הודעות דוברות הלשכה

שר המשפטים בהשתלמות השנתית בדיני משפחה שקיים המכון להשתלמות עורכי דין של לשכת עורכי הדין באילת: "אני תומך בהנחיה שהוציאה נשיאת בית המשפט העליון. כלל יסוד הוא שלא ידחו דיונים בבתי המשפט אלא אם כן קיימות נסיבות חריגות וקיצוניות"

15.01.2010

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

ראש הלשכה: "נדרשת גמישות רחבה יותר מזו המבוטאת בנוהל"; חה"כ דוד רותם: "הצעת ברית הזוגיות באה לפתור בעיה הלכתית אשר תציל מחצית מהעם היהודי".

הדברים נאמרו ביום 6.1.10 בהשתלמות השנתית בדיני משפחה, שקיים המכון להשתלמות עורכי דין של לשכת עורכי הדין בשיתוף פורום המשפחה של הלשכה במלון הרויאל ביץ' באילת בסופשבוע שבין ה-6 ל-9 בינואר 2010.

 

בפתח ההשתלמות הדגיש שר המשפטים, פרופ' יעקב נאמן, כי הנושא המרכזי המעסיק אותו כשר המשפטים הוא לייעל את הליכי המשפט. לדבריו, העולם חרב בשל עינויי הדין, ובמשרד פועלים נמרצות למען קיצור הליכים בבתי המשפט. השר נאמן התייחס לנוהל הנשיאה בדבר דחיית מועדי דיונים וציין, כי ההנחיות הן במקומן, וכי כלל יסוד הוא שלא ידחו דיונים בבתי המשפט אלא אם כן קיימות נסיבות חריגות וקיצוניות. "אני מאוד תומך בנהלים שפרסמה הנשיאה, כי אם לא ניישם את הנוהל, הנוהל הבא יהיה יותר קשה, ויכלול הטלת הוצאות, העברה לשופט אחר וכו'", ציין השר.

 

ראש הלשכה, עו"ד יורי גיא-רון, התייחס אף הוא לנוהל הדחיות ואמר, כי "האיזון בין שיקולי המערכת לאור העומס והעדר הזמן השיפוטי למול הנסיבות המורכבות היום יומיות של עבודת עורכי הדין, מצריך לדעתי גמישות רחבה יותר מזו המבוטאת בנוהל". לדבריו, במסגרת המדיניות לשמיעת משפטים "מיום ליום", דווקא צריכה להיות גמישות רבה יותר בנוגע לדחיות. שכן, משקבועים מספר רב של מועדים לדיונים סמוכים מאוד, ניתן יותר להתגמש בניצול הזמן השיפוטי ובניווט המעשי של הבאת התיק לסיום הדיון במועד המתוכנן, למרות הדחייה באחד מהמועדים הרבים הסמוכים שנקבעו לדיון. "איני חושב שניתן ליטול את אותם מקרים, בהם "מנצלים" עורכי דין את האפשרות שהיתה קיימת עד היום לגרום לסחבת במערכת, ולהפכם למקרה המעיד על הכלל, תוך התעלמות מאותם מקרים בהם קיימת הצדקה אמיתית לדחייה".

 

ראש הלשכה ברך את השר נאמן על התנגדותו להצעת החוק שנדונה בועדת שרים לענייני חקיקה בענין הגדלת מספר השופטים בעליון מ-15 ל-18. לדבריו, יש להקים ערכאה רביעית, ומן הראוי לחתור לכך, שמספר השופטים בבית המשפט העליון, כמו גם היקף סמכויותיו הבלעדיות הישירות יצומצמו באורח משמעותי. ראש הלשכה הדגיש, כי הוא מצפה שבימים או בשבועות הקרובים יפורסם סוף סוף תזכיר הצעת חוק ממשלתית בעניין רמת המקצוע ומסלול ההכשרה לקראת רכישתו.  

 

עו"ד יוסי מנדלסון, יו"ר (משותף) המכון להשתלמות ברך את באי ההשתלמות, וציין כי המכון שם דגש רב מאוד על השתלמויות במתכונות שונות, ובנוסף להשתלמות התעודה בדיני משפחה, מקיים גם את השתלמות סוף השבוע, אשר כמדי שנה מצליחה למשוך אליה את עורכי הדין העוסקים בתחום. עו"ד אהובה יששכר, יו"ר ועדת ההשתלמויות בפורום המשפחה, המכהנת כנציגת הלשכה בועדה למינוי דיינים, ציינה, כי על הפרק מינוי שני דיינים לבית הדין הרבני הגדול. "אני יכולה להעיד, כי ישנם מועמדים ראויים ביותר והבחירה אינה פשוטה. בנוסף, על הפרק מינוי של שישה דיינים נוספים לבתי הדין האזוריים וזאת מתוך למעלה ממאתיים מועמדים". כמו כן, ציינה, כי בימים אלה, החל לפעול קורס ההכנה למועמדים לשמש כדיינים. קורס זה מתקיים בראשותו של כבוד הרב דיכובסקי במתכונת דומה לקורס למועמדים לשפיטה, תוך תיאום הקורס לצרכים המקצועיים ולאפיון הייחודי של המועמדים לדיינות, והוא יהווה כלי אובייקטיבי נוסף ויסייע לבחירת המועמדים הראויים ביותר לשמש כדיינים.

 

עו"ד אבנר זינגר, יו"ר פורום המשפחה של הלשכה, הדגיש, כי הפורום מעונין ליזום פתרון למרוץ הסמכויות בדרך של הקמת ועדה ציבורית שתבחן את הנושא ותביא את מסקנותיה בפני שר המשפטים, במטרה ליזום תיקון חקיקה.

 

מושב הפתיחה של ההשתלמות עסק בנושא "ברית הזוגיות" בהנחייתו של ראש הלשכה. חה"כ דוד רותם, יו"ר ועדת החוקה של הכנסת, הבהיר, כי הצעת ברית הזוגיות באה לפתור בעיה הלכתית, אשר תציל מחצית מעם היהודי. "אני יודע על יותר ממקרה אחד שהנישואים של בני זוג היו כדת וכדין, אך הם נאלצו להתגרש בשל בעיה כזו או אחרת. אני מעונין לאפשר אחד משניים, להינשא לפי ההלכה, או לא להתחתן אלא להירשם בברית זוגיות. החוק שלי מדבר על גבר ואישה. אני מסדיר את האפשרות של בני זוג. ברגע שאני מסדיר את הנושא בברית זוגיות אין יותר ידועים בציבור".

 

עו"ד גלי עציון מנעמת הדגישה, כי נושא ברית הזוגיות הוצג כנישואים אזרחיים. "יש הרבה אנשים בישראל שלא יכולים להתחתן. קיימת עלייה דרמטית של 86% משנת 2000 של ידועים בציבור. אם נבטל את מוסד הידועים בציבור, נקשה על נשים נשואות מסורבות גט שלא יוכלו להתחתן בשנית. אתה לא יכול למנוע מאדם להיות ידוע בציבור. הצעת החוק הממשלתית היא בבחינת חקיקת יתר, שנועדה לשמש פתרון לקבוצה מצומצמת, לחסרי דת בלבד".

 

חה"כ משה גפני, יו"ר ועדת הכספים של הכנסת, הבהיר בראשית דבריו, כי הוא אינו חתום על הסכם קואליציוני, ואינו חתום על ברית הזוגיות.  לשיטתו, צריך לתת לאדם לחיות איך שהוא רוצה. "הבסיס של היהדות הם הערכים היהודים. אני לא בטוח שברית הזוגיות היא לא מההלכה. אני בעד הידברות אמיתית עם קצוות האוכלוסייה".

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון