הודעות דוברות הלשכה

ראש לשכת עורכי הדין בטקס חנוכת השלוחה בטירה: "אני קורא לעורכי הדין מאזור המשולש לא להסס ולהגיש מועמדות לשפיטה"

20.10.2009

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

נשיאת בית המשפט המחוזי מרכז: "הלשכה תגבש רשימת בוררים ומגשרים מאזור המשולש ותעביר לבית המשפט".

הדברים נאמרו בטקס חנוכת השלוחה והספרייה המשפטית בטירה, שנערך ביום 14.10.09 בטירה בהשתתפות עשרות עורכי דין מאזור המשולש.

 

בפתח הטקס ציין עו"ד איאב עיראקי, יו"ר ועדת המשולש, כי הצפת המקצוע פוגעת במיוחד בפרנסתם של עורכי הדין באזור המשולש, וקרא למנות שופטים ערבים מאזור המשולש וכן בוררים ומגשרים.

 

ראש העיר, מאמון עבדל חי, הביע תקווה, שעורכי דין באזור המשולש יעניקו במסגרת תכנית "שכר מצווה" של הלשכה סיוע משפטי לתושבי אזור המשולש, שמצבם קשה והם זקוקים לסיוע.

 

ראש הלשכה, עו"ד יורי גיא-רון, הבהיר בפתח דבריו, כי פתיחת השלוחה והספרייה המשפטית בטירה מכוונת לכל עורכי הדין באזור המשולש. "יש מקום להקים ועד מקומי אחד באזור המשולש. המיקום והמנהיגות צריכים להיקבע על ידי עורכי הדין מהמשולש בלבד". ראש הלשכה הדגיש, כי בכוונתו להקים את ועד מחוז המרכז, אשר יהיה צמוד לבית משפט מחוזי מרכז, והניסיון למנוע ממחוז כזה לקום מונע ממניעים לא ענייניים.

 

אשר לועדת ההשמה שהוקמה בלשכה על מנת לסייע באיתור משרות לעורכי דין ערבים במגזר הציבורי, קרא ראש הלשכה לעורכי הדין מהמשולש לסייע לועדת ההשמה, ולהפנות לתשומת לבו קיומן של משרות פנויות, על מנת שהועדה תוכל לקדם את ההשמה". לטענות בדבר אי מינוים של שופטים ערבים, הדגיש ראש הלשכה, כי במהלך שנות כהונתו בועדה לבחירת שופטים (משנת 1999 -2008) עלה אחוז השופטים ערביים מפחות מ-2% לכ-6%. יש לוודא שמגמה זו תמשך, אולם בכל מקרה, היא לא תהיה מגמה של מינוי שופטים ערבים, אלא מגמה של מינוי שופטים ערבים טובים וראויים, וקרא לעורכי הדין הערבים לא להסס ולהגיש מועמדות לשפיטה.

 

נשיאת בית משפט המחוזי מרכז, השופטת הילה גרסטל, התייחסה לטענות בדבר אי מינוי בוררים ומגשרים מאזור המשולש, והציעה, כי הלשכה תגבש רשימת בוררים ומגשרים מהאזור ותעבירה לבית המשפט כדי לאפשר מינוים. "אני סבורה שיש יתרונות במינוי מגשרים ובוררים מהאזור בסכסוכים רלוונטיים". בנוסף, הדגישה הנשיאה גרסטל, כי רמת המקצוע  מטרידה ולא מספר עורכי הדין. "יש לקבוע רף ראוי למקצוע ולהקפיד על איכות. האינטרס שלנו כחברה מתקדמת הוא שהטיפול בלקוחות יהיה המקצועי ביותר". אשר לבית המשפט המחוזי מרכז, ציינה הנשיאה, כי היום מכהנים בו 20 שופטים, וכי בקרוב יעסוק בית המשפט גם בעניינים מנהליים, פירוקים, פשיטות רגל ומיסים. בכך תושלם הקמתו. "עקרון שהונהג ועדיין נשמר הינו, שכל תיק, מכול סוג, מקבל ביום הגשתו או למחרת  תאריך לישיבה ראשונה בטווח זמן של חודשיים עד ארבעה חודשים. עקרון זה מחייב שיתוף פעולה של עורכי הדין בדרך של הגשת בקשות דחייה רק כאשר באמת הן נדרשות. אני סבורה שבקשות דחייה בתיק הוכחות יכולות להיענות חודשיים לפני הדיון, אך לא כשהן מוגשות בסמוך למועד הקבוע. ככל שבקשת הדחייה מוגשת סמוך יותר למועד ההוכחות, נדרשת סיבה טובה יותר כדי שהיא תיענה. מובן שיש להימנע ככל האפשר מבקשות דחייה שהן בקשות סרק. הדבר יסייע למערכת לתפקד ביעילות, כי צדק מאוחר הוא לעיתים גרוע יותר מאי צדק".

 

נשיא בית הדין השרעי, הקאדי ד"ר אחמד נטור, ציין, כי תפיסת עולמו הינה שעל הלשכה לפעול לא רק כאיגוד מקצועי אלא גם להילחם בתופעות קשות בחברה. כמו כן, ציין ביחס למערכת בתי הדין השרעיים, כי מדובר במערכת ראויה מבחינת סדרי התנהלות והתייעלות, אשר יכולה להתחרות במערכת המשפט הכללית.

 

לדברי עו"ד מאזן דעאס, חבר המועצה הארצית, שהקים את השלוחה בטירה, "בית הלשכה בטירה מטרתו לתת מענה לכל עורכי הדין באזור. בנוסף לשירותי הספרייה אנו מתכוונים לאפשר הליכי בוררות וגישור, סדנאות והשתלמויות".

 

עו"ד דעאס התייחס לבעיית התעסוקה, והדגיש שכחבר ועדת ההשמה בלשכה, לאחר בדיקה שנערכה על ידי הועדה במהלך השנה האחרונה באשר למשרות פנויות במגזר הציבורי ובחברות ממשלתיות, מסתבר שהאשמה, בעקבות העדר ייצוג של בני המגזר הערבי, מוטלת הן על המוסדות והן על בני המגזר "האשמה גם מוטלת עלינו. אנו יוצאים מנקודת הנחה שלא רוצים אותנו, אנו לא מגישים מועמדויות ולא מתמידים בפניותינו".

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון