הודעות דוברות הלשכה

הרב שמעון יעקבי: מרוץ סמכויות בין בתי המשפט לענייני משפחה לבין בתי הדין הרבניים הסתיים.

10.05.2010

בן ציון ציטרין, מ"מ דוברת הלשכה

הרב יעקבי, היועץ המשפטי של בתי הדין הרבניים, בפורום עורכי דין צעירים, המתמחים בדיני משפחה: נגמר מרוץ הסמכויות בין בתי המשפט לענייניי משפחה לבין בתי הדין הרבניים.

הרב שמעון יעקבי, היועץ המשפטי של בתי הדין הרבניים, קובע כי מרוץ סמכויות בין בתי המשפט לענייני משפחה לבין בתי הדין הרבניים הסתיים.

 

ביום עיון "סוגיות נבחרות בדיני משפחה" שקיים בשבוע שעבר פורום עורכי דין הצעירים, בראשות עו"ד פסיכולוג ינון היימן ובהנחייתה של עוה"ד טל ברנר, הצביע הרב יעקבי על ירידה ניכרת בכמות ובעוצמת המאבקים סביב נושא מרוץ הסמכויות, שמקורה בעיקר ב"התבגרות" של הערכאות המשפטיות. לדבריו, לאור התפתחות זו, יש לכנות כיום את 'מרוץ הסמכויות' בשם 'מצעד הסמכויות'.

 

עוד הוסיף הרב יעקבי, כי עם התפתחות הפסיקה, חלה התקרבות בין גישת בתי המשפט האזרחיים וגישת בתי הדין הרבניים בעניינים ממוניים, עד כי כיום, במקרים רבים, עשויות הערכאה האזרחית והדתית להגיע לאותן תוצאות.

 

השופטת רבקה מקייס, מבית המשפט לענייני משפחה בכפר-סבא, הרצתה ביום העיון בנושא כתבי טענות בבית המשפט לענייני משפחה. השופטת הסבירה את היתרונות בהגשת תביעה תמציתית, ממוקדת, עניינית, אשר מפרטת את כל המידע הרלוונטי הדרוש לבית המשפט לצורך דיון בסעד המבוקש, לעומת הגשת תביעה ארוכה ומפורטת, אשר מגוללת את כל הרקע העובדתי של המשפחה, כאשר אין זה רלוונטי לסעד המבוקש. לדבריה, פעמים רבות, הצגת הסכסוך במלוא עוצמתו והצגת פרטים מיותרים אודות הצדדים, יביאו לכך שלא ניתן יהיה להביא את הצדדים למו"מ בגלל ניסוח בלתי זהיר ומתלהם של התביעות.

 

השופטת מקייס הציגה דוגמאות של כתבי טענות ונתנה למשתתפים עצות רבות של "עשה" ו- "אל תעשה" בכתבי טענות.

 

עורכי הדין אהובה יששכר ואבנר זינגר, דיווחו לנוכחים – כ-200 עורכי דין צעירים -  אודות חידושים פסיקתיים בדיני משפחה. הרצאתם התמקדה בפסיקות עדכניות בנושא משמורת משותפת והשפעתה על פסיקת המזונות, וכן בשימוש שנעשה בפסיקה בסעיף 8 לחוק יחסי ממון בין בני זוג ליצירת איזון בין בני זוג על ידי חלוקה בלתי שוויונית של הנכסים, לרבות הסיכונים שצפויים בעקבות זאת.

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון