הודעות דוברות הלשכה

פורום בתי משפט של הלשכה למנהל בתי המשפט: "לאפשר לעורכי דין לשלם בקופות בתי המשפט באמצעות שיקים"

30.08.2009

עו"ד שמרית רגב, דוברת הלשכה

מספר המקרים בהם עורכי דין העזו לשלם בקופה של בית משפט תשלום כלשהו בשיק ללא כיסוי (או שבוטל) – אם כלל יש מקרים כאלה – הוא ודאי זעום ביותר, ואיננו מצדיק אי אמון כולל שביקים של עורכי דין, והעמדתם על בסיס זהה כשיקים של כל אדם מן הציבור".
 

פורום בתי המשפט של לשכת עורכי הדין בראשות עו"ד יוסי ארנון פנה לאחרונה למנהל בתי המשפט, והבהיר, כי לשכת עורכי הדין איננה רואה כל אפשרות להשלים עם מצב בו גזברויות בתי המשפט מסרבות לקבל – למטרה כלשהי – שיקים של עורכי דין.

 

בפנייה, עליה חתומים עוה"ד יוסי ארנון ורנאטו יאראק, נאמר, כי "אין זה ענין רק של לשכת עורכי הדין, אלא זהו לא פחות עניינם של מוסדות המדינה בכלל ושל בתי המשפט בפרט, לשמור בקפידה רבה את מעמדם של שיקים החתומים בידי עורכי דין. למעמד זה שני פנים, כמובן: מצד אחד, יש לראות בחומרה מיוחדת אי כיבוד שיק שנמשך בידי עורך דין, והדבר אכן נחשב לעבירה אתית, וגורר סנקציות גם במישור השיפוט המשמעתי של הלשכה. אך מן הצד האחר, לא יעלה על הדעת שדווקא הנהלת בתי המשפט תיתן את ידה לנוהל כלשהו, הכולל סירוב לראות בשיק של עורך דין אמצעי תשלום בטוח לא פחות מכרטיס אשראי או הרשאה לחיוב חשבון".

 

עוד נאמר בפנייה, כי "מספר המקרים בהם עורכי דין העזו לשלם בקופה של בית משפט תשלום כלשהו בשיק ללא כיסוי (או שבוטל) – אם כלל יש מקרים כאלה – הוא ודאי זעום ביותר, ואיננו מצדיק אי אמון כולל שביקים של עורכי דין, והעמדתם על בסיס זהה כשיקים של כל אדם מן הציבור".

 

בפנייה נאמר, כי "אין כל ספק, שאם יאופשר לעורכי דין לשלם בקופות בתי המשפט תשלומים כלשהם – לרבות פקדונות, ערבונות וערבויות – בשיקים שלהם, לא ייגרם כל נזק למערכת, וכנגד זה יקל הדבר מאוד על עורכי הדין ועל ציבור לקוחותיהם".

 

עוד הודגש, כי "הלשכה תדאג למצות את כל חומרת הדין המשמעתי עם עורכי דין, ככל שיהיו בכלל כאלה, שיהינו לשלם בקופת בית משפט בשיק שלהם שלא יכובד".

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון