הודעות דוברות הלשכה

מאבק בסחר הפיראטי בזיופים - פאנל משותף לועדת הקנין הרוחני ורשויות המכס

23.03.2010

בן ציון ציטרין, מ"מ דוברת לשכת עורכי הדין

יו"ר הועדה, עו"ד ליעד וטשטיין, הדגיש כי "מדיניות רשויות המכס איננה עולה בקנה אחד עם הפרוצדורה המקובלת במדינות הקהיליה האירופאית או עם הנחיות איגוד המכס הבינלאומי, מעוררת תרעומת קשה בקרב בעלי זכויות קנין רוחני וחושפת את השוק הישראלי לייבוא של מוצרים מזוייפים".

ועדת הקנין הרוחני ערכה לאחרונה פאנל משותף יחד עם נציגים ממנהל המכס כדי לדון בנושא הפעלת סמכויות רשויות המכס בתפיסת טובין מזוייפים. יו"ר הועדה עו"ד ליעד וטשטיין: "הנהלים הנוכחיים של רשויות המכס לחילוט והשמדה של מוצרים מזוייפים מקשים מאד על המאבק בסחר הפיראטי ופוגעים בתדמיתה הבינלאומית של ישראל". מר דורון ארבלי, ראש מנהל המכס: "אנו זקוקים לשיתוף פעולה מלא של בעלי הזכויות והציבור. המכס משקיע משאבים עצומים במודיעין ואכיפה."

 

הפאנל המשותף נערך בעקבות החלטת הוועדה מיום 1.6.2009 בה פנתה הועדה בדרישה לרשויות המכס לבחון מחדש את מדיניותן בקשר למאבק ביבוא מוצרים מזוייפים ובסחר הפיראטי. הוועדה, בראשותו של עו"ד ליעד וטשטיין, קבעה כי רשויות המכס אינן מפעילות את סמכויותיהן לעצור ולהשמיד משלוחים של מוצרים מזוייפים. במקום זאת, כתנאי לעצירת המשלוחים, מחייבות רשויות המכס את בעלי זכויות הקניין הרוחני להפקיד ערבויות בנקאיות בסכומי עתק העשויים להגיע אף למאות אלפי ש"ח לכל משלוח וכן להגיש תביעות מיותרות לבתי המשפט. הוועדה קבעה כי מדובר בגזירה שלא ניתן לעמוד בה וכי המצב הנוכחי הינו בלתי נסבל, מונע אכיפת זכויות קנין רוחני, גורם לכך שהשוק הישראלי פרוץ ליבוא ושיווק של מוצרים מזוייפים בהיקפים נרחבים ופוגע בתדמיתה הבינלאומית של ישראל.

 

בפאנל שנערך במשרדי הנהלת המכס בתל אביב היתה נוכחות נכבדה של עורכי דין העוסקים בתחום הקנין הרוחני. מטעם רשויות המכס השתתפו בפאנל מר דורון ארבלי, ראש מנהל המכס, מר ראובן מלצר, סגן ראש מינהל המכס וכן נציגים בכירים נוספים של רשויות המכס והפרקליטות.

 

יו"ר הועדה, עו"ד ליעד וטשטיין, סקר בפני נציגי המכס את הקשיים והכשלים שנוצרו כתוצאה מנהלי המכס. יו"ר הועדה גם הדגיש כי מדיניות רשויות המכס איננה עולה בקנה אחד עם הפרוצדורה המקובלת במדינות הקהיליה האירופאית או עם הנחיות איגוד המכס הבינלאומי, מעוררת תרעומת קשה בקרב בעלי זכויות קנין רוחני וחושפת את השוק הישראלי לייבוא של מוצרים מזוייפים.

 

בתגובה לביקורת שהשמיעו כל הנוכחים במפגש אישר ראש מנהל המכס כי לרשויות המכס יש מחוייבות מלאה למאבק בסחר הפיראטי בטובין מזוייפים, כי הן משקיעות משאבים רבים לצורך זה וזקוקות לשיתוף פעולה של בעלי הזכויות. סגן ראש מינהל המכס, מר ראובן מלצר, הציג נתונים לגבי תפיסות המכס והדגיש גם הוא את מחוייבות רשויות המכס למאבק ביבוא טובין מזוייפים.

 

נציגי המכס הדגישו כי הם מודעים לבעייתיות שנוצרה כתוצאה מנהלי המכס ומוכנים לפתוח בדיאלוג עם בעלי הזכויות על מנת להביא לשיפור המצב. בסופו של דבר, לאחר דיון סוער לעתים, הוחלט להקים צוות מצומצם שיורכב מנציגי ועדת הקנין הרוחני של לשכת עורכי הדין ונציגים ממנהל המכס כדי לגבש הסכמות והמלצות במטרה לייעל את המלחמה בזיופים.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון