הודעות דוברות הלשכה

מהפך – עורכי דין לא לעשירים בלבד: הצעת חוק תחייב את לשכת עורכי הדין להעניק סיוע משפטי חינם למעוטי יכולת

13.05.2009

עו"ד שמרית רגב, דוברת הלשכה

הצעת החוק זכתה בשבוע שעבר לתמיכה בוועד המרכזי של לשכת עורכי הדין ובכך קבעה הלשכה תקדים יוצא דופן כאשר היא מבקשת, לראשונה מאז הקמתה, מיוזמתה, להטיל עליה חובה לבצע שירות לציבור אשר עלותו תמומן על ידה.
 

יוזמה משותפת של ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד יורי גיא-רון וח"כ יריב לוין (הליכוד) תחולל מהפך במערך הסיוע המשפטי הניתן למעוטי יכולת. על פי הצעת החוק שהוגשה היום (13/05/09), תוחל על לשכת עורכי הדין חובה להעניק סיוע משפטי ללא תשלום למעוטי יכולת ובכך להשתתף במאמץ להבטיח ייצוג משפטי הולם גם לחסרי אמצעים.

 

יצוין, כי כיום רשאית הלשכה להפעיל מערך סיוע משפטי הולם אך אינה חייבת לעשות זאת. הלשכה יזמה את פרויקט "שכר מצווה" המעניק סיוע משפטי באמצעות עורכי דין מתנדבים לאלפי אזרחים בכל הארץ. הצעת החוק תבטיח את המשך הפרויקט והרחבתו.

 

הצעת החוק זכתה בשבוע שעבר לתמיכה בוועד המרכזי של לשכת עורכי הדין ובכך קבעה הלשכה תקדים יוצא דופן כאשר היא מבקשת, לראשונה מאז הקמתה, מיוזמתה, להטיל עליה חובה לבצע שירות לציבור אשר עלותו תמומן על ידה.

 

ראש הלשכה, עו"ד יורי גיא-רון: "עריכת הדין אינה רק מקצוע, אלא גם שליחות חברתית, ואחת ממטרותיה היא לאפשר הגברת הנגישות למשפט כזכות יסוד. במסגרת תפיסה זו ולאחר מאבק לא פשוט בלשכה, מפעילה הלשכה במהלך 6 השנים האחרונות את תכנית "שכר מצווה" להענקת סיוע וייצוג משפטי בהתנדבות למעוטי אמצעים ברחבי הארץ על ידי למעלה מ- 2,000 עורכות ועורכי דין מתנדבים. מדובר בתוכנית חיונית וחשובה, המעניקה סיוע וייצוג לאלפי פונים בשנה.

 

ראש הלשכה הוסיף, "אני מבקש לציין בכנות, כי אחת ממטרות הפיכתה של הסמכות ליתן סיוע משפטי, הנתונה ללשכה אך לא מחייבת אותה, לסמכות חובה, הינה להסיר את התלות בנבחרים רנדומאליים בלשכה, שייתכן שלא יתמכו בעתיד בתפיסה, לפיה הלשכה הינה גם גוף ציבורי בעל מטרות חברתיות, ושעליה לפעול להנגשת המשפט, ובמיוחד לאוכלוסיות חלשות. אני גאה בהחלטתו של הוועד המרכזי בעניין. נדמה לי, שיש שינוי מבורך בלשכה".

 

ח"כ יריב לוין: "בחברה דמוקרטית אין ערך לזכויות אשר לא ניתן לממש אותן. האוכלוסיות המוחלשות נדרסות לא אחת תחת גלגלי מערכת המשפט בהעדר יכולת לשכור את שירותיו של עורך דין. החוק המוצע יחולל מהפך חברתי וישנה לחלוטין את מידת הנגישות למערכת המשפט של ציבור רחב מאוד. החוק יעניק לראשונה לאזרחים רבים אפשרות לקבל ייצוג ויעוץ משפטי ויצור שינוי חברתי אמיתי שישפיע ישירות על אלפי משפחות מדי שנה".

 

  מצ"ב נוסח הצעת החוק.

 

 

קובץ להורדה
Bar_Association_Law_proposal_(amendment_of_duties)_2009.pdf
חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון