הודעות דוברות הלשכה

עמרם מצנע בגיליון החדש של ביטאון מחוז חיפה "דלתיים פתוחות": "בית המשפט העליון חשוב היום מאי פעם, הוא היום החומה, הקו האחרון בהתרסקותה של מדינה"

13.07.2010

בן ציון ציטרין, מ"מ דוברת הלשכה

מצנע: "אני מסכים שאין היום הנהגה שתביא שלום".

ראש עיריית חיפה לשעבר ומנהיג מפלגת העבודה בדימוס, עמרם מצנע, מדבר בראיון מקיף לביטאון מחוז חיפה של הלשכה, "דלתיים פתוחות", גם על פוליטיקה וגם על מערכת המשפט.

 

לשאלה מדוע הציבור איבד את האמון במערכת המשפט, השיב מצנע, כי "להערכתי, עם כל הנטייה לדבר על ברק והאקטיביזם השיפוטי, בפועל מה שקרה זה שמערכת המשפט נאלצת לטפל במה שהמדינה לא מטפלת. בוואקום שנוצר, למשל בענייני דת ומדינה, שמפחדים לגעת. ועדיין, לדעתי, מערכת המשפט חומלת מדי, רחמנית מדי. בית המשפט העליון חשוב היום מאי פעם, הוא היום החומה, הקו האחרון בהתרסקותה של מדינה במובן של מדינה דמוקרטית על מוסדותיה".

 

בעניין ריבוי עורכי הדין, הדגיש, כי "כמה מחבריי הטובים ביותר הם עורכי דין, וגם בתי סיימה ללמוד משפטים אך לא עוסקת בכך בסופו של דבר. הבעיה אינה ריבוי עורכי דין, אלא שהפכנו להיות  שיפוטיים והכל נמדד בחוקי או לא חוקי ובכך שמעמדם של יועצים המשפטיים קיבל מעמד יתר, מזה אני מוטרד. התוצאה היא ריבוי עורכי דין. כשיש הרבה עורכי דין והם מחפשים עבודה וכנראה מוכנים לעשות דברים שעורכי דין מנוסים וותיקים לא יעשו, אז יש בזה גם כליה, כמובן. אני חושב שהבעיה נובעת מהעוצמה שניתנה ליועצים משפטיים, ששכחו שפירוש המילה יועץ אינה 'מקבל ההחלטה'".

 

בעניין החייל החטוף גלעד שליט, ביקש מצנע לציין, כי אינו נוהג להתבטא בנושא, "אומר דבר אחד: ממשלה צריכה לשקול כל דבר על פי האינטרס הלאומי ולהכניס אל המשוואה את כל הדברים העומדים על הפרק,  את  המורל הלאומי, את העמידה אחרי חיילי צה"ל באשר הם וגם כמובן, את בטחונו של האזרח יום לפני ויום אחרי. כל הדברים צריכים להיות משוקללים וזה לגיטימי לחלוטין".

 

מצנע מדגיש, כי "אני מסכים שאין היום הנהגה שתביא שלום. ביבי או ברק, שניהם אנשים מאוד סקפטיים, לא מאמינים כמעט לכלום ברמה הפרסונאלית. גם ברמה הפוליטית זה מסובך מאוד כי לא רק שיש לביבי קואליציה ימנית שאותה ניתן לשנות, גם המפלגה שלו ימנית ברובה יותר ממנו ומחשקת אותו.

 

גם ברק וגם ביבי נמצאים בנקודת החלטה והכרעה מאוד דרמטית בחייהם הפוליטיים. ביבי כמובן צריך להחליט, ביודעו היטב את המשמעות עם ארצות הברית ואירופה. עליו להחליט בין זה לבין שרידותו הפוליטית, אולי. אהוד ברק עומד גם הוא בפני הכרעה, כי ביכולתו להביא את העניין לפינה בכפיה על ביבי, הזקוק מאוד למפלגת העבודה, גם אם בעצם המפלגה לא קיימת באופן פרקטי. אהוד ברק נמצא בנקודת מבחן. אני חושב שהוא יכול להחזיר לעצמו חלק מאמון הציבור, לפחות ממחנה השלום".

 

לראיון המלא 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון