הודעות דוברות הלשכה

הלשכה והמשרד לענייני מיעוטים ישתפו פעולה בהשמת עובדים מהמגזר הערבי בשירות הציבורי

28.07.2009

עו"ד שמרית רגב, דוברת הלשכה

השר פרופ’ אבישי ברוורמן: "קיימת אפליה במשך 61 שנה בהשמת עובדים מהמגזר הערבי בשירות המדינה וגם בחברות הפרטיות, ולא ניתן להשתמש בנימוקי בטחון. תוצאה זו אינה צודקת והרסנית."

 

הוחלט על שיתוף פעולה בין לשכת עורכי הדין למשרד לענייני מיעוטים בישיבה, שקיים היום, 28.7.09, צוות ההשמה בשירות הציבורי של הלשכה בראשות מ"מ ראש הלשכה, עו"ד רון גזית עם השר לענייני מיעוטים, פרופ' אבישי ברוורמן. בישיבה השתתפו גם המשנה לראש הלשכה, עו"ד משה וינברג, עו"ד ואאל חלאילה, עו"ד מאזן דעאס, עו"ד שחאדה אבו ברי, עו"ד עיסאם אבו נאסר, עו"ד ראיס אבו סייף ומנכ"ל הלשכה, עו"ד לינדה שפיר.

 

בפתח הישיבה הדגיש מ"מ ראש הלשכה ויו"ר הצוות, עו"ד רון גזית, את החלטת הממשלה לקבוע יעד, לפיו לקראת סוף שנת 2008 לפחות 8 אחוז מעובדי המדינה יהיו בני המגזר הערבי. "היעד נדחה לשנת 2012, ולאחר מכן הגדילו את האחוז ל-12. על פי הנתון שמסר מנכ"ל משרד המשפטים 6.84 אחוז בלבד מהמגזר מיוצגים בשירות המדינה, המהווים שליש בלבד מהאוכלוסייה הערבית. יש לוודא, כי החלטות הממשלה לא יהיו בגדר מס שפתיים".

 

לדברי השר פרופ' אבישי ברוורמן, קיימת אפליה של 61 שנה בנושא ההשמה של עובדים מהמגזר הערבי בשירות המדינה. "אני מודע לכך שאפליה זו קיימת גם בחברות הפרטיות, ולא ניתן להשתמש בנימוקי בטחון. תוצאה זו אינה צודקת והרסנית. עם תום הרמאדאן וחגי ישראל אני מתכוון לכנס את ראשי המשק על מנת להוביל שינוי גם בסקטור הפרטי. אני חייל של הנושא הזה. אני יודע שראש הממשלה תומך בכל המהלכים הללו".

 

המשנה לראש הלשכה, עו"ד משה וינברג, התייחס למחקר שערך הצוות לבדיקת התנהלותם של מגזרים שונים. "אני משתתף בהרבה מאד פגישות, שאנו מבצעים עם מגזרים ציבוריים שונים, לבדוק כיצד רואים את העסקת עורכי הדין. הגענו למסקנה שאכן ישנה נכונות גדולה בממשלה, ביקשנו לבדוק בגופים שונים: עיריות, חברות ציבוריות (חשמל ומקורות), ביטוח לאומי, פרקליטויות, בנקים, וניסינו לראות איך הדברים מתבצעים. התברר שהמצב רע מאד ברמה של מודעות בקרב האוכלוסייה היהודית המעסיקה, למעט בממשלה וגם לא בכל משרדיה (משרד הפנים, למשל). בעיה נוספת בה לא ניתן לזלזל, הינה שגם לאחר פרסום, אין היענות מצד האוכלוסייה הערבית, אין ביקוש. הצעתי לקיים מכינה לצורך העניין, מתברר ששיטת החינוך שונה וזו בעיה נוספת".

 

עו"ד מאזן דעאס מטירה, חבר המועצה הארצית, הפועל כעורך דין מזה 30 שנה, ציין, כי הופתע מתוצאות הבדיקה שנערכה על ידי הצוות של הלשכה. "הופתענו מן התוצאות, בעיקר בחברת מקורות, שבה אותרו שני עובדים בסה"כ בכל החברה, והם בכלל לא עורכי דין. בעקרון, אנשים שלא מוצאים עבודה, הם פצצה, צריך שיהיה לאדם עיסוק, צריך להתייחס לבעיה בחומרה האמיתית שלה, מה שלא היה עד כה. אני שומע מאנשים על ייאוש, רובם פונים מתוך ידיעה שלא יתקבלו, כך, למשל, במשרד הפטנטים זקוקים כרגע לעורך דין, אני יודע על חמישה עורכי דין שפנו, לא יתכן שאף אחד מהם אינו מתאים".

 

השר ברוורמן ועו"ד גזית ציינו בסיום הישיבה, כי הגיעו להסכמה על שיתוף פעולה הדוק בין צוות ההשמה בשירות הציבורי של הלשכה עם השר ברוורמן לקידום השמת עובדים מהמגזר הערבי בשירות המדינה וגם במגזר הפרטי. צוות הלשכה יעביר למשרד נתונים שהתקבלו מבדיקה שערך בנושא, ואף ישקוד על תיקוני חקיקה בתחום ויעביר את הצעותיו לשר ברוורמן לצורך קידומם.

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון