ראש הלשכה

דבר ראש הלשכה - נובמבר 2002: בעת צרה

01.11.2002

ד"ר שלמה כהן, עו"ד

חברותי וחברי,

מדינת ישראל נמצאת במשבר מתמשך, ביטחוני וכלכלי, שנגזר מן האינתיפאדה מחד ומהמיתון העמוק בכלכלת העולם המערבי מאידך, אשר להוותנו באו בעת ובעונה אחת.

 

משבר מתמשך משפיע לרעה על חברה כמו על יחיד. במצב כזה כל חברה, גם החברה הישראלית, נכנסת למבוכה אמיתית המתאפיינת בסף רגישות מוגבה וסף תבונה מונמך. מצב כזה מביא יחידים וחברות לסכנה משמעותית של אובדן דרך. בכל הנוגע לנפש היחיד נערכו מחקרים רבים והצטבר מידע רב המתייחס לנזקים הנגרמים לנפש כתוצאה מלחץ מתמשך. אינני יודע עד כמה נחקרה השפעה של לחץ מתמשך על קבוצות ובייחוד על עמים. אבל לא צריך מחקרים כדי להבין שלחץ מתמשך כזה גורם נזקים, שיבושים בקליטה ובעיבוד מידע, ובהתנהלות. המשבר הביטחוני הקשה הפוקד אותנו, משפיע על כולנו. במיוחד התופעה המזוויעה של פצצות אדם הפוגעות באזרחים תמימים, הצליחה לצערנו לגרום למידה לא מבוטלת של בלבול גם אצלנו.

 

בכלל זה ביקורת מוזרה על בתי המשפט. "מה הם מתערבים?" מתריסים אישי ציבור שונים כלפי בית המשפט אשר מתבקש להזכיר מפעם לפעם לשלטון שהוא כפוף לדין, גם אולי במיוחד כשהוא מפעיל כח צבאי. קשה להאמין, אבל יש מי שסבורים ששלטון החוק וזכויות יסוד מתיישבים עם יד חופשית לשלטון להפעיל את הכח הרב ביותר שלו, ללא כפיפות לדין או ללא בקרה שיפוטית. יש כאלה הסוברים שבעניינים כאלה אין דין ואין דיין. יש הסוברים שיש דין אך לא צריך דיין. ראוי שגם אלה וגם אלה ישנו פרקם. יש דין. ואין דין ללא דיין. ומעניין לראות כמה מן המתריסים אצים רצים לבית המשפט, בעיקר לבג"צ, כשהם חשים שזכויותיהם נפגעו. אז צריך גם דין וגם דיין.

 

מדאיגה במיוחד המגמה המסתמנת בסידרה של מעשי חקיקה והצעות לחקיקה שיש בהן פגיעה משמעותית בזכויות יסוד (חופש הביטוי, חופש ההתאגדות, ייצוג פרלמנטרי ועוד). יש הגורסים, לפעמים בקריצת עין שובבה, שחוקים כאלה צריכים להימצא על ספר החוקים של מדינת ישראל, ו"אין מה לדאוג", מכיוון שייעשה בהם שימוש רק כלפי קבוצות מסויימות אשר לדעתם ראויות לטיפול מיוחד. מעבר לכשל הערכי החמור שבהשקפה "פרגמטית" זו, צריך לזכור שההיסטוריה האנושית מלאה בניסיון מר המוכיח שכשאר פוגעים בזכויות היסוד של קבוצה אחת, לא רחוק היום שבו נפגעות גם זכויות היסוד של קבוצות אחרות.

 

התופעות האלה מצערות במיוחד מכיוון שישראל ידעה ימים קשים לא פחות מאלה אשר עוברים עלינו בעת האחרונה. ובכל זאת הצליחה, גם בתקופות קשות, להקפיד הקפדה יתרה על אמות מידה משפטיות נאורות ובעיקר על זכויות יסוד. גם בשנים הקשות ביותר, הקפיד העם בישראל לשמור על עקרונות אלה במידה הראויה לציון, במיוחד בהשוואה לכישלונותיהם של עמים נאורים אחרים אשר לא עמדו במבחן זה באורח ראוי.

 

בימים קשים אלה אנו יכולים להתגאות במערכת המשפט הישראלית אשר, כבעבר, מחפשת דרך נאותה ואיזון ראוי בין אילוצים בלתי אפשריים של ביטחון מזה וזכויות יסוד מזה. פסק הדין של בית המשפט העליון בעניין "תיחום המגורים" הוא דוגמא לכך. בפסק דין זה הבהיר בית המשפט שלמרות הוראה מפורשת באמנת ג'נבה המתירה העברת תושבים מאיזור לאיזור בשטח מוחזק, יש מגבלות על צעד כל כך דרסטי, ויש נסיבות מוגבלות אשר רק בהתרחשן מותר מהלך כזה. ומעל לכל חזר בית המשפט העליון על כלל הברזל של המשפט הנאור איש שבעוונו ייענש, ואין פוגעים בחפים מפשע, גם אם זה "אפקטיבי".

 

במקרה זה, כמו בכמה וכמה מקרים אחרים, ידע בית המשפט לעמוד על הדין, תוך מתן ביטוי הולם לערכים העיקריים שבבסיסו, ומבלי להיכנע ללחץ הקשה המופעל על כל מוסדות השלטון בימים אלה. בית המשפט לא חיפש את הפתרון הקל ולא נכנע לפיתויים של פתרונות פלא שאינם אלא מקסמי שווא.

 

התקופה הקשה העוברת על המשק הישראלי נותנת את אותותיה גם במקצוע שלנו. כידוע פעילות עורכי הדין היא נגזרת ישירה של היקף הפעילות במשק. והנה, דווקא עתה, כאשר הפעילות במשק התכווצה מאוד, מספר עורכי הדין הוא בשיא של כל הזמנים. עלינו להתייצב מול המציאות הקשה הזו כפי שהיא, ולחפש פתרונות אמיתיים ואחראיים, בזכרנו שקהילה משפטית יציבה ומקצועית היא תנאי חשוב לקיומה של חברה אזרחית ודמוקרטיה פעילה. אנחנו נוקטים סידרה של פעולות כדי להקל על חברותינו וחברינו הנמצאים במצוקה. קבענו המלצות לתנאי שכר והעסקה מינימליים. הקמנו מערך השמה מקצועי ומשוכלל המופעל על-ידי חברה המתמחית בתחום זה. מערך זה השים בשנה האחרונה למעלה מ- 1,000 עורכי דין ומתמחים. השקנו תוכנית חונכים שבה מסייעים עורכי דין ותיקים לעורכי דין צעירים. אנחנו נאבקים כנגד גורמים בלתי מקצועיים הפועלים בניגוד לחוק ואשר גורמים נזק חמור לאזרחים המתפתים לפנות אליהם.

 

במקביל, לנוכח המצוקה בשכבות רחבות של הציבור הישראלי, לשכת עורכי הדין פועלת במרץ למלא את שליחותנו המקצועית. בימים אלה השקנו את תוכנית "שכר מצווה", סיוע משפטי בהתנדבות למעוטי יכולת (פרו בונו) שבראשה עומד חברנו עו"ד יגאל ארנון. זו תחילתו של פרק חדש במשפט הישראלי מאחר שללא נגישות שוויונית למשפט אין משפט. קרוב ל1,000- עורכי דין כבר הצטרפו כמתנדבים לתוכנית ועוד היד נטויה. בשבועות האחרונים נפתחו ברחבי הארץ כ20- תחנות המאויישות על-ידי מתנדבים של לשכת עורכי הדין. תחנות אלה פועלות במתכונת נסיונית למספר שבועות, במהלכם נפיק לקחים ואז נפעיל את התוכנית במלוא היקפה.

 

המשפט הוא בראש ובראשונה מכשיר ליישום ערכים. משפט בלי ערכים הוא כמו גוף בלי נשמה. והערכים הבסיסיים של המשפט הישראלי, גם בהשראת המסורת והתרבות היהודית, הם של כבוד האדם, כל אדם, גר ותושב, ללא אפליה. כך היה אצלנו וכך נקווה גם יהיה. צריך רק לקוות שימי מבחן קשים אלה יחלפו במהרה. הלחץ נותן את אותותיו בכל מוסדות השלטון, וגם בחקיקה. ולוואי שלא נגלה את גבולות העמידות.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון