הודעות דוברות הלשכה

ראש הלשכה בכנס השנתי באילת: מוצע להנהיג תפקיד נוסף "פרקליט הממשלה" תחת אחריותו של היועמ"ש

02.06.2009

עו"ד שמרית רגב, דוברת הלשכה

היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, הביע אף הוא את התנגדותו להצעה לפצל את סמכויות היועץ המשפטי לממשלה. לדבריו, הרעיון לפצל את תפקיד היועמ"ש הוא רעיון רע מאוד.
 

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד יורי גיא-רון, אמר את הדברים במושב הפתיחה בכנס השנתי התשיעי של לשכת עורכי הדין באילת בנושא "יושר ויושרה בחיים הציבוריים – תפקיד המשפט", בעקבות ההצעה לפצל את סמכויות היועץ המשפטי לממשלה.

 

לדברי ראש הלשכה, מוצע להנהיג תפקיד נוסף, מקביל לפרקליט המדינה ותחת אחריותו של היועץ המשפטי לממשלה, שייקרא, שם זמני, פרקליט הממשלה. כך, בעוד פרקליט המדינה יעסוק בפועל בתביעה הכללית, הרי שפרקליט הממשלה יהיה עורך הדין בפועל  של המדינה בתחום הציבורי והאזרחי, ושניהם יסורו למרותו של היועץ המשפטי, אשר יפקח ויאזן את התנהלותם, ועדיין יישא באחריות ובסמכות הכוללת. שכן, אומנם מחד יש לכאורה ניגוד עניינים מובנה בייעוץ משפטי לנבחר ציבור לצד קבלת אחריות על העמדתו חס וחלילה לדין, אולם מאידך, הרי המדינה ונבחריה אינם לקוחות במובנם הרגיל, והדין הוא הלקוח האמיתי של היועץ המשפטי.

 

ראש הלשכה הדגיש את היתרונות של ההצעה: "היעדר פגיעה יחסית בסמכויותיו של היועץ המשפטי, הרחקה פרסונאלית של מי שממלא את תפקיד היועמ"ש מהגנה על עמדות שונות של המדינה בכל הנוגע להתנהלות השוטפת היומיומית, אך מנגד שמירה על הפיקוח והאיזון, אשר דמות משפטית כמו היועמ"ש תורמת גם לפרקליט המדינה וגם לפרקליט הממשלה".

 

היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, הביע אף הוא את התנגדותו להצעה לפצל את סמכויות היועץ המשפטי לממשלה. לדבריו, הרעיון לפצל את תפקיד היועמ"ש הוא רעיון רע מאוד. "מהתבוננות ראשונה יש ברעיון הרבה קסם. סברתי בעבר שאין לפסול את ההצעה על הסף, כי יש בעיות שצריך להתמודד עימן. ככל שמעמיקים בהצעה ובמציאות הישראלית מגלים יותר מחירים ופחות תועלות. מדברים אצלנו על פיצול – אצלנו פיצלו בין תפקיד שר משפטים ליועמ"ש להבדיל מאנגליה. עכשיו רוצים לפצלו לשלושה תפקידים. ועדת שמגר אמרה שהתוצאה הודאית והמיידית של הפיצול תהיה החלשה מיידית של שלטון החוק במדינת ישראל. השאלה היא מאוד פרקטית. זה הדבר האחרון שהחברה זקוקה לו".

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון