הודעות דוברות הלשכה

השר נאמן בישיבת הועד המרכזי של לשכת עורכי הדין: "אני מתנגד לכך שיעקפו את הועדה לבחירת שופטים לצורך מינוי שופטים זמניים"; ראש הלשכה: "מאז ומתמיד סברתי כי החסרונות של הליך מינוי השופטים בפועל רבים לאין ערוך מיתרונותיו"

09.06.2009

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

שר המשפטים, פרופ’ יעקב נאמן, אמר את הדברים בישיבת הועד המרכזי של לשכת עורכי הדין שהתקיימה היום.

בפתח הישיבה הדגיש ראש הלשכה, עו"ד יורי גיא-רון, מספר נושאים שהלשכה מבקשת לקדמם וביניהם, נושא המאבק למניעת התדרדרות המקצוע. ראש הלשכה הדגיש, כי הוא מקווה שהשר יאמץ את תכנית הלשכה, בהקשר זה, כמות שהיא.

 

"נושא ירידת רמת המקצוע מטריד אותי מאוד. רבותיי, צריך למצוא דרך לפתור את הבעיה, כי הירידה נוראית", אמר בתגובה השר נאמן. והוסיף, "אני לא מדבר על הדיבור של עורכי הדין. לא פלא ששופטים מגיבים איך שהם מגיבים. כאן הלשכה צריכה לעשות בדק בית יסודי. הנושא הזה הוא בנפשנו. יש לעשות שינוי מערכות יסודי. לבוא בדיבור עם האוניברסיטאות וגם עם המכללות".

 

ראש הלשכה אמר, בעקבות בחירת נציגי הכנסת בועדה לבחירת שופטים, כי ישנה עליית מדרגה משמעותית במעורבות הפוליטית של נבחרי הציבור בועדה לבחירת שופטים, בכך שבפועל הממשלה שולחת ארבעה נציגים, שתומכים מהותית בהשקפותיה, תחת המצב שהיה נהוג בשנים האחרונות, לפיו היתה נציגות קבועה של הפרלמנט בועדה, אולם היא היתה מאוזנת. בתגובה, ציין השר נאמן, כי "ב-17 מושבי הכנסת רק שלוש פעמים נבחרו נציגים של מפלגת הרוב באופוזיציה ואז הכל היה בסדר. אין פוצה פה. אני לא חבר בשום מפלגה. אין לזה תקדים...הכנסת היא הריבון בישראל. רבותיי, בשנים האחרונות לא מונו שופטים. מי לא בחר – המפלגה שעכשיו זועמת היא זו שלא בחרה שופטים. בוא נהיה אובייקטיביים. לי לא מפריע כל חבר כנסת שמונה לועדה. העובדה שניתנה לחברי הקואליציה זכות לבחור באופן חופשי היא תעודת כבוד לדמוקרטיה".

 

השר הוסיף, בהקשר זה, כי "אני אחפש למינוי שופטים, שופט עם יושרה, שיעשה צדק ויעילות, שאין לו  שום כתם על גבו, אחפש שופטים עד כמה שאפשר שבאו מהשדה. השאלה היא ששופט צריך להחליט אם לעצור אדם או לא, לא חשוב אם כתב 30 מאמרים הוא ראוי להיבחר".

 

השר נאמן התייחס גם לנושא המינויים הזמניים של שופטים בבתי המשפט. "בנושא מינוי זמני, אני בדעה שהכל תלוי בנסיבות, אבל אני מתנגד לכך שיעקפו את הועדה לצורך מינוי שופטים זמניים. אם ארצה לעשות כן אבוא לועדה ואומר את דעתי בגלוי ובפתיחות כמו שצריך לעשות. בוא לא נגרר אחרי תקשורת שהיא כולה פוליטית. לא ראיתי אף דעה אובייקטיבית, שאומרת לכם את מה שאמרתי". בתגובה לאמור, ציין ראש הלשכה, כי הוא תמך בעבר בביטול המינויים הזמניים של שופטים לבתי המשפט, עמדה שאף יושמה בפועל על ידי שרי המשפטים בשנים האחרונות.

 

אשר להצעה לפיצול סמכויות היועץ המשפטי לממשלה, הדגיש השר נאמן, כי המצב הקיים הוא בלתי אפשרי. אין לו תקדים בשום מדינה בעולם. היועמ"ש היה יועץ לשר האוצר כשהוא ניהל נגדו חקירה והחליט להגיש נגדו כתב אישום. איך מעלים על הדעת כזה דבר. אין ניגוד עניינים יותר מזה. יועצים משפטיים תקועים הרבה מאוד שנים בתפקידים, ואין פוצה פה ומצפצף. אין מה להשוות בין רמת הייעוץ המשפטי לעומת משרדים פרטיים. מולם עומד עורך דין פרטי מוכשר מאוד שלמד בייל ומנהל משא ומתן והיועמ"ש אחראי לזה. איך אפשר על אדם אחד להטיל כזה דבר. ראש הלשכה הדגיש, בהקשר זה, את הצעתו למנות "פרקליט ממשלה", שיהיה אמון על הייעוץ המשפטי לממשלה תחת מרותו של היועץ המשפטי. הצעה זו עונה על עמדתו של השר, לפיה יש לקבוע מנהל לנושא הייעוץ המשפטי למשרדי הממשלה, אשר כונו על ידי השר משרד עורכי הדין הגדול במדינה.

 

השר נאמן קרא לועד המרכזי של לשכת עורכי הדין לאחד את השורות ולפתור את כל הבעיות הפנימיות, ולהציג חזית אחידה בפני האתגרים העומדים בפניה. חברי הועד המרכזי שנכחו בישיבה ציינו לטובה את השינוי בענין זה בלשכה ואת המאמצים המרובים שעושה ראש הלשכה בנושא זה, למרות, לדבריהם, הניסיונות לנגח את העשייה הניכרת בלשכה.

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון