הודעות דוברות הלשכה

בעקבות הודעת המדינה בבג"צ "האח הגדול" לשכת עורכי הדין מוחה על הפקרת חיסיון עורך-דין ומבקרת בחריפות את המשטרה

20.04.2009

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

לשכת עורכי-הדין הגישה היום, 19.4.09, באמצעות עו"ד דן חי את תגובתה, במענה להודעה שהוגשה על-ידי פרקליטות המדינה לבג"ץ לפני כשבועיים, אליה צורפו ההוראות הפנימיות של המשטרה בעניין יישום חוק נתוני תקשורת.

בתגובתה להודעה לבג"צ מפנה לשכת עורכי-הדין את תשומת לב בית-המשפט, שמההוראות עולה, כי המשטרה אינה מקנה כל מעמד מיוחד לנהנים מחיסיון על-פי החוק בעת הוצאת היתרים דחופים למתן נתוני תקשורת. "המשטרה למעשה מאשרת את טענות הלשכה בעניין בעתירה", ציין עו"ד דן חי, והוסיף, כי "מנוהלי משטרה עולה בבירור ובצורה שאינה משתמעת לשני פנים, כי הסמכתה של המשיבה להפר את החיסיון המקצועי של עורכי הדין פוגעת פגיעה אנושה בחיסיונם הסטטוטורי של עורכי הדין".

 

הלשכה מוחה בתגובתה על אפליה רק לטובת העיתונאים, העולה מההוראות הפנימיות של המשטרה, וזאת כאשר אין מחלוקת משפטית, כי החיסיון המקצועי של עורכי הדין הוא החיסיון המוחלט היחידי בדין ועומד ברף גבוה יותר מכל החסיונות היחסיים האחרים המוכרים בדין. לפי הוראות אלו, במקרים דחופים לא תוכל המשטרה להוציא נתוני תקשורת בקשר לעיתונאים, לפירוט הגורמים אליהם התקשרו עיתונאים או אלו אשר התקשרו אליהם. הלשכה אינה מתנגדת לכך, אך טוענת שלפחות מעמד שווה צריך להיות גם לעורכי הדין ולקוחותיהם.

 

כמו כן, נאמר בתגובת הלשכה, כי "בלבה של העותרת מכונן ספק גדול בכל הנוגע למאות ההיתרים הנוספים שניתנו על ידי המשטרה בתקופה כה קצרה, כאמור. מצב הדברים, לפיו השליטה על הליך הוצאת צווים במקרים דחופים נתונה בידי רשות האכיפה הרלבנטית בלבד, וזאת ללא סעיף של פסלות ראיה, הוא מצב בעייתי". ביקורת רבה נמתחה בתגובת הלשכה גם על דרך תפקוד המשטרה במקרים שאינם דחופים, לאחר שמהוראות הפנימיות של המשטרה עולה תמונה של אי ויסות כמות הבקשות המוגשות לבתי המשפט לקבלת נתוני תקשורת. נאמר בתגובה, כי "אף ביחס למקרים שאינם דחופים, יש בנוהלי המשטרה כדי ליצור את התחושה, כי לא החתול הוא זה אשר יכול לשמור על השמנת".

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון