הודעות דוברות הלשכה

ניצב יואב סגלוביץ’ בהשתלמות הפורום הפלילי של לשכת עורכי הדין באילת: "נושא ההדלפות מטריד מאוד ופוגע בזכויות נחקרים ונאשמים ובחקירה כולה"

30.01.2010

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

עו"ד נבות תל-צור: "צריך לא להסכים למשפטי שדה בתקשורת, ולהפעיל הליך פלילי נגד הדלפות".

הדברים נאמרו ביום חמישי, 28.1.10 בהשתלמות הפורום הפלילי של לשכת עורכי הדין באילת, שנערכת בשיתוף עם המכון להשתלמות של הלשכה, במושב בנושא "דליפות והדלפות מחדרי חקירות".

 

ניצב בדימוס יוסי סדבון, מנחה המושב, התייחס לפרסום בזמן חקירה וציין, כי הדבר עלול להזהיר עדים, לשבש חקירה ולהביא לתיאום גרסאות. התקשורת עושה שימוש רחב במידע שברשותה, בייחוד כשמדובר באישי ציבור. הכתבים מגיעים לזירה עוד לפני השוטרים, במטרה לזכות בצילום של זירת הארוע והקשורים לו, ומבצעים תחקיר בעצמם של המקרה. בחלק מהמקרים, המתלוננים מגיעים קודם לתקשורת ולאחר מכן למשטרה. המעצר המתוקשר של ראש עיריית בת ים, חקירות אישי ציבור, עבירות מין ועוד, יש בהם תמיד עניין ציבורי רב והם זוכים לחשיפה גבוהה ביותר באמצעי התקשורת. זכות הציבור לדעת היא חשובה ומתנגשת לעיתים עם צרכי החקירה. בניגוד למה שהציבור חושב, המידע לא נמצא רק בידי המשטרה, אלא בידי המתלוננים, החשודים, בני ביתם, באי כוחם ולעיתים אנשי יחסי הציבור שלהם. מי שחושב ששופטים לא מושפעים, למעשה מתעלם מן העובדה ששופטים הם בני אדם. התקשורת מהווה במה לאלו הרוצים לטעון כנגד המשטרה ורשויות החקירה.

 

לדברי עו"ד נבות תל-צור, "במגרש הזה יש שלושה שחקנים – נחקרים, משטרה ואמצעי התקשורת. הנחקרים לא יוזמים את ההדלפות, הם הנפגעים מהן. זהו עקרון הדלת המסתובבת. המשטרה מיוצגת, תמיד. אמצעי התקשורת צריכים למכור עיתונים ויש להם אינטרס כלכלי. הכתב יוזם חקירה או מלבה אותה, על מנת שתסתיים בכתב אישום, כדי  שלא ייתבע. המשטרה מזמינה תלונות, על מנת להוות טריגר למהלכי חקירה, ולהשתיל ידיעות כאקט חקירתי. יש מוטיבציות ויוקרה של חקירות. הנחקרים הם המזדמנים. יש אינטרסים למשטרה בפרסומים, שכן מדובר באקט חקירתי או באזהרה של הציבור מפני עבריין מפורסם, והם עושים פרומואים. עו"ד תל-צור הוסיף, כי "אם יש חזקת חפות, משפט הוגן וחקירה נקייה, צריך לא להסכים למשפטי שדה בתקשורת ולהדלפות, שנועדו למנף את החקירה. המשטרה מזמינה את הכתבים מראש ואחר כך מוציאה התנצלות. יבוא יום שלא יהיה די להתנצל בגין המקרים האלה. אחר כך אנחנו כעורכי דין צריכים לטעון בבית המשפט, כי הייתה השפעה מהפרסומים. צריך להפעיל הליך פלילי נגד הדלפות. אדם לא מתנדב להגיע לחקירה. הוא חייב לענות על שאלות ומספק את המידע שלא מרצונו הטוב. המידע הוא לא רכושו של השוטר. הוא מחזיק את המידע מתוך נאמנות, וכל הדלפה זו עבירה פלילית. ניתן לצמצם את התופעה על ידי הנחיות ברורות. אנחנו רוצים שיקפידו על טוהר ההליך עד כמה שאפשר".

 

"התופעה של הדלפות לא מסודרות שלא בסמכות היא פסולה לחלוטין. אין להן שום הצדקה. בוודאי אם מדובר בתוצאה שגורמת להשפלה של אנשים, וצריך לעשות כל מאמץ למנוע אותן, כמו במקרים של לחיאני וטופז", אמר פרקליט מחוז הדרום (פלילי), עו"ד שלמה למברגר. לדבריו, אי אפשר להתעלם מן האינטרסים שמחייבים דברור, על מנת שהציבור יידע שמתקיימות חקירות, בוודאי כשמדובר באנשי ציבור. "היום משפטים מתנהלים לא מעט זמן בו נגרם נזק אדיר למתלונן, לכן הציבור חייבת לדעת את האמת. ברגע שיש פרסומים על חקירה של אנשי  ציבור וכל עוד יש דין ויש דיין, אמון הציבור באכיפת החוק גובר". עו"ד למברגר הדגיש, כי "איש אכיפת חוק שמדליף כדי להדיח ראש ממשלה בישראל, חיזק אצלנו במח"ש את הצורך בפתיחת חקירה. במצב של הדלפות, היכולת לממש חקירה פלילית היא קשה ביותר על סף הבלתי אפשרית. מבחינת אמצעים, זו השקעה בלתי רגילה. וצריך צוות חקירה שלם, לכן המדיניות היא שחקירה לא תתבצע. אני מביע את ההתנגדות הכי ברורה להדלפות במסגרת תפקידי כלפי הפרקליטים". לא שמענו פה בפאנל מספיק עקרונות בדמות של זכות הציבור לדעת וחופש העיתונות".

 

לדברי עו"ד יובל יועז, הפרשן המשפטי של עיתון גלובס, המעשה של ליאורה גלט-ברקוביץ', הוא מעשה מופת ראוי לציון. "האינטרס שהנחה אותה לא היה להחליף ראש ממשלה מכהן מתוך אינטרס פוליטי. מטרת המעשה היתה להביא לידיעת הציבור מידע חשוב אודות ראש ממשלה מכהן, שעשוי להיבחר בבחירות הבאות". עו"ד יועז הבחין בדבריו בין פרסום חקירות של אנשי ציבור לחקירות של אנשים פרטיים. "אנשי ציבור הם אנשים שמטבע הדברים אינם אנשים פרטיים. הם מנצלים לא פעם את מקומם ומסתבכים עם החוק. יש אינטרס חזק שהתקשורת תפרסם ותביא את המידע בזמן אמת לציבור. אם היה מצב אידיאלי בו חקירות לא מתנהלות שנים, אלא שבוע-שבועיים בלבד, היינו יכולים לחכות עם כל הפרסומים. לציבור יש אינטרס לדעת מה קורה גם במהלך ההליך הפלילי. בכל מה שנוגע לפרשות פליליות שלא מעורבים בהן אנשי ציבור, חלק מהטענות הן מוצדקות. אני לא בא להגן על הפרקטיקות והתפקוד של אנשי התקשורת. התפקוד הוא לא תמיד בצורה מושלמת. יצר התחרות הוא חזק בין כלי התקשורת. יכול להיות שצריך למצוא הסדרים בין כלי התקשורת על מנת שהמצב יהיה שקול יותר".

 

ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרה, ניצב יואב סגלוביץ', אמר, כי כל הפרסום פוגע בעבודת המשטרה. "במעגל הזה יש עורכי דין, יש עדים, יש אנשי תקשורת ועוד. המשטרה מטפלת ויש לה את מירב החומרים אצלה. בשלב מאוחר יותר הם לא רק נחלתה שלה. אני אומר מראש שנושא ההדלפות מטריד מאוד, ופוגע בזכויות נחקרים ונאשמים ובחקירה כולה". הנושא נמצא על סדר היום המשטרתי, והוא לא יכול להיעשות בארגון כל כך גדול.  ניצב סגלוביץ' התייחס לתיק קצב ואמר, כי "כל מה שנעשה במעטפת של התיק הזה, מצריך בדיקה. חלק מהדברים שנאמרו לא היו ולא נבראו. להתנהל בסביבה התקשורתית היה מאוד לא פשוט בתור מי שניהל את החקירה הזו".

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון