הודעות דוברות הלשכה

ספר חדש מבית ההוצאה לאור של לשכת עורכי הדין: דיני חדלות פירעון, מאת ד"ר דוד האן, כ-1,000 עמודים

21.07.2009

עו"ד גלית ענתר-לרון, ההוצאה לאור של הלשכה

בימים אלה רואה אור ספר מעמיק וחדשני על דיני חדלות פירעון בישראל, מאת ד"ר דוד האן, מבית ההוצאה לאור של לשכת עורכי הדין.

בשנה בה המשבר הכלכלי העולמי פוקד גם עסקים ובתי אב רבים בישראל, הספר דיני חדלות פירעון מנתח לראשונה בישראל את תחום הקשיים הפיננסיים של חייבים ומבהיר את דרכי הטיפול האפשריות והראויות לחייבים ונושיהם.

 

משבר פירעון האג"חים בקרב החברות הציבוריות זוכה למענה הולם באמצעות שכלול הליכי הבראת חברות כפי שהם נידונים בספר זה. חדשנותו של הספר היא בטיפול המעמיק, היסודי והמאחד בהליכי חדלות הפירעון השונים – פשיטת רגל, כינוס נכסים, פירוק חברות והבראתן (הקפאות הליכים) – תוך חשיפת עקרונות היסוד שבשורש דינים אלה והגיונם וחיבור השאלות והסוגיות השונות המתעוררות בתחום זה למשנה סדורה ואחודה. הספר מציג פתרונות ראויים להסדרים משפטיים שונים בתחום הלוקים בחסר, דוגמת: הבניית פסיקות בתי המשפט ביחס לכל הליכי חדלות הפירעון באופן עקבי, הצבת מתווה חדשני לקביעת סדרי עדיפויות בין הנושים, הסדרת השליטה בחברה העוברת הליך חדלות פירעון ואיזון כוחם של נושאי המשרה בחברה מול נושיה המובטחים והלא-מובטחים.

 

הספר מציג סדר יום מובנה בתחום דיני חדלות הפירעון, מנתח ביקורתית את התפתחות ההלכה הפסוקה בתחום זה בישראל ומתווה עקרונות ופרטים לתיקון הליקויים בדין ולרפורמה חקיקתית מקיפה. הספר משווה את המשפט בישראל בתחום דיני חדלות הפירעון לשיטות המשפט המובילות בעולם העסקי, דוגמת ארצות-הברית, אנגליה וקנדה. בנוסף, הספר מציג בפני הקוראים את עיקרי הטענות והניתוחים של בכירי הכותבים בספרות המשפטית והפיננסית העולמית באשר לקשיים כספיים וההתמודדות המשפטית עימם, תוך התמודדות עניינית עם טענות אלה, יישום ביקורתי שלהם והתאמתם לתנאים השוררים בסביבה המשפטית והעסקית בישראל.

 

הספר עוסק בהרחבה ובעיון בסוגיות המרכזיות והבוערות שעל סדר יומם של כל הנוגעים בתחום העסקי בכלל ובניהול סיכונים ומשברים בפרט: שופטים, רגולטורים, עורכי-דין, רואי-חשבון, מנהלי חברות ואנשי אקדמיה. תרומה נכבדה שלו היא בבניית תמונה מסודרת ממכלול הפרטים הסבוך שבתחום זה והנהרת ההיגיון הפנימי שבתחום זה וביטויו המעשי בכל אחת מן השאלות המשפטיות הנדונות.

 

המחבר

 

ד"ר דוד האן הוא בעל תואר שלישי מ-NYU School of Law, מרצה בכיר בפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר-אילן וחבר פעיל בלשכת עורכי הדין. הוא מרצה מבוקש באוניברסיטה, בהשתלמויות שופטים, בלשכת עורכי-הדין, בקהילייה העסקית ובקרב רשויות השלטון בתחומים דיני חברות, מיזוגים ורכישות, דיני חדלות פירעון, דיני שעבודים ובנקאות. ד"ר האן פרסם מאמרים רבים בישראל ובחו"ל בתחומים אלה, מייעץ למשרד המשפטים ולמשרדי עורכי-דין בתחומי התמחותו ומכהן כחבר ועדת ביקורת בפירוק הבנק למסחר.

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון