על התוכנית

טקס הוקרה למתנדבים/ות 2007

31.03.2007

באירוע החגיגי אמר בין השאר השופט בדימוס אליהו מצא: "בעל דין לא מיוצג הוא בד"כ בעל דין מפסיד".

בפתח הארוע אמר עו"ד יורי גיא-רון, נציג הלשכה בועדה לבחירת שופטים וחבר דירקטוריון התכנית שהנחה את הערב, כי ללא מתן עזרה משפטית וסיוע לאוכלוסיות חלשות אין ללשכה הצדק קיומי כארגון ציבורי. "חיבוקו של החלש הנו ביטוי למלא עוצמתו של החזק", והוסיף, "לשכה חזקה ומשפיעה היא לשכה שיש בה תכנית שכר מצווה".

 

 

השופט בדימוס, אליהו מצא, המכהן כיו"ר קרן התרומות של התכנית, ציין שהמפעל של תכנית שכר מצווה הוא המפעל החשוב ביותר שהלשכה יזמה, ועו"ד מוזמנים לקבל עליהם את עול המצוות, וייווכחו לדעת שעשייה למען הציבור מהווה כשלעצמה שכר. השופט מצא הוסיף ודיבר על חשיבות זכות הייצוג ש"בעל דין מיוצג הוא בד"כ בעל דין מפסיד, וזאת משום שמשפטו של בעל הדין הלא מיוצג אינו מנוהל כפי שצריך להתנהל, והשופט אינו יכול לסייע לו בכך".

 

 

"השליחות המקצועית של מקצוע עריכת הדין מתבטאת בהגנה על שני ערכים בסיסיים: שלטון החוק והנגישות למשפט", אמר ראש הלשכה, ד"ר שלמה כהן, והוסיף כי "אם אין נגישות למשפט אין משפט. יש משפח". ראש הלשכה התייחס לאופיו המיוחד של מקצוע עריכת הדין "עורכי הדין הם משענתו היחידה של האזרח העומד יחיד לבד ומוחלש כנגד מנגנונים רבי עוצמה שלטוניים ועסקיים. אם עורכי הדין לא היו מאוגדים לא היה בידם לסייע לאזרח הבודד". הוא כינה את מתנדבי הפרו בונו – "הנבחרת" של המקצוע.

 

עו"ד שחר ולנר, יו"ר משותף של התכנית עם עו"ד יגאל ארנון, הציג את חזון התכנית – לאפשר לכל מי שפונה לבית המשפט להיות מיוצג על ידי עו"ד. לדבריו, בשנת 2005, מתוך 1.5 מיליון הליכים משפטיים – חצי מיליון היו בלתי מיוצגים. עו"ד ולנר הציג נתונים על פעילות התכנית, ביניהם הפעלה של 30 מרכזי זכויות ברחבי הארץ, 11 אלף פונים לתכנית באמצעות קו 1-700-505-500, 10,000 פגישות ייעוץ במרכזי הזכויות, 800 תיקי ייצוג בבתי המשפט ו – 6,000 הפניות לסיוע המשפטי הממלכתי. לדבריו, אחד מיתרונותיה של התכנית הוא בהפניית אזרחים לסיוע המשפטי של המדינה – אזרחים אלה ברוב המקרים לא ידעו על קיומו של השירות - ובכך מספקת התכנית פרנסה לעוה"ד העובדים עם הסיוע המשפטי של המדינה.

 

 

חה"כ שלי יחימוביץ התייחסה לנגישות המועטה שיש לאנשים החלשים לכל המערכות במדינת הרווחה, וביניהן גם למערכת המשפט. "עורכי הדין והלשכה בעשייתם במסגרת התכנית מהווים חיץ בין אי הנגישות לנגישות. התכנית היא מעשה נאצל התורם רבות להקטנת אי השוויון בחברה".

 

 

 

חה"כ יחימוביץ' אף התריעה מפני הסכנה הטמונה בדימוי הגרוע של חברי הכנסת. "במידה רבה הדימוי הוא פרי מערכת הסתה מכוונת. כתוצאה מכך יותר ויותר כוח עובר מהשלטון לבעלי ההון, והמדינה מתפרקת מנכסיה. והוסיפה כי "יש לגונן על הדמוקרטיה הפרלמנטרית בכל הכוח. היום לבעל הון גדול מאוד יש יותר כוח מלכל חבר כנסת".

 

חה"כ גדעון סער אמר ש"חברה מתקדמת נבחנת ביכולתה להשיג צדק לאלה שלא יכולים להשיג לעצמם צדק. במבחן התוצאה קשה מאוד להגיע למשפט צדק ללא ייצוג. לדבריו, דווקא בעידן חומרני ותחרותי, שבו נמצא המקצוע התכנית של הלשכה היא מפעל חשוב ביותר. "כאשר יותר אנשים יכולים לזכות בהליך הוגן יש יותר אמון במערכת המשפט, ואחת הבעיות שלנו היא האמון בבית המשפט.

 

 

חה"כ אברהם מיכאלי ברך אף הוא את הלשכה על הפעלת תכנית שכר מצווה וציין שיש בתכנית לשפר את תדמיתם של עורכי הדין.

 

 

במהלך הארוע הושק הקמפיין החדש של התכנית שהופק בהתנדבות ע"י תרצה גרנות – המכללה לתקשורת ופרסום ACC, שמטרתו ליידע את הציבור הרחב  על הסיוע הניתן במסגרת התכנית ועל חשיבות הבטחת זכות הייצוג בבתי משפט. וכן הוענקו תעודות הוקרה למתנדבים בולטים של התכנית על ידי מנהלת התכנית, עו"ד שירי דביר.

 

 

 

לרשימת מקבלי/ות תעודות ההוקרה:       

 

תמונות נוספות:

 

מימין לשמאל: עו"ד יורי גיא-רון - חבר דירקטוריון תכנית "שכר מצווה", עו"ד קארין אלהרר - מתנדבת בתכנית ועו"ד שירי דביר - מנהלת התכנית

 

מימין לשמאל: עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה, עו"ד דורון ברזילי - יו"ר ועדת עורכי הדין הצעירים הארצית, עו"ד רחל בן-ארי - יו"ר ועד מחוז חיפה, ד"ר שלמה כהן - ראש הלשכה, עו"ד שחר ולנר - יו"ר משותף של התכנית ועו"ד שירי דביר

 

מימין לשמאל: ח"כ אברהם מיכאלי, השופט העליון (בדימוס) אליהו מצא - יו"ר קרן התרומות של התכנית, ד"ר שלמה כהן ועו"ד יורי גיא-רון

 

מתנדבים בתכנית:

 

 

 

 

 

 

 

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון