הודעות דוברות הלשכה

ראש לשכת עורכי הדין ויו"ר הועדה להגנת הפרטיות בלשכה לשר המשפטים, לקראת אישור החוק הביומטרי במליאת הכנסת מחר: "שימוש במאגר ביומטרי עלול להוביל למצבים, בהם ימצאו עצמם אזרחים תמימים במעמד של חשודים בפשע"

29.11.2009

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד יורי גיא-רון, ויו"ר הועדה להגנת הפרטיות של לשכת עורכי הדין, עו"ד דן חי, פנו היום, 29.11.09, פעם נוספת לשר המשפטים, פרופ’ יעקב נאמן, בבקשה לעכב את קידום הצעת חוק הכללת אמצעי זיהוי ביומטריים במסמכי זיהוי ובמאגר מידע, התשע-2009, לקראת אישורה בקריאה שניה ושלישית במליאת הכנסת מחר, 30.11.09.

כידוע, ביום 28 ביולי 2009, הונחה הצעת החוק שבנדון על שולחן הכנסת לקריאה שניה ולקריאה שלישית. ביום 23 בנובמבר 2009, הודיע יושב ראש הכנסת, כי הוועדה, אשר דנה בהכנת החוק לקריאה שניה ושלישית, החליטה לחדש את דיוניה בהצעת החוק לאחר שהונחה על שולחן הכנסת ובטרם התחילה הקריאה השניה.

 

ביום 25 בנובמבר 2009, התכנסה הוועדה המשותפת, בהנחיית יו"ר הוועדה, ח"כ מאיר שטרית, במסגרתה נדון תיקון ההצעה, ובעיקר סעיף 41 להצעת החוק שבנדון, העוסק בתחולה הדרגתית ובתקופת המבחן.

 

ראש הלשכה ועו"ד דן חי שבו על עמדתם העקרונית נגד הצעת החוק, לפיה בהצעה טמון פוטנציאל של פגיעה הרסנית בזכויות היסוד של אזרחי המדינה ובמיוחד בזכותם לפרטיות. "דליפת הנתונים שיהיו אגורים במאגר עלולה להוביל לזיוף טביעות האצבעות של אזרחי המדינה ואובדן אמצעי חשוב זה, כאמצעי זיהוי".

 

סכנה נוספת, לדבריהם, טמונה בעצם פתיחת המאגר המוצע לרשות רשויות החקירה. "שימוש במאגר מסוג זה עלול להוביל למצבים, בהם ימצאו עצמם אזרחים תמימים במעמד של חשודים בפשע, וזאת משום שנקלעו שלא בטובתם לזירת פשע, אף אם נכחו בה ועזבו לפני שבוצע".

 

עו"ד חי, אשר ייצג את הלשכה בדיון בועדת המדע, הדגיש בעקבות ההצעה לעכב את הפעלת החוק בשנתיים, ובתקופה זו לערוך ניסיון רק לגבי אזרחים שהסכימו לכלול את נתונים במאגר, כי "ניסיון זה הופך את אזרחי ישראל לחיות ניסוי. "בעקבות מתן הטבות ועידוד לתושבים אשר יתנו הסכמתם להיכלל במאגר נתוני זיהוי ביומטריים ("המאגר"), יצור הדבר לחץ לא ראוי ושלילי על תושבים אשר לא יתנו הסכמתם לכך. הדבר יצור אפליה אשר אינה מוצדקת בייעול השירות אשר כראות הלשכה, ראוי כי יינתן לכלל התושבים באופן שווה ללא הבחנה האם נתנו הסכמתם להכלל במאגר אם לאו. כמו כן, אזרחים רבים לא יבינו את ההבדל בין החובה לזכות ובאופן אוטומטי יסכימו שנתונים יכללו במאגר".

 

ראש הלשכה ועו"ד דן חי הדגישו, כי עמדתה העקרונית של הלשכה הינה, שאין להקים מאגר אלא להסתפק בהנפקת תעודות ביומטריות בלבד ללא הקמת מאגר לצידן. לאור עמדת הלשכה, בקשו ראש הלשכה ועו"ד חי מהשר נאמן לעכב את קידום הצעת החוק, תוך הקמת צוות בדיקה מטעמו, אשר יבחן את ההצעה.

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון