מאמרים וכתבות

חזרה ליסודות: ניסוח סעיף בוררות בינלאומי

22.06.2011

עו"ד ברוך בייגל

לעיתים קרובות בוררות בינלאומית היא תהליך שבראשיתו, בזמן עריכת החוזה, מעורבים מעט מדי עורכי דין, ובסופו (בעת תהליך הבוררות), מעורבים בו הרבה מדי עורכי דין.

פעמים רבות מוכנס סעיף הבוררות לנוסח ההסכם רק בדקה התשעים של סגירת העסקה מבלי שמוקדשת לו תשומת לב מיוחדת מעבר לרצונם הכללי של הלקוחות שהחוזה ביניהם יהיה כפוף לבוררות. חוסר תשומת לב זה מביא לכך שלעתים, סעיפי הבוררות בהסכם מנוסחים בצורה מעורפלת וחסרת משמעות. כתוצאה מכך, בעת מבחן, כאשר נשקלת הגשת תביעה או פנייה להליכי בוררות ואכיפתם, עשוי להתעורר צורך בהליכי ליטיגציה יקרים ומיותרים על נושאים כמו סמכות שיפוט או נושאים פרוצדורליים אחרים.

 

אין סעיף בוררות מושלם

 

מבחינה פרקטית אין סעיף בוררות "מושלם" שעונה על כל הצרכים של כל העסקאות. סעיפי בוררות ויישוב סכסוכים חייבים להיתפר לפי מידה - בהתאם לנסיבות המיוחדות של כל מקרה ומקרה, לרבות אופי הצדדים ותנאי העסקה הספציפית. סעיף בוררות טוב אינו צריך להיות ארוך או מסובך. בית המשפט האנגלי, קיבל למשל, סעיף בוררות שנוסח כך: "החוק האנגלי, בוררות  לכשתהיה – בלונדון, על פי כללי ICC "  “English law – arbitration, if any, London according ICC Rules.”. כמו בנוגע לכל יתר סעיפי החוזה, מילת המפתח היא בהירות.

 

יש לוודא ששמו של מוסד הבוררות מצוטט במדויק

 

במהלך החודשים האחרונים הגיעו אלינו מספר לקוחות עם שאלה דומה: "חשבנו שהסכמנו לבוררות באנגליה אבל מסתבר שהחוזה שלנו מפנה לבוררות במוסד שגוי/לא קיים."

 

כך למשל, חוזה אחד שנערך על ידי משרד ישראלי מקומי, הפנה מחלוקות ל"בוררות על פי חוקי לשכת המסחר של לונדון"the London Chamber of Commerce”  ואחר הפנה ל"לשכות המסחר בלונדון"the Chambers of Commerce in London”, למרות שלשכת המסחר של לונדון איננה מוסד בוררות ואין לה חוקי בוררות סדורים. באחת מהמחלוקות הללו נראה היה שהצדדים התכוונו להפנות את המחלוקות ביניהם לבית המשפט לבוררות בינלאומית בלונדון (LCIA) אך הדברים לא צויינו כך.

 

במקרה אחר שהגיע אלי, הפנו הצדדים את הסכסוכים ביניהם ל”בוררות באמצעות לשכת המסחר של שוויץ"the Chamber of Commerce in Switzerland”. על אף שבמדינות רבות (לרבות ישראל ואנגליה) יש לשכות מסחר הקשורות ללשכת המסחר הבינלאומית (ICC), הגופים המקומיים הללו אינם מוסדות בוררות. רק לשכת המסחר בפריז היא מוסד בוררות בעל חוקים משלו. אין לשכת מסחר בינלאומית בלונדון או בשוויץ על אף שניתן לערוך בוררות של לשכת המסחר הבינלאומית שתנוהל מפריז ושמקום מושבה יהיה לונדון או ג'נבה (כלומר, במקום שבו מתקיימת הבוררות מבחינה פיזית).

 

בעוד שקיימים לא מעט מקרים שבהם התייחסו בתי המשפט באופן ביקורתי לסעיפים שהפנו מחלוקות לבוררות במוסדות שלא זוהו נכונה או למוסדות לא קיימים, יש גם הרבה מקרים אחרים שבהם נפסק כי ניסוח לקוי כזה איננו שולל בדרך כלל את הפניה לבוררות כדרך שנבחרה על ידי הצדדים ליישוב סכסוכים ביניהם. הגישה הרווחת כיום בבתי המשפט באנגליה היא לעודד בוררות, ואם ברור שהצדדים התכוונו ליישב את המחלוקות ביניהם באמצעות בוררות ולא באמצעות בתי המשפט במדינה, בתי המשפט יבטלו בדרך כלל את הליכי בית המשפט לטובת בוררות. השופט ימנה את המוסד הבורר הדומה ביותר ללשון החוזה. בדומה לכך, בכל שנה יש מספר מקרים שמובאים בפני בוררי לשכת המסחר הבינלאומית שבהם מפנים הצדדים את המחלוקת למוסד שגוי/לא קיים ולמרות זאת מחליטים הבוררים שהם בעלי סמכות השיפוט לדון במקרה.

 

יש, כמובן, גם נושאים אחרים שאותם יש לקחת בחשבון בעת ניסוח סעיף הבוררות. כמו למשל,  מספר הבוררים, מקום מושב הבוררות או שפת הבוררות. זהות המוסד היא רק תחום אחד שבו ניסוח לקוי עלול לגרום לאי וודאות ולהוצאות מיותרות שניתן למנוע בקלות. כיום קל אף יותר להימנע מטעויות כאלה כיוון שכל מוסדות הבוררות מפרסמים את סעיפי הבוררות הסטנדרטיים שלהם באתרי האינטרנט שלהם (לשכת המסחר הבינלאומית ו-LCIA).

 

ברור שיש צורך להתאים סעיפים סטנדרטיים אלה לנסיבות הספציפיות של כל מקרה ומקרה אולם הם משמשים נקודת מוצא חשובה לכל מי שמבקש לכלול סעיף בוררות של לשכת המסחר הבינלאומית או של LCIA.

 

*הכותב הינו פרקליט בריטי במשרד עורכי הדין אסרסון ושות' (ALO), מתמחה בבוררויות בינלאומיות וחבר במועצה האירופית של London Court of International Arbitration (LCIA). הוא בעל תואר ראשון במשפטים בהצטיינות מאוניברסיטת קיימברידג' בבריטניה ותואר שני מבית הספר למשפטים של אוניברסיטת הרווארד בארצות הברית.

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון