הודעות וחדשות

"לעולם בעקבות השמש" – משולחנו של המוסד הארצי לגישור

18.05.2014

עו"ד ענת מנדלסון, מנהלת המוסד הארצי לגישור

המוסד הארצי לגישור של הלשכה מקיים לעורכי דין - מגשרים תכניות להתנסות מודרכת בגישור, במסגרתן נערכים גישורים בתיקים אמיתיים רבים הנשלחים מבתי המשפט, ועורכי הדין רוכשים ידע מעשי רב וצוברים ניסיון.

 

השבוע הסתיים בהסדר גישור סכסוך בין שכנים שהופנה אלינו לגישור, שהיה מאתגר במיוחד, מלווה באמוציות רבות.

 

התובע טען לחסימת אור שמש לגינתו הנגרם על-ידי שורה של עצים בגובה 10 מטר, המטילים צל כבד על גינתו ופוגעים באיכות חייו וחיי משפחתו.

עמדת התובע והדרישה לגדוע את העצים הוצגה בזעם בלתי כבוש ובעלבון לא מוסתר, בעיקר לאור היותו נכה צה"ל קשה והאינטרס העומד מאחורי דבריו הוא, תחושתו שהקורבן הגופני שהקריב ראוי ליחס מתחשב יותר מצד שכניו.

 

הנתבע, מאידך, טוען כי בדק טענותיו של התובע בעירייה, ומבחינה חוקית המצב הקיים הינו תקין, וכי הבעיה מתעצמת לאור העובדה שקיים הפרש גובה של 2 מ' בין הבתים וביתו של הנתבע הוא הגבוה יותר.

 

במהלך הגישור הבינו המגשרים שהנתבע מביע נכונות לגזום את העצים לגובה מוסכם ובעיקר, מבקש להסדיר את מערכת היחסים עם התובע כדי שלא תהינה הטרדות בעתיד.

באשר לתובע, המגשרים הביעו אמפתיה לזכותו הטבעית לקבל "אור שמש". וזאת בעיקר בשל העובדה שסבל מאירועי עבר קשיים.

 

בסופו של דבר, נחתם הסדר גישור, במסגרתו הנתבע התחייב לגזום את העצים עד לגובה 2 מטר מגובה פני הקרקע של ביתו, ויהיה מחוייב בגיזומים חוזרים כל אימת שהעצים יגיעו לגובה של 2.5 מ' (לרבות גיזום רוחבי). התובע מצידו התחייב שלא להטריד יותר את הנתבעים כל עוד הינם מקיימים התחייבויותיהם מכוח הסדר הגישור.

כלומר, אף צד לא היה צריך "לרדת מהעץ" – התובע נשאר עם גדר חיה של עצים והנתבע זכה באור שמש.

 

נראה, כי הפתרון אליו הגיעו הצדדים לא רק פתר את המחלוקת הספציפית שעלתה מכתב התביעה, אלא עצם ניהול השיח בין הצדדים במסגרת הגישור פתח ערוץ תקשורת שיסייע לצדדים לפתור מחלוקות בעתיד, במידה שיהיו.

 

המוסד הארצי לגישור של הלשכה עורך קורסי הכשרה רבים הגישור: הכשרה בסיסית, השלמה בגישור משפחתי ותכניות הכשרה מעשיות בגישור.

לפרטים נוספים נשמח על יצירת קשר בטלפון: 03-6362221/30 או באמצעות אי-מייל: anat@israelbar.org.il

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון