הודעות דוברות הלשכה

ועדת התעבורה של לשכת עורכי הדין נגד התנהלות משטרת התנועה - בעקבות פרסום ראיות בתאונה קטלנית טרם הגשת כתב אישום

05.05.2009

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

המדובר בפרסום כתבתו של שחר הזלקורן ביום 22.4.09 באתר ynet תחת הכותרת " מי באמת אשם בתאונה הקטלנית". הכתבה הבאה בעקבות כתבה יום לפני של הכתב אלי סניור ,עוסקת בתאונה בכביש 431 בה נהרג מנהל עבודה בכביש זה תוך כדי ביצוע תפקידו.

וועדת התעבורה של לשכת עורכי הדין בראשות עו"ד שי גלעד יוצאת בגינוי חריף כנגד פרסום ראיות ע"י משטרת ישראל בקשר לתאונה קטלנית עוד טרם הוגש כתב אישום כנגד הנהג הפוגע. זאת, לאחר פרסום כתבתו של שחר הזלקורן ביום 22.4.09 באתר ynet  תחת הכותרת " מי באמת אשם בתאונה הקטלנית".

 

לכתבה צורף סרטון שאף צורף יום קודם לכן לכתבו של הכתב סניור , המהווה חלק מראיות המשטרה, ואשר צולם במצלמת הצומת המתעדת את התאונה בעת התרחשותה. חשוב לזכור, כי מדובר בראייה, מהמשמעותיות ביותר המצויות בידי המשטרה והמשוחררת לתקשורת עוד טרם הוגש כתב אישום כנגד הנהג הפוגע.

 

לדברי עו"ד גלעד, על פני הדברים נראה, כי לא יכולה להיות מטרה אחרת בהצגת ראייה זו בפני הציבור אלא כדי להשפיע על דעתו ואולי אף על דעת השופטים העתידים לדון בתיק זה, באם יוחלט להגיש כתב אישום. מדובר בשופטים אשר ידונו בבקשות לפסילה מנהלית, פסילה עד תם ההליכים, ערעורים על החלטות בעניין זה ושמיעת התיק לגופו .

 

"אין ספק שפרסום ראיות כלשהן מתיק חקירה עוד טרם גובש כתב אישום ואף לאחר הגשתו הינו מעשה שיש להוקיעו. חמור עוד יותר הוא כי מהכתבה עולה חשד כי התאונה נגרמה, בין היתר, בשל רשלנותם של שוטרים שהיו אמורים לדאוג לבטיחותם של העובדים במקום.

 

לחשוד בעבירה קטלנית בטרם הגשת כתב אישום אין כל גישה לראיות שבידי המשטרה, בוודאי לא ראיות מסוג הסרטון שפורסם שהרי מדובר במצלמת צומת שרק למשטרה או לחברה הלאומית לדרכים גישה אליה. אך גם לו היה לנהג שכזה גישה כלשהיא למצלמה שכזו או באם היה מגיע לידיו סרטון שתיעד תאונה שהיה מעורב בה בזמן אמת, לא היה עולה על דעתו לפרסמה ברבים עוד טרם החלו ההליכים המשפטיים כנגדו ואף לא לאחר שהחלו. קרוב לוודאי שהיו מאשימים נהג שכזה בשיבוש הליכי חקירה ומשפט. את המשטרה עוד לא מצאו להאשים בהאשמות שכאלה ויתכן כי הגיע הזמן לכך", ציין עו"ד גלעד.

 

מצ"ב קישור לכתבה: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3705100,00.html.

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון