"אתיקה מקצועית" - 67 - דבר יו"ר ועדת האתיקה הארצית
07.05.2019 | אייר תשע"ט | גליון מס' 67

חברות וחברים יקרים,

 

מוגש לכם בזאת הגיליון החדש של "אתיקה מקצועית" – מאי 2019.

 

בגיליון זה תוכלו לקרוא על החלטותיהן הבולטות של ועדות האתיקה ושכר טרחה של לשכת עורכי הדין, החלטות שמהוות מורה דרך להתנהלות היומיומית במקצוע עריכת הדין.

 

כמי שרואה בכללי האתיקה את האורים והתומים של תחום העיסוק שלנו, אני סמוך ובטוח שכל אחת ואחד מכם מכיר אותם, מכיר בהם ומבין את משמעותם בשמירה על יוקרתו של המקצוע הכל כך חשוב לחברה הישראלית בכלל ולמערכת המשפט בפרט.

 

לצד ההחלטות הרבות והחשובות המוצגות בגיליון זה, ברצוני להביא בפניכם שלושה נושאים בולטים ומרכזיים משולחנה של ועדת האתיקה.

 

ראשית, בהמשך ישיר לפרסום כללי הפרסומת החדשים, כפי שהובאו במלואם בגיליון הקודם וכפי שהוצגו באתר לשכת עורכי הדין, ברצוני להבהיר כי התקופה בה לא ננקטו הליכים משמעתיים בגין פרסומים בניגוד לכללי הפרסומת החדשים, הסתיימה לה. מעתה ואילך תחל ועדת האתיקה לאכוף אותם ולנקוט בהליכים משמעתיים נגד כל מי שיפר אותם.

 

שנית, אני מוצא לנכון להזכיר לכם את אחד מפסקי הדין החשובים שנתקבלו בשנים האחרונות בתחום האתיקה בבית המשפט העליון (בר"ש 1190/18) – ועדת האתיקה המחוזית של לשכת עורכי הדין-מחוז תל אביב והמרכז נגד דוד ידיד. בפסיקה זו נקבע כי ועדות האתיקה של לשכת עורכי הדין רשאיות להיעזר בגורם חיצוני, לרבות בחוקר פרטי, לצורך פעולות של בירור ואיסוף מידע בנוגע לחשדות או תלונות נגד עורכי דין. פעולות אלו יהיו מותרות ככל שהן עומדות בתנאים שנקבעו בחוק ובפסיקה לעניין שימוש בסמכויות עזר ולעניין הסתייעות באחר, ובין היתר, שאין מדובר בפעולה האסורה לפי דין או הדורשת הסמכה בדין, לרבות פעולה שיש בה משום פגיעה בזכויות יסוד.

 

שלישית, בעקבות החמרה בתופעת השימוש בשיח בלתי הולם במסדרונות ובאולמות בתי המשפט, הן מצד עורכי דין כלפי חבריהם למקצוע, הן מצד עורכי דין כלפי לקוחות ולא פחות חמור, מצד עורכי דין כלפי כבוד השופטים בערכאות השיפוט השונות, שמה לעצמה ועדת האתיקה הארצית כמטרת על לפעול למיגור התופעה. ועדת האתיקה הארצית בראשותי תעשה הכל ותפעל בכל הכלים העומדים לרשותה נגד כל מי שיפר את כללי האתיקה והמוסר וינהג באופן שאינו מכבד – לא אותו ולא את הצד שכנגד, לרבות התבטאויות בכתבי בי דין. 

 

אני סמוך ובטוח שכולכם מבינים את חשיבות השמירה על כללי האתיקה ואני מקווה שבמאמץ משותף מצד כל אחת ואחד מאיתנו, נשמור על כבודו של המקצוע שתפקידו להפוך את החברה לטובה יותר, צודקת יותר ונעימה יותר.

 

בברכה,

מנחם מושקוביץ, עו"ד

יו"ד ועדת האתיקה הארצית

 

רשימת הכתבות
חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון