הודעות דוברות הלשכה

בית המשפט המחוזי קיבל את עמדת לשכת עורכי הדין: "עורכי דין לא יצורפו לכתב האישום המתנהל נגד לקוחם לשעבר"

05.04.2009

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

לשכת עורכי הדין ביקשה, באמצעות עורכי הדין דן שינמן, נוית נגב ואיריס ניב-סבאג, מבית המשפט המחוזי בתל אביב, לאפשר לה להביע את עמדתה כידיד בית המשפט, בשאלת צירופם של עורכי דין מייצגים כנאשמים באותו תיק בו ייצגו קודם לכן את הנאשם. בית המשפט התיר ללשכה להצטרף לדיון כידיד בית המשפט, קיבל את העמדה בה תמכה, ודחה את הבקשה לצרף את עורכי הדין כנאשמים לאותו תיק.

מדובר בתיק בו הואשם הנאשם בעבירות מין חמורות, אותן ביצע, על-פי הנטען, בבתו הקטינה. הוא הועמד לדין בפני בית המשפט המחוזי בתל אביב, הודה והורשע בכתב אישום מתוקן במסגרת עסקת טיעון, ואף נקבע מועד לטיעון לעונש.

 

על פי הנטען בכתב האישום, עורכי הדין, אשר קיבלו על עצמם את ייצוגו של הנאשם באותו שלב, יצרו קשר עם עדת תביעה - אשתו של הנאשם, אמה של המתלוננת. במסגרת זו היא סיפרה להם, כי שמעה את המתלוננת מספרת שהפלילה את אביה לשווא. עורכי הדין הנחו את האם לשוחח עם המתלוננת ביחס לתלונה ולהקליטה, ובהמשך אף פנו לחוקרים פרטיים כדי שיחקרו את המתלוננת ויקליטו את החקירה.

 

עורכי הדין קיבלו לידיהם את תוצרי החקירה והביאו אותם בפני התביעה בתיק.

 

בגין מעשים אלה הואשמו  עורכי הדין בעבירות של הטרדת עד.

 

התביעה בתיק ביקשה לתקן את כתב האישום כנגד הנאשם ולצרף אישום נוסף במסגרתו הואשמו גם עורכי הדין, החוקרים הפרטיים והאם. באי-כח עורכי הדין, עוה"ד נתי שמחוני ואורן אדרת, התנגדו לבקשת הצירוף.

 

לשכת עורכי הדין החליטה לבקש מבית המשפט להצטרף לדיון כידיד בית המשפט ולהתנגד לבקשת הצירוף. עמדת הלשכה התבססה על טעמים עקרוניים, הנוגעים לפגיעה במקצוע עריכת הדין וביכולת של הסנגורים לייצג את לקוחותיהם, כשהם חופשיים מחשש שמא ימצאו עצמם על אותו ספסל נאשמים עם לקוחם לשעבר.

 

יודגש, כי לשכת עורכי הדין לא טענה כנגד עצם ההחלטה להעמיד את עורכי הדין לדין, אלא כנגד הבקשה לצרפם לאותו כתב אישום המתנהל נגד לקוחם לשעבר.

 

בית המשפט המחוזי (הרכב השופטים: שרה דותן, דליה גנות ושאול שוחט) החליט, כאמור, לדחות את בקשת התביעה לצרף את האישום, וקבע כי אישום זה ידון בנפרד בבית משפט השלום.

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון