הודעות דוברות הלשכה

סיכום מפגש עם השופט יהודה זפט

12.02.2009

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, יהודה זפט, בהשתלמות בלשכת עורכי הדין: "לא נכון להתעלם ממה שאני אומר על התיק בתחילת הדיון. כאשר אני אומר שכדאי לרדת מהבקשה, אני אומר זאת לאחר למידת העובדות".

שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, יהודה זפט, פרס את משנתו בפני עורכי הדין בהרצאה תחת הכותרת "כיצד תופיעו באולמי" ביום רביעי האחרון, 28.1.09. הרצאה זו הינה מפגש נוסף מתוך סדרת מפגשים עם שופטים, שמקיים המכון להשתלמות עורכי דין, פרי יוזמתו וקידומו של ראש הלשכה, עו"ד יורי גיא-רון, אשר נועדה לתת לעורכי הדין הזדמנות לשמוע, באופן בלתי אמצעי, את אשר מצופה מהם באולמו של השופט במגוון נושאים. המפגש הקודם נערך עם השופטת ורדה אלשיך.

 

עו"ד ארנה לין, יו"ר (משותף) של המכון להשתלמות של הלשכה, שהנחתה את המפגש, ציינה, כי מטרתו הינה לשמוע את השופט באווירה ניטרלית יותר, כדי לזהות את הבעיות של השופט ושל עורכי הדין, לעשות תיאום ציפיות יותר טוב בין הצדדים.

 

בפתח המפגש ציין השופט זפט, כי אמרו לו בשיחת חולין שהוא נחשב  ל"אימת עורכי הדין התל אביביים". "אני רואה את עצמי כאדם לא מזיק, ולא הבנתי למה הדברים מכוונים. אני מציע לכם לא לראות בי אימת ציבור, כיון שמעולם לא חיפשתי ובקשתי חיכוכים עם עורכי הדין, זה שאני לא מקבל תמיד בקשות, זה לא אומר שאני אימת עורכי הדין", הוסיף השופט זפט.

 

"לא משנה כמה הקליינט שלכם חשוב, צדיק או רשע, מעל חובותיכם כלפי הלקוח, ניצבת החובה להכיר בכך שאתם מצויים בהליך משפטי שמטרתו להביא לתוצאה צודקת", אמר השופט זפט. לדבריו, המטרה של ההליך המשפטי היא לברר את השאלות שבמחלוקת, ולעשות מאמץ להגיע לתוצאה הצודקת. עורך הדין מוגדר כקצין בית המשפט, ותפקידו ככזה לחתור ליעד הסופי, היינו, לעשות צדק.

 

השופט זפט דימה את ההליך המשפטי לקונצרט ובו שני סוליסטים. "על מנת שהקונצרט יצליח יש צורך בשיתוף פעולה בין הנגנים. קיים צורך בהקשבה ושיתוף פעולה בין הגורמים השונים – התביעה והסנגוריה. אדם המנסה להשתלט על הבימה ולהכשיל את החקירה הנגדית מציג תפיסה סוליסטית, שהיא אחד הדברים המכוערים שאני מכיר באולם, וזה פוגע במלאכת עשיית הצדק. עורכי הדין צריכים להיות קשובים זה לזה, לאפשר את הבימה. בו בזמן עליהם להיות קשובים להוראות המנצח – השופט. לא לכולם זה מובן מאליו. יש אנשים שיש להם טבע קופצני ולא מבינים את הענין. בית המשפט עושה את מה שהוא יכול".

 

השופט זפט, שעוסק בסעדים זמניים ובהמרצות פתיחה, ציין, כי מי שבא לבית המשפט ומבקש סעד זמני, ההלכה היא שהוא חייב לבוא בניקיון כפיים. "כולם מסכימים שהחשיבות של עקרון זה מוצא ביטוי הליך סעד זמני ועוד יותר מכך, כאשר מדובר בבקשה במעמד צד אחד. כשופט אתה צריך להניח שהצד אומר את כל האמת, ושכל המסמכים שתחת ידו הוא מניח על השולחן, אחרת הוא מכשיל את השופט". עוד אמר, כי קיימת זילות בשימוש בטענה בדבר ניקיון הכפיים, מכיוון שבכל בקשה כמעט חוזרת כמנטרה הטענה של אי ניקיון כפיים. "בכל תיק נאמר שהתובע הגיע לבית המשפט בחוסר תום לב וניקיון כפיים. כאשר עורך הדין בא ומייחס לצד השני חוסר ניקיון כפיים הוא מטיל בו רפש. אני מציע לשמור את הטענות הללו למקרים שבאמת יש העדר ניקיון כפיים".

 

השופט זפט הבהיר, כי כאשר עורך דין בא שלא בניקיון כפיים, הדבר נחשף מהר והכל מתהפך "זיכרו, ההישג בבקשות במעמד צד אחד הוא לזמן קצר. מחר בבוקר יגיע עורך הדין של הצד השני, הכל ייחשף והצו יתבטל".

 

השופט זפט סיפר על עתירה מנהלית, שנדונה בפניו לא מזמן של מתמודדת שהפסידה במכרז מאוד גדול של משרד הבטחון. המתמודדת טענה, כי החברה שזכתה הציעה סכום נמוך מדי. המתמודדת שכחה לציין בבקשתה את הצעתה, שמתברר שהיתה אף היא נמוכה משמעותית. הדבר לא הובא בפני בית המשפט לא באקראי אלא פרי תכנון. לא נפסקו הוצאות מפני שהעותרת מיהרה להגיש הודעה לבית המשפט שהיא חוזרת בה מהעתירה בהתחשב בלחימה בעזה.

 

מקרה נוסף שהזכיר נגע לאיש עסקים צעיר, שבקש למנוע עסקה של מכירת מניות תוך שהציג הסכם מייסדים של החברה, שקובע שיש זכות סירוב ראשונה לאדם שפונה לבית המשפט. "לכאורה בקשה שעומדת על אדנים מוצקים. נותנים לו צו. בא הצד השני ומציג נייר חתום של הצעיר, שהוא מוותר על זכות הסירוב. הטלתי עליו הוצאות בסך 100 אלף ₪".

 

המלצה נוספת של השופט זפט: "אני חושב שלא נכון להתעלם ממה שאני אומר על התיק בתחילת הדיון. כאשר אני אומר שכדאי לרדת מהבקשה, אני אומר זאת לאחר קריאה ולמידת העובדות. כשאני אומר בפתח הדיון שאני מציע לרדת מהתיק, יש לשקול זאת ברצינות. אותו דבר כאשר אני אומר שהבקשה נראית מבוססת לצד שכנגד. אני לא אומר זאת, כי הוא נחמד. חובתכם כלפי הלקוח להתייחס להצעתי ברצינות. אין טעם להתווכח איתי כאשר אני מציע הצעה".

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון