הודעות דוברות הלשכה

לשכת עורכי הדין תצטרף לבקשה לקיום דיון נוסף על פסק דין בנושא החלת פיצויים עונשיים בדיני הנזיקין

17.08.2009

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

פסק הדין עסק בסוגיית הפיצויים בעקבות מעשה מגונה שבוצע בקטינה.

הועד המרכזי של לשכת עורכי הדין אישר בהצבעה טלפונית ביום 11.8.09 את הצטרפות הלשכה כידיד בית משפט לבקשה לקיום דיון נוסף על ע"א 9670/07 בדבר החלת פיצויים עונשיים בדיני הנזיקין.

 

מדובר במקרה שבו המשיב הורשע בביצוע מעשה מגונה בקטינה בת שש. הקטינה והוריה הגישו לבית משפט השלום ברמלה תביעת נזיקין נגד המשיב בגין הנזקים שנגרמו לקטינה ולהם בעקבות הארוע. התביעה נסמכה על פסק הדין בהליך הפלילי. המשיב לא כפר באחריותו, והדיון תוחם לסוגיית הנזק. בסופו של דבר הקטינה פוצתה בסך 100,000 ₪, וההורים בסך 46,410 ₪. בית משפט המחוזי מרכז דחה את הערעור של הורי הקטינה, ואלה הגישו בקשת רשות ערעור לבית המשפט העליון, וטענו, כי אף אם לא הוכח שמעשי המשיב גרמו לקטינה נזק נפשי בהווה, היה מקום לפסוק פיצוי בגין הגברת הסיכון להופעת נכות נפשית בעתיד.

 

בית המשפט העליון דחה את הערעור ברוב דעות (השופט אליקים רובינשטיין, בהסכמת השופט יורם דנציגר, כנגד דעתו החולקת של המשנה לנשיאה א' ריבלין), וקבע, כי לדוקטרינת הפיצוי בגין יצירת סיכון ופגיעה בסיכוי יכול שתהיה, במקרים מתאימים, נפקות מעשית, ואולם אין מקרה זה נמנה עליהם. עוד קבע בית המשפט, כי הרציונל לפסיקת פיצויים עונשיים (המעניקים לניזוק פיצוי העולה על נזקו) "הוא עונשי והרתעתי, וכן "נועדו לשקף את סלידתה של החברה מהתנהגותו של המזיק". ברם, בית המשפט לא ייטה לפסוק פיצויים עונשיים במסגרת הליך אזרחי אלא במקרים חריגים.

 

ראש הלשכה, עו"ד יורי גיא-רון, הסכים עם יו"ר פורום הנזיקין של הלשכה, עו"ד דוד אור-חן, כי מדובר בסוגיה עקרונית חשובה ביותר, אשר מלווה את פסיקת בית המשפט העליון מזה שנים, ואשר טרם הוכרעה, ולכן נענה לפנייתו ולפניות עו"ד יראון פסטינגר בענין. כמו כן, ציין ראש הלשכה, כי ישנה חשיבות חברתית וציבורית ממדרגה ראשונה לקביעת פיצויים עונשיים בתיקים המתאימים בתחום הנזיקין.

 

הועד המרכזי אישר כאמור את הצטרפות הלשכה כידיד בית משפט לבקשה לקיום דיון נוסף בסוגיה.

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון