"נקודת גישור"

ביקורת ספרים - "דרך גישור להסכם" מאת עו"ד רונן סטי

18.02.2003

מאת השופטת ורדה וירט ליבנה*

הספר המקיף והראשוני מכיל סקירה רחבה על היבטי הגישור השונים מכל זווית אפשרית, הן בפן המהותי והן בפן הפרוצדורלי

נתבקשתי לכתוב מספר מילים על הספר "דרך גישור להסכם" ונענתי בשמחה, וזאת לאור החשיבות הרבה שהנני מייחסת הן באופן אישי והן במסגרת תפקידי - כשופטת ראשית בבית הדין האזורי לעבודה בתל-אביב-יפו, להליך הגישור.

באופן טבעי הנני כותבת על הספר מנקודת מבטו של השופט המתלבט כאשר מובאת התובענה בפניו, האם להמליץ לצדדים לתובענה לפנות להליך הגישור או שמא, להשאירה בין כותלי בית הדין ובכך לכבד את רצונו של התובע אשר הביע את אמונו במערכת ופנה לבית הדין על מנת לנסות ולקבל את הסעדים להם עתר.

קשיים רבים ניצבים בפני המערכת המשפטית להביא לתודעתו של המתדיין את אפשרות הליך הגישור על יתרונותיו הרבים ותמיד מתעוררת אצלי השאלה עד כמה מתפקידה של הערכאה השיפוטית "לשווק" את אותו הליך או שתפקיד זה יש להשאיר לגורמים האחרים העוסקים בנושא.

בבית הדין בתל-אביב, בו אני משמשת כשופטת ראשית, הקמנו מערך גישור רחב המעניק שירותים, הן במסגרת הגישור הפנימי בין כותלי בית הדין והן במסגרת הגישור החיצוני המציע לצדדים לפנות להליך הגישור המתנהל על-ידי מגשרים, בעלי מומחיות בתחום דיני העבודה, שהוא מבין התחומים המתאימים ביותר להליך מסוג זה.

משום כל אלה, שמחתי לגלות כי אכן נכתב ספר מקיף וראשוני בסקירתו הרחבה על היבטי הגישור השונים מכל זווית אפשרית, הן בפן המהותי של ההליך והן בפן הפרוצדורלי שבו.

הספר כתוב בשפה הניתנת לקריאה גם על ידי הציבור הרחב ולא רק על ידי קהל עורכי הדין ומשום כך יש לו חשיבות רבה בעיני.

לעניות דעתי, יש בספר העברת מסר ברור לקהל הקוראים אותו, המביא בצורה מאוזנת את הסכסוכים המתאימים לפתרון בדרך של גישור. בסקירתו זו הוא משמש גם ככלי עזר לשופט המתלבט באם סכסוך העומד בפניו ראוי להליך הגישור ולכל אלה העוסקים במלאכה כמו גם עורכי הדין המנהלים את המחלקות השונות לניתוב התיקים בבתי המשפט ובבתי הדין לעבודה.

יש לציין כי קיימת ספרות רבה בנושא, שנכתבה בארה"ב, אולם מאחר ואין אדם אלא "תבנית נוף מולדתו", לא ניתן ליישם את כל מה שנעשה בנכר על אופיו של המתדיין הישראלי ועל כן, יש לברך על יוזמתו של עורך-הדין רונן סטי שריכז בספר את כל הדרוש לנו על מנת ללמוד על אותו הליך וזאת בשפה העברית ובאופן המתאים ל"תנאי הארץ ותושביה".

* הכותבת היא שופטת ראשית בית הדין האזורי לעבודה בתל-אביב

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון