הודעות דוברות הלשכה

לא מתפשרים על אתיקה מקצועית!

13.11.2013

עו"ד שירי קריספין, דוברת הלשכה

269 תלונות נגד עורכי דין הוגשו בשנה האחרונה לוועדת האתיקה הארצית של לשכת עורכי הדין; בין הטענות שהועלו נגד הפרקליטים: התחזות בפייסבוק, עצות לא חוקיות והשתלטות על דירה של לקוחה.

עו"ד דורון ברזילי, ראש לשכת עורכי הדין: "הלשכה מתייחסת במלוא כובד הראש לטיפול בתלונות כדי להבטיח שעורכי הדין ימלאו את תפקידם במקצועיות וביושר".

 

עו"ד דרור ארד-אילון, יו"ר ועדת האתיקה הארצית: "האוטונומיה המקצועית של הדין המשמעתי היתה ונותרה הכלי המרכזי והיעיל ביותר בהגנה על ציבור הלקוחות ועל התרבות המשפטית." 

 

על מה התלוננו נגד עורכי הדין? 42 – רשלנות מקצועית; 29 – ניגוד עניינים; 25 – יחס לצד שכנגד; 23 – התנהגות בלתי הולמת; 13 – שכר טרחה; 12 – יחס לבית המשפט; 12 – התחזות לעו"ד (מתמחים/ מושעים); 11 – זיוף ומרמה; 5 – ניהול כספי נאמנות; 3 – גניבה; 2 – פרסומת; 1 – איומים.

 

עורך דין שגובה שכר טרחה לא בכסף אלא בעבודות שיפוץ משרדו; עורך דין נוסף שממליץ באינטרנט איך להכחיש ולחמוק מעונש; ופרקליט שמציע ללקוחה לרשום את דירתה על שמו – כך עולה, לכאורה, מתלונות שהוגשו השנה לוועדת האתיקה הארצית של לשכת עורכי הדין ומפורטות בדו"ח השנתי של הוועדה, בראשות עו"ד דרור ארד-אילון.

 

לפי אחת התלונות, עו"ד פלילי גבה את שכר הטרחה בדמות שיפוצים במשרדו וגם אצל רעייתו על ידי הלקוח. זאת בהתאם להסכם שכר טרחה בו נקבע כי המתלונן "יבצע עבור עורך הדין ו/או בת זוגו עבודות בנייה ו/או אינסטלציה". תלונה נוספת הוגשה נגד עורך דין שפירסם באתר האינטרנט שלו מאמר ובו עצות למי שעבר עבירה כיצד להתחמק מהרשעה ומעונש. בין העצות: לא לפנות לעורך דין המייצג את העולם התחתון כדי שלא לתייג את עצמו כפושע חמור. עצה נוספת: בחירת מסלול התמודדות של הכחשת העבירה או הפחתת אשמה. "חישבו מהר ככל האפשר על גרסה סבירה ואמינה", נכתב באתר.  הלשכה איתרה את המאמר באינטרנט והגישה את הקובלנה שמתבררת בימים אלה בבית הדין המשמעתי.

 

תלונה נוספת עסקה בהתחזות כביכול בפייסבוק. בתלונה נטען שמתמחה שעברה בהצלחה את בחינות לשכת עו"ד, אולם טרם קיבלה את רישיון עריכת הדין בטקס הרשמי הציגה את עצמה, בחילופי מסרים בפייסבוק כעורכת דין. הוועדה קבעה שהשימוש בתואר עורך דין לפני מתן הרישיון אינו מותר. עם זאת, מכיוון שמדובר בנסיבות חברתיות, על ידי מי שהייתה זכאית לקבל את התואר בתוך ימים, התלונה נגנזה – מה עוד שמדובר בחוסר תשומת לב ולא במגמה להטעות או לעשות רווח.

 

במקרה אחר, עורך דין ייצג רוכשת דירה שלא עמדה בתשלומים. הוא הציע לייצג אותה חינם בעתירה לאכיפת הסכם המכר, תוך רישום הדירה על שמו ושיבצע בעצמו את התשלומים. ועדת האתיקה הגישה קובלנה נגד עורך הדין בגין קבלת שכר טרחה שלא בכסף.

 

במקרה נוסף פנתה עורכת דין שקיבלה לידיה טיפול בהכנת צוואה, ואף הכינה טיוטה. אולם הפגישה שנקבעה לחתימה על הצוואה לא התקיימה כי הלקוחה אושפזה ולאחר מכן נפטרה. קרובי המנוחה ביקשו את טיוטת הצוואה, והיא נמסרה להם למרות שחל עליה חיסיון עורך-דין-לקוח.

 

בשנה החולפת התקבלו 269 פניות חדשות, והסתיימו 339 תיקים. פרקליטת הוועדה היא עו"ד דקלה קליין יונה והממונה על הוועדה היא עו"ד רוני נוף מלץ. עו"ד דורון ברזילי, ראש לשכת עורכי הדין: "הלשכה מתייחסת במלוא כובד הראש לטיפול בתלונות כדי להבטיח שעורכי הדין ימלאו את תפקידם במקצועיות וביושר". עו"ד דרור ארד-אילון, יו"ר ועדת האתיקה הארצית: "האוטונומיה המקצועית של הדין המשמעתי היתה ונותרה הכלי מרכזי והיעיל בהגנה על ציבור הלקוחות ועל התרבות המשפטית. האכיפה המשמעתית של הלשכה משיגה את מטרותיה גם לפי בחינה כמותית, גם לפי איכות הטיפול בתלונות וגם לפי תוצאות ההליכים המשמעתיים." 

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון