הודעות דוברות הלשכה

שופט בית המשפט לתעבורה, אברהם טננבוים, ביום עיון בנושא נהיגה בשכרות שקיימה לשכת עורכי הדין: "בפועל מענישים בישראל בעבירות תעבורה יותר מדי"

22.11.2009

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

הדברים נאמרו ביום עיון שקיימה ועדת התעבורה של לשכת עורכי הדין ביום חמישי האחרון, 19.11.09, תחת הכותרת "נהיגה בשכרות- הגיע זמן שינוי".

 

יו"ר וועדת התעבורה של הלשכה, מארגן יום העיון, עו"ד שי גלעד, אמר, כי השאלות הרבות שמעורר נושא הנהיגה בשכרות ובהן שאלת המידה המירבית של אלכוהול המותרת בשתייה,בעת נהיגה, שאלת המסר הכפול בקביעת סף מירבי לשתייה אל מול העבירה של נהיגה תחת השפעת אלכוהול, וקביעת עונשי המינימום לעבירות נהיגה בשכרות ונהיגה תחת השפעת האלכוהול מובילות למסקנה כי למצב הנוכחי דרוש שינוי.

 

דר' שלמה אלמוג, מנהל המעבדה הטוקסיקולוגית בבית החולים תל השומר העומד בראש וועדה בין משרדית שמינה שר התחבורה לעניין הנהיגה ושתיית אלכוהול, גילה, כי המלצות הוועדה תהיינה להפחית את המידה המירבית המותרת בשתייה לרמה מינימלית של 50 מיקרוגרם אלכוהול  בליטר אוויר נשוף ולרמה של 10 מיליגרם אלכוהול בליטר דם. בהתייחסו למכשיר הינשוף, גילה דר' אלמוג, כי המלצות הוועדה שבראשותו תהיינה להעביר את מכשיר הינשוף בדיקות כיול במעבדה מוסמכת,  וכי המלצות הוועדה יפורסמו רק כשהשר שמינה את הוועדה , שר התחבורה , ימצא לנכון לעשות כן. בכל מקרה , כך לדברי דר' אלמוג, לא יהיה טעם בפרסום הדו"ח מבלי שתהייה בפני וועדת הכלכלה של הכנסת הצעה מגובשת לתיקון פקודת התעבורה ותקנותיה על בסיס המלצות הוועדה.

 

שופט בית המשפט לתעבורה בירושלים, דר' אברהם טננבוים, טען  כי הענישה בישראל אינה מקלה, ובפועל מענישים בישראל הרבה מאוד. "הבעייה אינה בשופטים שנטען כנגדם כי הם מקלים עם הנאשמים אלא דווקא במשטרה שאינה אוכפת את פסקי הדין של בתי המשפט". כמו כן, הדגיש את הבעייתיות הקיימת בעקבות קיומם של 18 עונשי מינימום בתעבורה, היוצרים מצב של עודף ענישה וכליאה, פגיעה בלתי פרופורציונאלית במיעוטים וחלשים והחלשת שיקול הדעת השיפוטי.

 

עורכת הדין הדס גפני פורר, סגנית בכירה א' לפרקליטת מחוז תל אביב והממונה על נושאי התעבורה, קבלה על כי שופטי התעבורה אינם ממלאים אחר פסקי הדין של בית המשפט העליון ומקלים בעונשי מורשעי נהיגה בשכרות למרות מצוות המחוקק ופסקי הדין המחייבים של בית המשפט העליון. עוד קבלה הפרקליטה על אי אחידות הענישה בתעבורה בין בתי המשפט השונים.

 

עו"ד יגאל טמיר טען כי התביעה המשטרתית שמה דגש רב מידי על עבירות השכרות בעוד ישנן עבירות מסוכנות לא פחות אשר האכיפה בהן והעונשים בצידן אינם בפרופורציה לאילו שבצד עבירות השכרות.

 

יום העיון עורר התעניינות רבה ומשך משתתפים רבים.

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון