הודעות דוברות הלשכה

לשכת עורכי הדין: לחקור פברוק ראיות על ידי המשטרה

05.05.2010

בן ציון ציטרין, מ"מ דוברת הלשכה

זאת, בעקבות החלטת בית המשפט המחוזי בתל-אביב לחייב את המדינה לפצות חשוד באונס ב-1.8 מיליון ₪ בשל פיברוק ראיות.

"יש להורות על פתיחת חקירה אודות התנהלות היחידה החוקרת כאן והגורמים שטענו בשמה והטעו את בתי המשפט. כמו-כן, יש לבדוק את פיקוח הפרקליטות על עבודת המשטרה" - כך לדברי יו"ר פורום פלילי בלשכת עורכי הדין, עו"ד רחל תורן, בעקבות ידיעה מיום 3.5.10 – "המשטרה פיברקה ראיות ותפצה חשוד באונס בכ-2 מליון ₪".

 

ביום 3.5.10 פסק בית המשפט המחוזי בתל-אביב מפי השופט גנות, כי על המדינה לשלם 1.8 מליון ₪ פיצוי לאדם שנעצר למשך 88 ימים והואשם באונס קטינה, על לא עוול בכפו, זאת לאחר שהמשטרה בדתה כנגדו ראיות, השפילה אותו וחקרה אותו באופן דורסני, והטעתה, פעם אחר פעם, את בתי המשפט.

 

בית המשפט מותח ביקורת קשה וחריפה על התנהלות המשטרה בפרשה: "מרגע מעצרו של התובע 'נחרץ גורלו', והמשטרה החלה במרץ באיסוף ראיות להרשעתו, וכשחסרו לה ראיות-יצרה אותן בעצמה".

 

יותר מכך, כך עולה מפסק הדין, הפרקליטות לא חשפה את מעשיהם האסורים של השוטרים והמשיכה בניהול התיק בבית המשפט במשך חודשים ארוכים.

 

לדברי עו"ד רחל תורן, אין עוררין כי במקרה זה נחצו כל הקווים האדומים מצד שוטרי משטרת ישראל, וכי מדובר בהתנהגות בלתי ראויה ומבזה. עו"ד תורן מוסיפה כי התנהלות מבישה מן הסוג הזה של גורמי האכיפה במדינת ישראל מעירה, חדשות לבקרים, את משבר האמון בין אזרחי המדינה אל מול רשויות החוק - משבר בעל השלכות הרות גורל.

 

בית המשפט הביע תמיהה באשר לשאלה אם אין היום בבתי המעצר/בתי הסוהר אנשים שכוחם לא עמד להם והודו בעבירות שלא ביצעו.

 

לדברי עו"ד רחל תורן, יש להורות על פתיחת חקירה אודות התנהלות היחידה החוקרת כאן והגורמים שטענו בשמה והטעו את בתי המשפט. כמו כן, היא מוסיפה, שיש לבדוק את פיקוח הפרקליטות על עבודת המשטרה.

 

מכתבה של עו"ד רחל תורן לרב ניצב דודי כהן 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון