הודעות דוברות הלשכה

חה"כ אברהם מיכאלי בהשתלמות בדיני משפחה שקיים המכון להשתלמות עורכי דין של לשכת עורכי הדין באילת: "אני חושב שצריך לשאוף להסכמה של כולם, ושגורם אחד במערכת יקבע לעניין הגיור"

15.01.2010

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

גרגורי קוטלר מהתנועה ליהדות מתקדמת: "הגיור של התנועה הרפורמית הוא גיור רציני, ולא ניתן לבטלו במחי יד".

הדברים נאמרו ביום 7.1.10 במושב שעסק בנושא "הפרדת הגיור מהמדינה" בהשתלמות השנתית בדיני משפחה, שקיים המכון להשתלמות עורכי דין של לשכת עורכי הדין בשיתוף פורום המשפחה של הלשכה במלון הרויאל ביץ' באילת בסופשבוע שבין ה-6 ל-9 בינואר 2010.

 

לדברי חה"כ אברהם מיכאלי, נושא הגיור הוא נושא כאוב במדינה. "בעקבות העלייה הגדולה והברוכה מבריה"מ לשעבר, עלתה השאלה בקרב העולים, מדוע במדינת ישראל הם לא מוגדרים כיהודים. זו עובדה קיימת, שההגדרה של מיהו יהודי נקבעת על ידי אותם גורמים או הלכות, שקובעות מיהו יהודי. לא ניתן לקבוע הגדרה חדשה. אם להיות איש של בשורות, אני סבור שבקרוב תושגנה הסכמות בדבר סוגיית הגיור על דעת כל הכנסת. אני חושב שצריך לשאוף להסכמה של כולם, ושראש אחד במערכת יקבע לעניין הגיור. ככל הנראה הרבנות הראשית תהיה המוסד הזה".

 

גרגורי קוטלר, מנהל מחלקת הגיור בתנועה ליהדות מתקדמת, התייחס לגיור הרפורמי ואמר, כי הגיור של  התנועה הרפורמית הוא גיור רציני, ולא ניתן לבטלו במחי יד. "יש כאן קהילה שהגיעה לכאן על פי חוק, המשרתת בצבא, אך כאשר חייליה מתים, קוברים אותם בחלקה נפרדת, אם זה היה מתרחש בגרמניה היינו צועקים גוועלד. אם חה"כ גפני רוצה לשמר על האופי היהודי ולמצוא פתרון מוסכם, אני בעד, אבל הדרכים שמוצעות היום הם לא לעניין. אני חושש שאנחנו די איחרנו את הרכבת". הרב קוטלר הציע לנהוג בארץ, כפי שנוהגים בחו"ל, היינו, כל קהילה מגיירת על פי דרכה, וכל המתגיירים הללו רשאים כיום, לפי החוק, להירשם במרשם האוכלוסין.

 

חה"כ עתניאל שנלר הסביר, כי הפתרון קיים והוא פשוט: שאלת הפרדת הגיור מהמדינה היא שאלת הפרדת הזיקה היהודית מהחברה היהודית ומהמדינה היהודית. לדבריו, ישנם שני סוגי גיור: סוציולוגי והלכתי. "הכלל שצריך להנחות אותנו הוא, שההלכה תקבע את גבולותינו הקולקטיביים. "הפתרון הקל הוא הקמת בתי דין לגיור, אבל הוא לא פותר את הבעיה. פתרון אחר הוא ברבנות הראשית, הבעיה היא פסילת גיור. הפתרון שלי נוגע לענייני רישום נישואין וגירושין בדרך של הצעת חוק לביטול תעודות המרה ולא ביטול יהדות של המתגייר.

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון