הודעות וחדשות

"על בעל, אשה והבלש שביניהם" - משולחנו של המוסד הארצי לגישור

22.05.2014

עו"ד ענת מנדלסון, מנהלת המוסד הארצי לגישור

צוות המוסד הארצי לגישור של הלשכה שמח לעדכן כי, במסגרת הגישורים שנערכו השבוע בתכנית הפרקטיקום בגישור, הסתיים סכסוך סבוך במיוחד בין חוקר פרטי שתבע שכר טרחה בגין מעקבים שביצע עבור הנתבע.

הנתבע, שהיה בהליכי גירושין, פנה לתובע לביצוע הזמנת מעקב אחרי אשתו, ושילם לו תשלום ראשוני של כמה אלפי שקלים.

 

התובע טען כי התשלום היה "ע"ח העבודה" שמתבצעת, בהתאם לשעות עבודה והוצאות בפועל, כמפורט בהסכם עבודה שצורף לכתב התביעה, אבל לא נחתם על-ידי הנתבע. הנתבע טען מנגד, שסוכם כי הסכום ששולם לביצוע המעקב הינו סופי ומוחלט, ללא תלות בשעות עבודה ובתוצאות.

 

כעבור שלושה ימים של מעקב, חשפה אשתו של הנתבע את החוקר וכששמע זאת הנתבע, ביקש מייד להפסיק את המעקב. התובע הסביר לנתבע שנותרה יתרת זכות מהסכום הראשוני ששילם, שממילא לא תוחזר ולכן הציע להמשיך את המעקב. הנתבע הסכים.

התובע, טען כי ביום הרביעי למעקב השתמש בצוות חוקרים גדול יותר ולכן תבע סכום הרבה יותר גבוה ביחס לסכום הראשוני שגבה.

 

מהות המחלוקת: האם האישור שנתן הנתבע לביצוע המשך מעקב היה רק עד לסכום הראשוני ששולם, כפי שטען הנתבע, או שהאישור שניתן להמשך המעקב היה כללי, ללא תלות בשעות שנותרו.

 

במהלך הגישור הבינו המגשרים שהנתבע נמצא במצב נפשי קשה מאז הליכי הגירושין וכי אינו מעוניין ואף אינו מסוגל לעמוד בפני שופט ולנהל הליך משפטי.

 

התובע מאידך, הבין כי היתה אי הבנה וכי אין המדובר באדם המנסה להתחמק מתשלום וכי קיימת בעייתיות בשל אי החתמת הנתבע על הסכם שכר הטרחה. לפיכך, בחן הוצאותיו הממשיות בביצוע המעקבים.

בסופו של דבר, הצדדים ניהלו בחדר הגישור משא ומתן, ונחתם הסדר גישור במסגרתו שילם הנתבע סכום נמוך יותר מסכום התביעה.

 

הליך הגישור נתן מענה לשני הצדדים והסתיים לשביעות רצונם. הנתבע הבין במהלך הגישור שהיתה אי הבנה, וגם לא היה מעוניין להמשיך בהליכים כיוון ששבע מקרבות והליכים משפטיים.

 

התובע, שהרבה להתלונן בפני המגשרים כי לקוחות רבים מנסים "להתנער" מתשלום שכר טרחה, הרגיש מעודד מכך שהפעם לא וויתר וקיבל את מבוקשו.

 

המוסד הארצי לגישור של הלשכה עורך קורסי הכשרה רבים בגישור: הכשרה בסיסית, השלמה בגישור משפחתי ותכניות הכשרה מעשיות בגישור.

לפרטים נוספים נשמח על יצירת קשר בטלפון: 03-6362221/30 או באמצעות אי-מייל: anat@israelbar.org.il 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון