הודעות דוברות הלשכה

בגיליון מס’ 8 של כתב העת "עורך הדין": השופטת בדימוס דורנר מבקרת את פסק הדין שביטל את הבטחת ההכנסה לאברכים

12.07.2010

בן ציון ציטרין, מ"מ דוברת הלשכה

דורנר: "שאלה היא אם חוק יסודות התקציב הוא חוק שכוחו עולה על חוק התקציב. עניין אחד הוא להכיר במעמד עליון של חוקי יסוד. עניין אחר הוא להכיר במעמד עליון של חוק ’רגיל’, גם אם מדובר בחוק מסגרת, לעומת חוק התקציב השנתי".

שופטת בית המשפט העליון (בדימוס) דליה דורנר מותחת ביקורת על פסק הדין שביטל את הבטחת ההכנסה לאברכים. "שאלה היא", כותבת דורנר, "אם חוק יסודות התקציב הוא חוק שכוחו עולה על חוק התקציב. עניין אחד הוא להכיר במעמד עליון של חוקי יסוד. עניין אחר הוא להכיר במעמד עליון של חוק 'רגיל', גם אם מדובר בחוק מסגרת, לעומת חוק התקציב השנתי". הדברים נכתבו במאמר המתפרסם בגיליון מספר 8 של כתב העת "עורך הדין", אשר ייצא לאור בסוף השבוע.

 

במרכז הגיליון עומד ראיון ראשון ובלעדי שערך עו"ד רון דרור עם המשנה לנשיאת בית המשפט העליון, אליעזר ריבלין. השופט ריבלין משמיע ביקורת משתמעת על הפסיקה המבקשת לכרסם בהלכת אפרופים ("אף אחד לא העלה על הדעת לשנות את הלכת גבריאל בהרכב של שלושה. חייבת להיות אחריות"), משבח את היתרונות של עורכי הדין ("יש ערך מוסף לעורך דין שהגיע לשפיטה מהפרקטיקה"), ולא מתרגש מריבוי התיקים ("העומס הגדול יכול לגרום לכך שתסיים תיק באולם בפסק דין קצר יותר, אבל לא תידחה תביעה מחוסר זמן").

 

מאמר נוסף בכתב העת, פרי עטו של היועץ המשפטי לשעבר של משרד החוץ, ד"ר רובי סיבל, מתייחס לסוגיית המשט לעזה וקובע כי הכלל הוא כי "אוניות אזרחיות ניטרליות אינן מטרה לגיטימית, דהיינו אסור לתקוף אותן, אך מאידך מותר לערוך בהן חיפוש ובעת הצורך לעצור אותן ולהובילן לנמל. כך אכן פעל צה"ל. באשר לשימוש בכוח נגד הצוות והנוסעים של האונייה, הכלל הוא כי יש להשתמש רק במידת הכוח הנחוצה כדי להתגבר על התנגדות למעצר. ועדת החקירה ודאי תבדוק נושא זה".

 

עוד בכתב העת: עימות בין אוריאל לין ליובל אלבשן בעניין זכויות המעסיקים מול זכויות העובדים. "בעשור האחרון", כותב לין, "הועברו לא פחות מ-36 תיקוני חקיקה בדיני העבודה". לדברי נשיא איגוד לשכות המסחר, "הסיכון של מעסיק בישראל להפוך לעבריין פלילי עולה תלולות, ומדינת ישראל גולשת לתכנים של סוציאליזם קיצוני מעבר למקובל בכל ארצות המערב". במאמר תשובה חריף מבקר אלבשן את דברי לין וכותב: "פעם לא היה דרוש חוק כדי שהמעסיקים יאפשרו לעובדיהם לשבת כשניתן, לשתות כשנדרש, להתפנות כשצריך ולהסדיר את נשימתם כשהדבר לא פוגע בעבודתם. העובדה כי לאחר 60 שנות חקיקה נדרשה הכנסת לחוקק חוקים כאלה היא הנותנת על מה שהפכנו להיות".

 

עו"ד נבות תל צור מבקר את השימוש לרעה של רשויות החקירה בצווי איסור הפרסום. "ההסדר הקיים", טוען תל-צור במאמרו, "מיטיב עם רשויות החקירה ומקפח את זכויות החשודים". לדבריו, "בתי המשפט תופסים את איסור הפרסום בשלב החקירה ככלי עזר של המשטרה בניהול החקירה".

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון