הודעות וחדשות

גישור בתביעות פיצויים המוניות של נפגעי פעולות טרור

23.02.2005

עו"ד ענת מנדלסון - מרכזת המוסד הארצי לגישור

עו"ד קנת פיינברג הממונה על תביעות הפיצויים של נפגעי פעולות הטרור של ה- 11 בספטמבר בארה"ב התארח בלשכת עורכי-הדין

ביום ראשון, 20.2.05, ארח המוסד הארצי לגישור ע"ש דוד רוטלוי את עו"ד קנת פיינברג, שמונה כ- 'Special Master' על-ידי היועץ המשפטי של ארה"ב לטפל בתביעות הפיצויים של נפגעי פעולות הטרור של ה- 11 בספטמבר.

 

עו"ד פיינברג, שנמנה על המומחים המובילים את נושא הגישור והמיס"ב (ADR), במיוחד בתביעות ייצוגיות מהגדולות ביותר, הרצה על גישור בתביעות פיצויים המוניות של נפגעי פעולות טרור.

 

לדבריו הוקמה קרן הפיצויים על פי חוק שהתקבל בסנאט שישה שבועות לאחר הפיגועים. על פי החוק רשאי כל מי שנפגע לפנות לקרן לקבלת פיצוי ובכך לוותר על זכות התביעה נגד הנתבעים הפוטנציאליים (ממשלת ארה"ב, חברות התעופה, החברות שהחזיקו בבעלות מגדלי התאומים ועוד). מי שהצטרף לקרן קיבל את הפיצויים תוך 60-90 יום, אך לא יכול היה לערער על הסכום שנקבע.

 

במסגרת פעילותו פיתח עו"ד פיינברג הנחיות לניהול קרן הפיצויים, מנגנון להערכת התביעות, קביעת גובה הפיצויים ודרכי תשלומם.

 

בפועל 97% ממשפחות הנפגעים פנו לקרן הפיצויים. הקרן הציעה פיצויים נדיבים בסך 2 מיליון דולר למשפחה שאיבדה בן משפחה, וסך ממוצע של 400 אלף דולר עבור נזק פיזי. סכומי הפיצויים היו פטורים ממס.

 

לדברי עו"ד פיינברג, נציגי ממשלת ישראל בקשו לדעת מהם הקריטריונים להצלחת תכנית הפיצויים ולמידת ההיענות המרובה של ציבור הנפגעים לתכנית, על מנת לבחון אפשרות ליישמם במסגרת תכנית ההינתקות.

 

עו"ד פיינברג הדגיש שהצלחת תכנית הפיצויים נבעה ממספר סיבות. לתוכנית היתה תמיכה פוליטית נרחבת. התוכנית היתה מאוד מפורטת והיתה לה שקיפות מלאה. מדובר היה בתכנית נדיבה, שבכללה שולמו 7 ביליון דולר פיצויים לנפגעים, ביניהם למשפחות מ- 65 מדינות זרות (גם מישראל), וכן למשפחות של עובדים לא חוקיים ששהו בארה"ב. על פי החוק כל משפחה שבקשה פיצויים פנתה לקרן והיתה זכאית לשימוע לפני או אחרי קבלת כספי הפיצויים. הכספים התקבלו בין 60 ל-90 יום מיום הגשת הבקשה (להבדיל מתביעה שעלולה להמשך מספר שנים).

 

פיינברג וצוות של כמאה מגשרים, שעבדו תחתיו ועשו את תפקידם פרו בונו, נפגשו עם משפחות ברחבי ארה"ב ועשו עבודת שטח. צוות המגשרים סייע בקביעת הזכאים לפיצויים ופתר בעיות שהתעוררו בענייני מעמד אישי, הואיל והחוק לא הבהיר למי הזכות לתבוע את כספי הפיצויים.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון