הודעות וחדשות

דו"ח הוועדה לבדיקת נושא ההתמחות (ועדת גרסטל) - עכשיו להורדה מהאתר

30.11.2006

צוות האתר

במסגרת הדו"ח, מומלץ בין השאר, להאריך את תקופת ההתמחות משנה לשנה וחצי, לחייב את המתמחים לעבור במהלך מחצית השנה הראשונה להתמחות קורס מעשי, שינוהל בידי הלשכה, לערוך בחינה בתום ההתמחות במתכונת של "ניתוח מקרה" בנוסף לבחינה האמריקאית ועוד.

כזכור, "ועדת גרסטל" מונתה לפני כ- 6 שנים על ידי שר המשפטים דאז, ד"ר יוסף ביילין. הוועדה, בראשות שופטת בית המשפט המחוזי בת"א, הילה גרסטל, כללה שלושה נציגים ממשרד המשפטים, שני נציגים מהאקדמיה ושני נציגים מהלשכה. מסקנותיה של הוועדה התקבלו פה אחד. הוועדה הגישה את מסקנותיה עוד במאי 2002 לשר המשפטים דאז מאיר שטרית. הלשכה נקטה מאמצים רבים לאימוץ הדו"ח וליישומו. בסופו של התהליך החליטה לפני כשנה שרת המשפטים דאז, ציפי לבני, לאמץ את הדו"ח.

 

הוועדה המליצה להאריך את תקופת ההתמחות משנה לשנה וחצי, לחייב את המתמחים לעבור במהלך מחצית השנה הראשונה להתמחות קורס מעשי, שינוהל בידי הלשכה, לערוך בחינה בתום ההתמחות במתכונת של "ניתוח מקרה" בנוסף לבחינה האמריקאית ועוד.

 

הוועדה המליצה למנות שופט בדימוס כמפקח על ההתמחות. הלשכה מסתייגת מן ההצעה שהועלתה על ידי שרת המשפטים להרחיב את סמכות נציב הפיקוח באופן שיאפשר לו לטפל בנושאים אתיים ומשמעתיים. בנושאים כאלה מטפלים מוסדות האתיקה והדין המשמעתי של הלשכה. אין לכרסם בעקרון החשוב הזה המהווה נדבך יסודי בעצמאות המקצוע רק בשל השינויים הנערכים במערך ההתמחות.

 

הוועדה קבעה במפורש שהמלצותיה לא יחולו על מי שכבר החל לימודיו בעת יישום ההמלצות.

 

הלשכה סבורה שהרפורמה המוצעת במסקנות ועדת גרסטל תחזק ותרענן את ההתמחות. עורך הדין נושא באחריות ציבורית ומקצועית כלפי לקוחו, מערכת המשפט והחברה בכללותה. עורכי הדין עוסקים בדיני נפשות, ומכאן החשיבות הרבה של ההכשרה המקצועית המעשית במסגרת ההתמחות.

 

לדו"ח המלא – לחצו כאן*

*עקב משקלו, מומלץ לבצע שמירה של הקובץ לשולחן העבודה ולפתחו לצפייה משם.

 

קובץ להורדה
gerstel_committee_internship.pdf
חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון