נט-המשפט

תיקון תקנה 497ג(ו) לתקנות סדר הדין האזרחי - שעות ההגשה באמצעות מערכת "נט המשפט"

26.08.2014

לשכת עורכי הדין

לשכת עורכי הדין סבורה שצמצום טווח ההגשה יביא לפגיעה בעבודתם של עורכי הדין ושל לקוחותיהם, לאיבודה של יכולת חשובה המייחדת את מערכת "נט המשפט" ותסכל את עידוד השימוש בה וההנאה מיתרונותיה.

בעקבות תיקון בתקנה 497ג לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984, כתב בי-דין אלקטרוני שנשלח לבית המשפט לאחר השעה 17:00 יראו אותו כאילו נשלח ביום שלאחריו, זאת בעוד שעד עתה ניתן היה להגיש כתבי בי-דין באמצעות "נט-המשפט" עד השעה 23:59.

 

תיקון זה מקצר משמעותית את זמן הפעילות המשפטית ומשפיע דרמטית על התנהלותם של אלפי-עורכי דין המנהלים הליכים בבתי המשפט בכלל, ובאמצעות מערכת "נט המשפט" בפרט, וזאת מבלי שנערך דיון ראוי בנושא בהשתתפות נציגים של לשכת עורכי הדין – כפי שהבטיחה הנהלת בתי המשפט ללשכה.

 

במתכונתו המקורית של התיקון ביקשה הנהלת בתי המשפט להשוות את מועד ההגשה האלקטרוני למועדי ההגשה במסירה אישית או באמצעות פקס, דהיינו עד השעה 13:30. בעקבות התנגדותה הנחרצת של הלשכה, נסוגה הנהלת בתי המשפט מדרישתה זו.

 

לשכת עורכי הדין מתנגדת לשינוי שכזה, שכן צמצום טווח ההגשה יביא לפגיעה בעבודתם של עורכי הדין ושל לקוחותיהם, לאיבודה של יכולת חשובה המייחדת את מערכת "נט המשפט" ותסכל את עידוד השימוש בה וההנאה מיתרונותיה. כמו כן, אין זה ראוי שבשל מקרים ספורים ומיוחדים של הגשת חומר ביום שלפני דיון שעשויה שלא להגיע לידי שופט, ייקבעו הסדרים כלליים בעיתיים.

 

יצוין כי הלשכה הציעה פתרונות דיוניים שונים, פשוטים ויעילים כגון קביעת מועד אחרון להגשת תגובה ביום שלפני הדיון, קביעת שעת הגשת התגובה בתיקים מסוימים וכד', וכן פתרונות טכנולוגיים על ידי תיקון התוכנה של מערכת "נט המשפט".

 

צר לנו כי הנהלת בתי המשפט אינה עומדת בהסכמות המפורשת שלא לבצע התיקון ללא התייעצות עם הלשכה. כתמיד, הלשכה עומדת לרשות משרד המשפטים ולרשות הנהלת בתי המשפט לצורך קיומו של דיון וליבון משותף של הסוגיה, ככל שיידרש.

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון