הודעות דוברות הלשכה

פורום המיסים של לשכת עורכי הדין ליו"ר ועדת הכספים של הכנסת: "העלאת מס במסווה של ביטוח לאומי ומס בריאות בחוק ההסדרים – בלתי שוויונית ושגויה בעליל"

29.06.2009

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

הפורום מציע להטיל בהוראת שעה היטל ליתרת 2009 ו-2010, בגובה 1-2% ממס ההכנסה החל על כל הנישומים במשק.

יו"ר פורום המיסים של לשכת עורכי הדין, פרופ' יצחק הדרי, פנה ליו"ר ועדת הכספים של הכנסת, חה"כ משה גפני, בבקשה לבטל את העלאת שיעורי המס המתוכננת בחוק ההסדרים.

 

לדברי פרופ' הדרי, "בחוק ההסדרים אשר מונח עתה על שולחן הכנסת ומכונה "חוק ההתייעלות הכלכלית", מוצעת העלאת שיעורי מס ניכרת שכמותה לא עשתה שום ממשלה קרוב לארבעים שנה. הצרה שהעלאת המיסים נעשית מהדלת האחורית, בחוסר שקיפות ובמסווה של ביטוח לאומי ומס בריאות, והכול ללא כל דיון ציבורי. יתרה מזאת, ההצעה אינה מידתית ופוגעת בזכות החוקתית לשוויון, ונוסף לכל, היא תחטיא את מטרתה. אם אכן המפולת בגביית המיסים מחייבת את הגדלתם, יש לעשות זאת בדרך שוויונית, במסלול הרגיל של ביטול חלק מהפחתות המס השולי ל-2009 - 2010, במתווה החקיקה הקיימת".

 

בפנייה צוין, כי "הגזרות הללו נכללות בפרק הביטוח הלאומי להצעת החוק, בעיקר בסעיף 149 להצעה, על פיו, מוצע לקבוע, כהוראת שעה, החל מיום 1 באוגוסט 2009 ועד ליום 31 בדצמבר 2010, כי יועלו שיעורי דמי ביטוח לאומי ומס בריאות. הגזירה העיקרית היא שהתקרה לתשלום מיסים אלה תוכפל - מחמש פעמים השכר הממוצע במשק לעשר פעמים שכר זה. המשמעות היא העלאת התקרה מ-כ 35,000 ₪ לחודש לכ-70,000 ש"ח. מדובר בתוספת מס שוטף המקטינה את ההכנסה החודשית לנפגעים במעל ל-2,000 עד מעל ל-4,000 ₪ לחודש וחזרה למס שולי שעולה על 60% למעמד הבינוני-הגבוה, בשעה שהאלפיון העליון נותר במס שולי של 44-46% בלבד".

 

עוד נאמר בפנייה, כי "ניסיון דומה, לפני פחות מעשור, גם הוא על-ידי ממשלת ליכוד כשל כישלון קולוסאלי ובוטל בתוך תקופה קצרה. הטעם לכך פשוט יחסית, מרבית העצמאיים והשכירים הבכירים יברחו לחברות וכך, יפסיד האוצר גם את הפרש המס מחברה (כיום 26%) למס השולי ליחיד (כיום 46%), ואת הסכומים העולים על תקרת ביטוח לאומי הנוכחית האמורה, לא ימשכו כדיבידנד. אני מרשה לעצמי להסתכן ולומר כי בטוחני שכל בכירי רשות המיסים יסכימו עמי".

 

פרופ' הדרי הוסיף, כי "יתרת העצמאיים עלולים להיגרר על-ידי הממשלה למעגל של מעלימי המס, כי פרמיית ההעלמה תעלה באופן חד. הרי לכם זיכרון קצר של ראשי האוצר והממשלה, וסתירה להמלצות כל וועדות  המומחים בנושא, החל מוועדת בן-שחר ב-1975 וכלה בוועדת רבינוביץ ב-2002 ותיקוני החוק ביוזמת האוצר ב-2005. מי שלבסוף ייפגע פגיעה ברגל גסה, הם כמה מאות שכירים בכירים שומרי חוק: מנהלים בכירים ויועצים משפטיים בשירות הציבורי, בכירי האקדמיה והרפואה, מנהלים בדרג הבינוני במגזר הפרטי וחלק מהעצמאים. לאלפיון העליון אין מקום לדאגה, הוא בקושי יחוש בכך או ימלט מכך בעזרת עורכי-דין ורואי חשבון המומחים בתכנוני מס לגיטימיים (יש חיה כזאת ואף נלמדת באוניברסיטאות)".

 

לאור האמור, מציע פרופ' הדרי להטיל בהוראת שעה היטל ליתרת 2009 ו- 2010, בגובה 1-2% ממס ההכנסה החל על כל הנישומים במשק. "החלופה הראויה בלית ברירה, כהכרח בל יגונה, אך המגשימה את עקרון השוויון החלוקתי היא העלאה מזערית של שעורי המס השוליים ליתרת שנת 2009 ול- 2010. מדובר בפגיעה בהכנסה הפנויה של כמה עשרות שקלים למעמד הבינוני הנמוך וכמה מאות שקלים למעמד הבינוני הגבוה".

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון