בדימוס בבתי הדין המשמעתיים של עורכי הדין, יזם של קופת ג.מ.ח. וסעד לנזקקים, היה חבר בהנהלת באגודה לטיפוח תרבות וחברה של יהודי תימן בישראל ויו"ר האגודה לגרי- צדק.

 

מבית מדרשו של עו"ד יונה גורן ז"ל יצאו עורכי דין רבים, שופטים רבים, בבתי המשפט השלום, המחוזי ואף העליון.

 

עם פטירתו של יונה גורן ביום ט"ז בטבת תשנ"ז, 26 בדצמבר 1996 בהיותו כבן 75 שנים, ספדו לו אנשי ציבור רבים, בניהם ראשי העיר אשקלון, שופטים רבים נשיאי ביהמ"ש השלום המחוזי ושופט עליון. בין מוקירי זכרו אשר פקדו את המשפחה היו מאות רבות של עורכי דין, אזרחים ופעילי ציבור.

 

עו"ד יונה גורן נפטר לאחר מחלה קשה אשר ייסרה אותו במשך תקופה של כשלוש שנים – עד יומו האחרון המשיך לעבוד במקצוע המשפטי, אשר ראה בו לא רק מטרה אלה גם שליחות, והכל בהיותו צלול, דעתן ובהיר מחשבה.

 

יונה גורן ז"ל היה איש אהוב ואהוד על הבריות, איש בעל ערכי נתינה וסעד לציבור, איש עקרונות ומעש.

 

יהא זכרו ברוך !!!