הודעות דוברות הלשכה

נישה חדשה ועתירת-עבודה לעורכי הדין במחוז חיפה: קורס הכשרה ייחודי לעורכי דין בייצוג נפגעי עבירה

11.05.2010

בן ציון ציטרין, מ"מ דוברת הלשכה

הקורס נערך בשיתוף עם מרכז "נגה" - למען נפגעי עבירה, הקריה האקדמית אונו ולהערכת יו"ר המחוז, עו"ד רחל בן-ארי, המהלך צפוי להקטין את מצוקת הפרנסה של עורכי דין בצפון.

יוזמה ייחודית של ועד מחוז חיפה להרחבת אפשרויות התעסוקה של עורכי הדין בצפון: קורס הכשרה ייחודי לעורכי הדין בייצוג נפגעי עבירה בשיתוף עם מרכז "נגה". לדברי יו"ר ועד המחוז, עו"ד רחל בן-ארי, גישה חדשה ועתירת עבודה זו לציבור עורכי הדין נועדה להקטין את מצוקת הפרנסה.

 

לדברי עו"ד בן-ארי, מטרת ההשתלמות היא שעם סיומה יורחב מאגר עורכי הדין היכולים לסייע לנפגעי העבירה כשהבוגרים יצטרפו  למאגר עורכי הדין אליהם ניתן יהיה להפנות נפגעי עבירות הזקוקים לייצוג ייעודי.

 

"בזכות המהלך הצליח ועד מחוז חיפה להשיג שתי מטרות חשובות: האחת - הגדלת מאגר עורכי הדין בתחום נפגעי עבירה למען מתן טיפול מהיר, יעיל ומקצועי בנפגעים אלה והאחרת - מתן מענה נוסף למצוקת הפרנסה של עורכי הדין המקומיים," אומרת עו"ד בן-ארי.

 

סיוע לנפגעי עבירה ומרכז "נגה - למען נפגעי עבירה, הקריה האקדמית אונו"

 

בישראל מצויים כיום אלפי קורבנות עבירה שהותקפו, נאנסו באכזריות או ראו את יקיריהם נרצחים. כדי ליתן מענה למצוקותיהם חוקק חוק זכויות נפגעי עבירה, התשס"א-2001. אולם, בשנים שחלפו מאז חקיקתו הבינו כולם שהחוק אינו מהווה מענה הולם לסיטואציה הקשה והטראומטית איתה נאלצים הנפגעים להתמודד. על רקע זה הוקם בשנת 2004 מרכז "נגה", על ידי  ד"ר דנה פוגץ' (שגם עומדת בראשו וקיבלה בגין פעילותה זו את אות "נשים במשפט 2009" בכנס אילת) ועו"ד דקלה טוטיאן, מנכ"לית המרכז ושותפה להקמתו. מרכז זה אמור להוות מענה למצוקותיהם של נפגעי העבירה ומזה מספר שנים מתריע על הבעיה בתחום: "המדינה צריכה להציע לכל נפגע עזרה ולהציג בפניו את זכויותיו. החוק לא מכיר בכך שמדובר בבני אדם בנקודה הקשה ביותר בחייהם. למדינה יש חובה להגן עליהם כדי לצמצמם את טראומת המשפט עבורם".

 

מרכז "נגה" הנו הראשון והיחיד מסוגו בארץ, והוא מעניק ייצוג משפטי לנפגעי עבירות חמורות ופועל לשם קידום זכויותיהם הן במישור הפרטני, הן במישור הציבורי והן במישור האקדמי והמקצועי. הפניות המרובות אל המרכז ממחישות את הצורך הנואש של קורבנות עבירה בסיוע משפטי מתמשך ובעורכי דין שיוכלו לסייע בעניין.

 

שיתוף הפעולה שהוליד השתלמות ייחודית וחלוצית

 

בהכירו בחשיבות הנושא עצמו ובמחסור בעורכי דין הבקיאים בתחום ומתוך ידיעת מצב התעסוקה והקשיים הרבים במציאת מקומות עבודה לעורכי הדין במחוז, חבר ועד מחוז חיפה כבר בשנה שעברה לצוות מרכז "נגה" ובשיתוף עמו ארגן יום עיון בנושא "היבטים פליליים ונזיקיים בייצוג נפגעי עבירה". הכוחות המשותפים אף הולידו יום שידורים מיוחד ברדיו חיפה, במסגרתו ניתנה במה לנפגעי עבירה, אשר שיתפו את הציבור בניסיונם האישי, לגורמים מקצועיים שונים האמונים על אכיפת החוק ושמירה על זכויות הנפגעים וכן לנציגי לשכת עורכי הדין במחוז חיפה, הפועלים בהתנדבות למען הקהילה גם במסגרות נוספות, כגון תוכנית "שכר מצווה".

 

לאור הצלחת הפעילויות המשותפות ומתוך מודעות והבנה למצוקות של נפגעי העבירה מצד אחד ולבעיות הפרנסה של עורכי הדין מצד שני, החליט ועד מחוז חיפה לקדם את שיתוף הפעולה וארגן עם מרכז "נגה" השתלמות חלוצית וייחודית בת עשרה מפגשים, שנפתחה בחגיגיות ביום 08.04.10 בבית הפרקליט בחיפה.

 

במפגש הפותח עמדה יו"ר ועד המחוז, עו"ד רחל בן ארי, על החשיבות שבהכרת הנושא ועל ההזדמנות הייחודית שנפתחה בפני עורכי הדין החיפאיים להעמיק את ידיעותיהם בתחום משפטי מתפתח ולרכוש כלים לייצג ציבור הולך ומתרחב (לצערנו) של נפגעי עבירה.

 

ההשתלמות מתמקדת בנושאים מגוונים הרלוונטיים לתחום, כגון זכויות נפגעים מכוח חוק זכויות נפגעי עבירה, התשס"א-2001, זכות העמידה של נפגע עבירה, תסקירי נפגע, פיצויים בהליך הפלילי, ייצוג נפגעי עבירה בתביעות נזיקין, פסיכיאטריה ונפגעי עבירה, הגנה על ילדים וחסרי ישע, הטרדה מינית ועוד.

 

המרצים בהשתלמות הינם עורכי דין מצוות מרכז "נגה" וכן בעלי תפקידים משירות המבחן וממרכזי סיוע לנפגעות אונס ותקיפה מינית באזור חיפה והצפון, רופאים מומחים, עורכי דין מהפרקליטות ומהסנגוריה ושופטים.

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון