הודעות דוברות הלשכה

לשכת עורכי הדין מתנגדת ליוזמה להוציא מבתי המשפט את קביעת הנכויות בתאונות דרכים

14.07.2010

בן ציון ציטרין, מ"מ דוברת הלשכה

לשכת עורכי הדין מתנגדת נחרצות ליוזמה המוצעת על ידי משרד המשפטים, לעריכת מספר תיקונים בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים (חוק הפלת"ד). התיקון העיקרי שבהם, הוצאת קביעת נכויות של נפגעי תאונות דרכים מידי בתי המשפט לועדות רפואיות חיצוניות, ובנוסף, צמצום הגדרת תאונת דרכים המקנה זכות לפיצוי באמצעות ביטוח החובה.

לשכת עורכי הדין מתנגדת ליוזמה להוציא מבתי המשפט את קביעת הנכויות בתאונות דרכים. ביום 30.6.10 נערכה פגישה בהנהלת בתי המשפט בהשתתפות מנהל בתי המשפט, השופט משה גל, השופטת (בדימוס) בלהה כהנא, נציגי לשכת עורכי הדין, נציגי משרד המשפטים בראשות עורכת הדין תמר קלהורה הממונה על תחום הנזיקין במחלקת יעוץ וחקיקה, ונציגי האוצר.

 

בפגישה הביעו נציגי הלשכה, עורכי הדין דוד אור-חן (חבר הועד המרכזי ויו"ר פורום הנזיקין של הלשכה), יראון פסטינגר (חבר הועד המרכזי ונציג פורום הנזיקין לכנסת) וחאלד זועבי (יו"ר ועד מחוז הצפון של הלשכה ויו"ר צוות פלת"ד) את עמדת לשכת עורכי הדין המתנגדת נחרצות ליוזמה המוצעת על ידי משרד המשפטים, לעריכת מספר תיקונים בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים (חוק הפלת"ד). התיקון העיקרי שבהם, הוצאת קביעת נכויות של נפגעי תאונות דרכים מידי בתי המשפט לועדות רפואיות חיצוניות, ובנוסף, צמצום הגדרת תאונת דרכים המקנה זכות לפיצוי באמצעות ביטוח החובה.

 

לדברי נציגי הלשכה, מדובר במיחזור של רעיון ישן משנות ה-80, שעלה על ידי ועדה ציבורית בראשות השופט ברנזון המנוח, להוצאת הטיפול בתאונות הדרכים מבתי המשפט לידי המוסד לביטוח לאומי. עוד הוסיפו, כי "כל מי שחווה אי פעם התייצבות בפני ועדה רפואית של הביטוח הלאומי או של אגף השיקום במשרד הביטחון יודע עד כמה נרמסות בהן זכויותיו של הנפגע". הם ציינו, כי חוק הפלת"ד הינו חוק סוציאלי, אשר מחייב את האזרח לרכוש ביטוח (ביטוח החובה לרכב), מגביל את סכומי הפיצוי להם הוא זכאי, אך מבטיח לו כי יקבל פיצוי סביר בהתאם לחומרת פגיעתו, "הוצאת קביעת חומרת הפגיעה מבתי המשפט לידי "ועדות מטעם" תוביל לפגיעה אנושה בזכות לפיצוי. לשכת עורכי הדין תעשה כל אשר לאל ידה כדי למנוע מהלך זה".

 

יצוין כי הועד המרכזי של הלשכה החליט (בישיבתו מיום 29.6.10), כי הלשכה תבקש להצטרף כ"ידיד בית המשפט" לבג"צ שהגיש עו"ד אילן קנר כנגד תיקון סעיף 17 לפקודת ביטוח רכב מנועי וכנגד תקנות שתוקנו מכוחה, המביאים אף הם לפגיעה חמורה בזכויות הנפגעים בתאונות דרכים. "קשה להימנע מן התחושה שלפנינו מערכה מתוזמנת היטב אשר מטרתה, או לכל הפחות תוצאתה הוודאית, הינה פגיעה חמורה בפיצוי לכל משתמשי הדרך, נהגים והולכי רגל, אשר איתרע מזלם ונקלעו לתאונת דרכים, גם ללא כל אשמה מצידם" מסרו נציגי הלשכה.

 

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד יורי גיא-רון, ציין כי עמדת הלשכה בנושאים אלה נתקבלה פה אחד בועד המרכזי וכי מדובר במחזור של רעיונות רעים שיביאו לפגיעה בציבור.

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון