הודעות דוברות הלשכה

אלכס גלעדי: "יש להקים מוסד ארצי לבוררות ספורט בישראל"

11.05.2010

בן ציון ציטרין, מ"מ דוברת הלשכה

הדברים נאמרו במסגרת יום עיון ע"ש השופט שאול אלוני בנושא "משפט ספורט", שערכו במשותף הלשכה וההתאחדות לכדורגל.

יש להקים מוסד ארצי לבוררות ספורט בישראל – כך קבע אלכס גלעדי, חבר הועד האולימפי הבינלאומי ביום עיון שנערך היום (יום שלישי) בנושא משפט ספורט שערכו לשכת עורכי הדין וההתאחדות לכדורגל.

 

גלעדי ערך השוואה בין ארגון ה- WADA האוכף את נושא איסור השימוש בסמים בספורט ובין ארגון ה- CAS הבינלאומי לבוררות בתחום הספורט. בעוד שארגון ה- WADA נתמך מלכתחילה בסיוע ואכיפה של המדינות, הייתה דרכו של ה- CAS קשה יותר. לדבריו, מדינות שונות ניסו להתנגד ליישום ההליכים של ארגון ה- CAS במדינותיהם אולם הבינו בסופו של דבר את הצורך בכיבוד האוטונומיה של מוסדות הספורט הבינלאומיים. לסיום, אמר מר גלעדי כי ראוי שמדינת ישראל תעתיק את הצלחת ה- CAS במתכונת מצומצמת מעט ותקים מוסד בוררות ספורט ישראלי.

 

ראש הלשכה, עו"ד יורי גיא-רון, פתח את יום העיון וציין שהספורט, באמצעות המבנה המוסדי שלו, נזקק להליך המשפטי לעיתים רחוקות וסכסוכים נפתרים במרבית המקרים באמצעות התדיינות ויישוב סכסוכים בדרכים אלטרנטיביות.

 

עוד הוסיף, שלאור העובדה שמדינת ישראל הינה הראשונה בעולם ביחס בין מספר עוה"ד לאוכלוסיה וכי כמות ההליכים המשפטיים הנפתחים בשנה עולה על מיליון, יש חשיבות רבה בקידום הליכי יישוב סכסוכים בדרכים אלטרנטיביות בתחום הספורט.

 

ביחס לשופט שאול אלוני ז"ל, ציין ראש הלשכה כי היה בין עמודי התווך של המערכת המשפטית.

 

יו"ר הנהלת ההתאחדות לכדורגל, אבי לוזון, התייחס בראשית דבריו לשופט אלוני כאדם שנון, מבריק, שאהב ספורט. לדבריו, הספורט מחבר בין עמים ודתות והינו כלי חינוכי ממדרגה ראשונה. מר לוזון הדגיש חשיבות חוק הספורט ואת העובדה שרוב הבוררויות בסכסוכים בין שחקנים וקבוצות, מסתיימות בין כותלי ההתאחדות.

 

השופט בדימוס, עו"ד יהושע גלברד, נשיא ביה"ד העליון של ההתאחדות לכדורגל ונשיא ביה"ד העליון של איגוד הכדורסל, שיבח גם הוא את השופט אלוני וכינה אותו "ממעצבי דמותה ומובילי דרכה של המערכת השיפוטית במערכות הספורט בישראל". לדבריו, בעשרים השנה האחרונות התרחשה מהפיכה בכל תחומי הספורט והגופים העוסקים בכך ויחסי הגומלין ביניהם. עמידה על קיומם של החוקים והכללים של משפט הספורט חשובה למומנט השוויון. המהפך הגדול ביותר הינו הפיכתו של הספורט לגורם כלכלי משמעותי ביותר. עוד ציין כי מהפך זה, קשור ומחייב ידע משפטי בתחום הספורט. עו"ד גלברד קרא לעו"ד לצבור ניסיון בתחום משפט הספורט אשר לדבריו, עדיין יש מקום רב לעו"ד נוספים לעסוק בתחום.

 

עו"ד שלום אבן עזרא, תובע ההתאחדות לכדורגל, צייר קווים לדמותו של השופט שאול אלוני ז"ל והעלה זיכרונות ספורטיביים ואחרים מחייו ופועלו של השופט אלוני. "גם היותו משפטן ממדרגה ראשונה וגם אהבתו לספורט, הפכו אותו כ"כ מיוחד במסגרת מוסדות הספורט והשיפוט בהם". אמר עו"ד אבן עזרא.

 

במהלך היום ניתנו הרצאות בנושאים הבאים:

CAS כערכת ערעור - Mr. William Sternheimer, עו"ד, המוסד לבוררות של ספורט, לוזאן, שוויץ

הפרת הסכם על ידי שחקני הכדורגל במהלך תקופת חוזה - עו"ד אפרים ברק, בורר ב- CAS, חבר ועדת התקנון של התאחדות לכדורגל וחבר בית הדין העליון של איגוד הכדורסל

שימוש בחומרים אסורים בספורט - עו"ד טל לביא, בורר ב- CAS, דיין בבית הדין העליון של התאחדות הספורט בישראל

מיצוי הליכים פנימיים בארגוני ספורט והתערבות בתי משפט בהחלטות טריבונלים פנימיים - עו"ד משה אביבי, היועץ משפטי של ההתאחדות לכדורגל.

 

בסיום יום העיון התקיימו שאלות ותשובות ודברי סיכום על ידי עו"ד צ'רלי בוזגלו, יו"ר וועדת משפט וספורט של לשכת עורכי הדין.

 

עו"ד בוזגלו ביטא את הרעיון הייחודי והבינתחומי של משפט הספורט הטומן בחובו תחומים כגון דיני חוזים, דיני עבודה וחופש העיסוק, קניין ותאגידים.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון