הודעות וחדשות

עיכוב יציאה ועיקולים למרות שהחוב נפרע - מאירועי השבוע במוסד הארצי לגישור

02.06.2014

עו"ד ענת מנדלסון, מנהלת המוסד הארצי לגישור

במהלך השבוע האחרון התקיימו במסגרת תכניות הפרקטיקום של המוסד הארצי לגישור עשרה גישורים ושבעה מהם הסתיימו בהסדר.

 

באחד התיקים, שהיה טעון במיוחד, הוגשה תביעה בגין נזקים שנגרמו לתובע בשל ניהול הליך הוצאה לפועל ונקיטת הליכים נגדו שלא כדין.

 

לפני מספר רב של שנים פתח הנתבע תיק הוצאה לפועל בגין צ'ק שחזר. שבע שנים לאחר מכן שילם התובע את חובו וקיבל אישור בכתב לכך מעורך דינו של הנתבע.

 

לפני כשנה בעת שהתובע בקש לטוס לחו"ל עם רעייתו ובתו ובסמוך לנסיעה, גילה לתדהמתו כי קיים נגדו צו עיכוב יציאה מהארץ. התובע סבר לתומו כי מדובר בחוב למשרד ממשלתי וכיון שכך החליט לבטל את הטיסה.

 

מספר חודשים לאחר מכן, משנדחתה בקשתו לחדש את רישיון הנהיגה שלו ערך בירור מעמיק בעניין וגילה שעיכוב היציאה מהארץ והעיקול המגביל את חידוש הרישיון נבעו מתיק ההוצאה לפועל של הנתבע נגדו.

 

התובע ערך בדיקה יסודית ואיתר את המסמך שקיבל מב"כ של הנתבע דאז, המאשר כי שילם את כל חובותיו בתיק ההוצל"פ. רק לאחר שקיבל הנתבע את האישור הנ"ל הסכים לסגור את התיק ולבטל את העיקולים והצו נגד התובע.

 

התובע, שהנהיגה היא פרנסתו תבע פיצויים בגין הנזקים שנגרמו לו גם בשל העדר רישיון נהיגה במשך 3 שבועות וגם בשל ביטול נסיעתו לחו"ל.

 

הנתבע טען להגנתו כי בזמנו הפקיד בידי עורך דינו את הטיפול בתיקי ההוצאה לפועל שנפתחו כנגד חייבים שונים של העסק שהיה בבעלותו באותה עת. עורך הדין לא טרח לעדכן אותו לגבי מצב התיקים, חובות שנפרעו וכן לא טרח להעביר לנתבע חלק מהכספים שקבל מהחייבים.

 

מאחר וגם את השיק המדובר השאיר עורך הדין בידיו, התובע הניח בתום לב שהחוב עדיין קיים. עוד טען הנתבע כי משקיבל התובע מעורך הדין אישור כי החוב סולק, היה עליו לסגור בעצמו את התיק בהוצאה לפועל. 

 

בסופו של דבר, שני הצדדים הפיקו לקחים מהאירוע:

הנתבע הבין, כי היה צריך לבדוק בצורה יסודית יותר, לפני נקיטת פעולות של הטלת עיקולים ועיכוב יציאה מהארץ, שיש בהן להזיק לתובע, האם החוב שולם.

 

ואילו התובע, הבין כי טוב היה לו דאג בעצמו להגיש ללשכת ההוצאה לפועל את האישור שקיבל מעוה"ד כדי לסגור את התיק.

 

לבסוף, נחתם הסדר גישור לפיו הנתבע הסכים לפצות את התובע בכמה אלפי שקלים.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון