על המוסד

המוסד הארצי לגישור ע"ש דוד רוטלוי - דוח פעילות 2009

02.12.2009

עו"ד ענת מנדלסון - מנהלת המוסד הארצי לגישור

המוסד הארצי לגישור ע"ש דוד רוטלוי פועל כתשע שנים להטמעתו של הגישור, להכשרת עורכי דין כמגשרים ולקידום מקצועיותם, ויוזם פרויקטים חדשים.

בראש המוסד הארצי לגישור עומדים עוה"ד משה צ'צ'יק ורם הורביץ וחבר בו עו"ד יוסף רוזנבוים. מנהלת המוסד הינה עו"ד ענת מנדלסון.

 

למוסד הארצי לגישור מאגר מגשרים ובו רשומים יותר מ- 1000 עורכי-דין מגשרים, המסווגים לפי תחומי מומחיותם וניסיונם. כל עורך-דין שהוסמך על-פי הדין לשמש כמגשר רשאי להציע עצמו למוסד הגישור כמגשר. מתוך המאגר הנ"ל ממנה המוסד לגישור מגשרים בתיקים המופנים אליו מבתי-המשפט השונים, על פי נוהל שאושר בועד המרכזי, ובהתאם לקריטריונים מקצועיים, ניסיון ותחומי עיסוק של המגשרים.

בהתאם לנוהל הועד המרכזי שמותיהם של 3-5 מגשרים מתוך המאגר נמסרים על-ידי מנהלת המוסד לועדה של 3 חברי המוסד וזו בוחרת את המגשר בכל תיק. שכר טרחת המגשר נקבע על-ידי בית המשפט או בהעדר החלטה כאמור, על-ידי המגשר עצמו בהסכם בינו לבין המגושרים.

 

בין התאריכים 1.8.08-31.8.09 הופנו למוסד הארצי לגישור 263 סכסוכים, מתוכם ב- 132 סכסוכים ניתנה הסכמה לגישור (כ-50%), ב- 95 סכסוכים אחד הצדדים סרב להליך הגישור (36%), ב- 7 סכסוכים טרם ניתנה תשובת הצדדים לגבי ההליך, וב- 27 סכסוכים (10%) לא התקיים הליך גישור מסיבות שונות (הסכם פשרה, לא מתאים לגישור, לא ניתן לאתר את אחד הצדדים וכו').

 

 

הכשרות וימי עיון בגישור

מוסד הארצי לגישור מעביר במסגרת המכון להשתלמות קורסי הכשרה בסיסיים בגישור וקורסי הכשרה למגשרים בתחום הגישור המשפחתי.

בנוסף, לעורכי-דין שהוכשרו כמגשרים עורך המוסד לגישור תוכנית להתנסות מודרכת בגישור ("פרקטיקום") בתיקים התלויים ועומדים בבית המשפט. תוכנית הפרקטיקום מאפשרת לבוגרי הקורס הבסיסי לרכוש ניסיון מעשי בגישור בתיקים בבית המשפט בהנחייתם של מדריכים מנוסים. היקף התכנית הינו כ- 115 שעות לימוד, והיא כוללת 17 מפגשים בני כ- 5-6 שעות כ"א.

בדצמבר 2008 ערך המוסד לגישור יום עיון בנושא: השתתפות ילדים בהליך הגירושין. ראשון המרצים היה מר אבנר הכהן - פסיכולוג קליני בכיר, שהרצה על ילדים בעין הסערה: בין הילד התאורטי לילד הממשי בסכסוך בין ההורים. בנוסף, התקיים פאנל בנושא: דילמות אתיות בגישור מנקודת מבטם של הילדים המעורבים בהליך הגירושין, והשתתפו בו עו"ד שמואל מורן, ד"ר תמר מורג, אבנר הכהן וד"ר דפנה הקר.

 

פרוייקט גישור מיוחד

המוסד הארצי לגישור המשיך להפעיל גם השנה את פרויקט הגישור המיוחד בשיתוף עם בתי משפט השלום במחוז המרכז. במסגרת פרויקט זה עורכי דין מגשרים בעלי ניסיון בגישור עורכים ללא תמורה גישורים בתיקי תביעות קטנות. עורכי דין אלה מקבלים עדיפות בקבלת תיקי גישור אחרים בתמורה. ההיענות לפרויקט זה מצד עורכי הדין, מצד הנהלת בתי המשפט ואף מצד המתדיינים רבה מאוד. בתוכנית זו עד כה ישנה הצלחה רבה של מגשרי המוסד בהבאת הצדדים להסדר גישור.

 

 

המרכז לגישור בקונפליקטים בין עורכי דין

המוסד הארצי לגישור מפעיל "קו חם" לטיפול מיידי בקונפליקטים בין עורכי דין. ההחלטה על הקמת המרכז לטיפול בקונפליקטים בין עורכי דין התקבלה על רקע הגידול המתמיד במספר הקונפליקטים והסכסוכים המתגלעים בין חברי הלשכה.

במסגרת הפרויקט הנ"ל הליך הגישור מתבצע בהתנדבות על-ידי עורכי דין מגשרים, בעלי ותק של למעלה מ- 10 שנים.

 

Collaborative Divorce (גירושין בשיתוף פעולה)

גירושין בשיתוף פעולה הינו מודל שפותח ב-1990 במדינת קליפורניה, ארה"ב. במסגרת המודל בני זוג שהחליטו להתגרש מקיימים פגישות עם צוות מומחים בתחומי הכלכלה, הטיפול המשפחתי ועריכת דין, במטרה להגיע להסכם גירושין, שיענה בצורה הטובה ביותר על צרכיהם וצרכי ילדיהם. צוות המומחים משלב בין ההיבטים המשפטיים, הכלכליים והרגשיים של הגירושין, תוך התמקדות בדינמיקה של התקשורת בין הצדדים, ומכין את בני הזוג להורות משותפת לאחר הגירושין.

ייחודו של המודל הוא בחתימת הסכם על ידי בני הזוג ועורכי דינם, בו הם מצהירים על כוונתם לפתור בעיות בשיתוף פעולה במקום פניה לערכאות שיפוטיות.

בחודש אוקטובר 2008 ערך המוסד הארצי לגישור מפגש חשיפה של המודל, עם ד"ר מריה אלבה פיש מניו-יורק, בעלת ניסיון רב בטיפול פסיכולוגי. ד"ר אלבה פיש התמקדה בחיוניותו של המודל, אופן יישומו ותוצאותיו, וכן בהכשרת אנשי המקצוע בתחום והאינטראקציה ביניהם.

במאי 2009 ערך המוסד הארצי לגישור בשיתוף משרד המשפטים, שתי השתלמויות ייחודיות בתחום הגירושין בשיתוף פעולה. ההשתלמויות נערכו על ידי עו"ד פולין טסלר מארה"ב - מהוגי המודל וממפתחיו, ומר יובל ברגר מקנדה, עובד סוציאלי מוסמך (MSW, RSW), ובעל ניסיון רב בתחום. במסגרת ההשתלמויות הוכשרו כ-80 עורכי דין, מגשרים ומטפלים משפחתיים.

ביולי 2009 הזמין המוסד לגישור את עו"ד ריטה פולק מארה"ב, אשר ערכה לבוגרי ההכשרות מפגש חשיבה בנושא קידום הפעילות בארץ של תחום הגירושין בשיתוף פעולה.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון