הודעות דוברות הלשכה

בית המשפט לעניינים מנהליים קיבל את עתירתו של פונה כנגד עיריית תל אביב. את הפונה ייצג עורך דין מתנדב בתכנית "שכר-מצווה" של לשכת עורכי הדין לסיוע וייצוג משפטי

17.03.2009

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

במסגרת תכנית "שכר-מצווה" של לשכת עורכי-הדין לסיוע וייצוג משפטי בהתנדבות למיעוטי אמצעים (פרו-בונו) ניתן סיוע משפטי לפונה במאבקו הממושך כנגד עיריית תל-אביב.

בפסק דין עקרוני וחשוב מיום 16.3.09 של השופטת שרה גדות בבית המשפט לעניינים מנהליים, התקבלה עתירתו של מר סיימון דוקה, שיוצג על ידי עו"ד גיא אופיר, מתנדב בתכנית "שכר-מצווה".

 

לסיימון דוקה, פליט נוצרי שהגיע מסודן בשנת 1995, חנות גרביים בגדים משומשים באזור התחנה המרכזית הישנה בתל-אביב. החנות של סיימון היא כל פרנסתו והוא השקיע בה את כל כספו, בעודו מפרנס את בנו בן ה-6.

 

סיימון קיבל היתר לפתיחת החנות, אולם בקשתו לפתיחת החנות בשבת (וסגירתה ביום ראשון, יום המנוחה הנוצרי) נדחתה. על פי חוק העזר העירוני, ניתן להעניק היתר לפתיחת עסקים בשבת בסביבה שבה רוב הדיירים אינם יהודים. החנות, הממוקמת ברחוב נווה שאנן, נמצאת באזור מגוריהם של העובדים הזרים בעיר, שבו כמעט שלא מתגוררת אוכלוסייה יהודית. כמו כן, באזור נמצאות חנויות נוספות הפתוחות בשבת, וסגורות בימי ראשון, שנגדם העירייה בחרה שלא לפעול. למרות זאת, העירייה נותרה בסירובה ובמשך חודשים ארוכים שלחה פקח, שבת אחר שבת, לקנוס את דוקה. חובותיו של דוקה הגיעו לעשרות אלפי שקלים. לבסוף, דוקה נואש והחליט לסגור את החנות בשבת. סגירת החנות גרמה לו נזק כספי רב. זאת בנוסף על הקנסות הכבדים שהוטלו עליו שהצטברו לעשרות אלפי שקלים.  

 

דוקה, ניסה שוב ושוב את כוחו בעירייה, אך ללא הצלחה.  רק לאחר מאבקו הנחוש של עורך דינו, עו"ד גיא אופיר, שהעניק לו ייצוג משפטי בהתנדבות במסגרת תכנית שכר מצווה כאמור, קיבל בית המשפט את טענותיו.  בפסק דינה העקרוני קיבלה השופטת גדות את עתירתו של דוקה, ביטלה את הקנסות, וקבעה שאכיפת החוק של עיריית תל אביב היתה שרירותית ומפלה (כיוון שרק חלק מהחנויות באזור נקנסו בשבת). בנוסף, השופטת גדות הורתה לעירייה בתוך 60 יום מהיום לדון במועצת העיר בבקשתו של דוקה לקבלת היתר לפתיחת חנותו בשבת, תוך מתן זכות טיעון מלאה לדוקה, באמצעות עו"ד אופיר.

 

זוהי דוגמא אחת מיני רבות, לפועלם החשוב של עורכי-הדין מתנדבי תוכנית "שכר-מצווה", המסייעים לכל אותם אלה שאין בידם לשכור שירותים משפטיים להגן על זכויותיהם. תוכנית "שכר-מצווה" הוקמה לפני יותר מ-6 שנים במטרה לסייע למיעוטי אמצעים על ידי מתן סיוע משפטי ללא תשלום, בהתאם לקריטריונים כלכליים ועניינים שנקבעו על ידי לשכת עורכי-הדין. התוכנית הינה תוכנית משלימה (ולא חופפת) לשירות הניתן על ידי המדינה במסגרת הסיוע המשפטי הממלכתי. הסיוע ניתן בתחומים אזרחיים שונים כגון דיני משפחה, הוצאה לפועל, דיני עבודה, פינוי מדירה ועוד.

 

לקבלת סיוע במסגרת התוכנית יש לפנות לקו החם הכללי ארצי של התוכנית בטלפון: 1-700-505-500.

 

יו"ר (משותף) של תכנית "שכר מצווה", עו"ד שחר ולנר: "ברצוני לברך את עו"ד גיא אופיר על הזכייה בתיק חשוב זה. מדובר בדו"חות בשווי אלפי שקלים של העירייה שרק הלכו והצטברו במשך שנתיים, ולא נמצא פתרון. זאת, עד שנכנס לתמונה עו"ד אופיר, שבמקצועיות רבה, ובנחישות רבה לא פחות, הצליח להביא את הפרשה העגומה הזו אל סופה הטוב. מקרים כגון אלה, שבהם עומד האזרח חסר אונים מול הרשות, ממחישים את חשיבותה של תכנית "שכר-מצווה" בהענקת ייצוג משפטי לאלה שידם אינה משגת".

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון