מאמרים וכתבות

אלכוהול, מכונית ומדים: על נהיגה בשכרות בצבא

24.07.2014

למרות שמערכת המשפט הצבאית – מהחוקים ועד היישום שלהם – דומה באופן מסוים למערכת המשפט האזרחית, ישנם תמיד הבדלים בין המערכות. גם בכל הנוגע לעבירות תעבורה בצבא ישנם הבדלים בין ההתייחסות אליהן בצבא ובין ההתייחסות אליהן באזרחות: רמת הענישה וחומרתה, נוהל השיפוט וכן הלאה.

בשורות הבאות נסקור את הצורה שבה מערכות האכיפה והמשפט הצבאיות מטפלות בעבירה הפלילית של נהיגה בשכרות.

 

מערכת האכיפה הצבאית: תחום השיפוט

לפני שנבחן ספציפית את עבירת השכרות, צריך לשאול: מי נמצא בתחום השיפוט של המערכת הצבאית? התשובה הפשוטה היא שחיילים שייכים למערכת הצבאית ואילו האזרחים למערכת האזרחית. זה נכון אמנם באופן כללי אבל חשוב לשים לב לפרטים המדויקים:

 • חיילים בשירות סדיר ובקבע: חיילים בזמן השירות, כמובן, כפופים לחוק השיפוט הצבאי – הדבר נכון גם לזמן שבו הם בחופשה. עם זאת, לא כל עבירת תנועה שחייל בחופשה מבצע תביא להעמדתו למשפט בפני בית דין צבאי. הצבא שומר לעצמו את הזכות להחליט על העמדת חייל לדין על עבירות תנועה חמורות ושכרות היא עבירה שכזו, בעקבות שינוי בנהלי הצבא והמשטרה. לפי הנחיות קודמות של המשטרה, עבירות פליליות שונות בכלל ועבירות תנועה של חיילים בחופשה בפרט היו בסמכות הטיפול של המשטרה. אך בשנת 2012 פורסם שהצבא והמשטרה הגיעו להסכמה שחייל בחופשה שנתפס נוהג תחת השפעת אלכוהול יועמד לדין בצבא. לכן, חייל שנתפס נוהג בשכרות בחופשה על ידי המשטרה הכחולה (ולא המשטרה הצבאית) עשוי למצוא את עצמו נשפט בתוך הצבא.
 • חיילים בשירות מילואים: דינם כדין חיילים בסדיר. עם זאת, בזמן חופשה – אם הם לא נהגו ברכב צבאי – לרוב העבירה תטופל על ידי המערכת האזרחית.
 • חיילים משוחררים: חייל משוחרר הוא אמנם אזרח אבל אין זה אומר שידו הארוכה של הצבא איננה יכולה להשיג אותו. אם הוא עבר עבירה בצבא, ניתן להגיש נגדו כתב אישום עד 180 יום לאחר השחרור שלו מהשירות הפעיל.
 • עובדי צה"ל: אזרח שעובד עם ציוד השייך לצבא נמצא תחת הסמכות של חוק השיפוט הצבאי. לכן מי שנהג בכלי רכב צבאי (לא רק כלי רכב עם מספר צבאי אלא גם כלי רכב שהצבא שכר לצורך עבודה) ועבר עבירה של נהיגה בשכרות, יועמד לדין בתוך הצבא.
 • אזרחים בתוך מחנות צבא: אזרח שייתפס כשהוא נוהג בשכרות בתוך בסיס צבאי יכול להיעצר על ידי שוטר צבאי. הטיפול בו יועבר לידי המשטרה האזרחית. (כפי שניתן לראות בהנחיות המשטרה.)

תהליך השיפוט הצבאי

חייל שהוגש כנגדו כתב אישום על העבירה הפלילית של נהיגה בשכרות יעמוד למשפט בפני בית דין צבאי לתעבורה – מדובר בבית דין ובו שופט יחיד בעל הכשרה משפטית. הנאשם זכאי לקבל ייעוץ של עורך דין מטעם הסנגוריה הצבאית או – אם הוא בוחר בכך – עורך דין צבאי פרטי שאיננו חלק מהצבא. עורך הדין יכול לנסות לבטל את האישום או לשנות את סעיפיו. הדיון עצמו יתנהל לרוב ללא נוכחות תובע או סנגור. במקרים חמורים יכול להיות נוכח גם תובע אבל אז חייב להיות נוכח גם סנגור מטעם הנאשם. 

 

הדיון יכול להתקיים גם ללא נוכחות של הנאשם, בדומה למצב בבית הדין לתעבורה במערכת השיפוט האזרחית. מצב זה אפשרי רק אם התקיים אחד מהתנאים הבאים:

 • לנאשם ניתנה הודעה על קיום הדיון אך הוא לא התייצב לדיון ללא סיבה מוצדקת.
 • הנאשם אישר בכתב שהוא מבקש להישפט שלא בפניו.

נאשם שנשפט שלא בפניו יכול לבקש לבטל את פסק הדין תוך 15 יום. עליו להוכיח שהיו לו סיבות מוצדקות לכך שהוא לא התייצב לדיון. הביטול איננו נפוץ ועל בית הדין להשתכנע שאכן נעשה לנאשם עוול. מי שביקש לדחות דיון חייב לוודא שאכן בקשתו נתקבלה ולא לסמוך על המערכת הצבאית שתעשה את העבודה במקומו.

 

עונשים אפשריים

 • מאסר בפועל: במקרה של כמות אלכוהול גבוהה בדם או אם ישנן נסיבות חמורות כמו נפגעים, נזק גדול לרכוש וכיוצא בזה.
 • מאסר על תנאי: במקום מאסר בפועל או בנוסף אליו.
 • קנסות: שוב – במקום או בנוסף לעונשים אחרים.
 • שלילת רישיון: העונש הנפוץ ביותר. מדובר בשלילה גם של הרישיון הצבאי וגם של האזרחי. תקופת השלילה משתנה לפי חומרת העבירה.

חומרת הענישה תלויה לא רק בחומרת העבירה אלא גם בנסיבות אישיות. תפקידו של עורך דין צבאי הוא כפול: מצד אחד הוא מנסה להקל על האישום או האישומים שעימם מתמודד הנאשם – לבטל אותם או לפחות להחליף אישומים חמורים באישומים קלים יותר. מצד שני עליו להציג בפני השופט נסיבות מקלות שבהן ניתן להתחשב בעת מתן העונש: עבירה ראשונה, בעיות אישיות, נזק לא מידתי שעונש מסוים יגרום לנאשם וכן הלאה. כמו כן, עורך דין צבאי הוא גם מורה הנבוכים של הנאשם כשזה מתמודד עם המערכת הצבאית שאיננה קלה להבנה.

 

לא קל להיות חייל וקשה עוד יותר להיות נאשם. הדבר הנכון הוא להימנע כמובן מנהיגה לאחר שתיית אלכוהול כדי להימנע מהתמודדות עם התוצאות של עבירה פלילית זו.

 

עורך דין צבאי אלון ארז משמש כסנגור צבאי של חיילים, קצינים ואנשי קבע בפני בתי דין צבאיים ובפני ועדות וגורמים נוספים בצה"ל.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון