הודעות דוברות הלשכה

שרת החוץ ציפי ליבני בכנס הלשכה ושדולת הנשים: ביטחון המדינה - לא לגברים וגנרלים בלבד

27.01.2009

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

השרה ליבני: "הביטחון במדינת ישראל לא שייך לגברים ולא לגנרלים, הוא שייך לשכל הישר ולמחשבה מה נכון למדינה"
 

בנימין נתניהו: הליכוד לא ייתן לבטל את תיקון חוק יחסי ממון, יעמוד על זכויות נשים בתחום מוסדות הדת ויפעל למען הכרה בהוצאות טיפול בילדים לצרכי מס.

 

אהוד ברק: נשים רבות נשארות משועבדות להורות ולא עובדות. המדינה צריכה להתערב ולעזור בחקיקה, כמו למשל, קידום הצעת החוק להכרה בהוצאות טיפול בילדים.

 

דב חנין: לא ניתן לקבל החלטה תקציבית אחת מבלי לבחון את השאלות המגדריות שלה.

 

חיים אורון: 40% מהנבחרים/ות במרצ הן נשים.

 

הדברים נאמרו בכנס משותף של פורום מעמד האישה של לשכת עורכי הדין ושדולת הנשים בישראל בהשתתפות ראשי המפלגות הגדולות.

 

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד יורי גיא-רון, ציין בפתח המפגש, כי הלשכה תהיה שותפה של שדולת הנשים בכל הנוגע לקידום זכויות נשים. ראש הלשכה בקש מיו"ר המפלגות שיניחו למערכת המשפט "מערכת המשפט אינה זקוקה לטלטלה. עצמאותה, היא נושא קריטי שיש לשמור עליו".

 

מנכ"ל שדולת הנשים, נורית צור, הציגה לראשונה את הדו"ח לקידום שוויון מגדרי בכנסת ה- 17. דו"ח שממפה את פעילות חברי וחברות הכנסת לקידום מעמד האישה בישראל. מהדו"ח עלו נתונים מדאיגים, שהוכיחו כי הכנסת האחרונה לא פעלה מספיק לשיפור מעמדן של נשים בישראל. בסוף הכנס אמרה צור "שמענו כאן היום הצהרות חשובות מפי יו"ר המפלגות הגדולות בישראל, ואני קוראת להם הפעם לעמוד מאחורי הבטחותיהם.

 

ראשון הדוברים, יו"ר הליכוד, חה"כ בנימין נתניהו, ציין, כי מועמדים מגיעים ערב בחירות, וכי ראוי בעיניו להתמקד בעשייה מוכחת של הליכוד בתחום מעמד האישה, והבטיח, כי הליכוד לא ייתן לבטל את תיקון חוק יחסי ממון, יעמוד על זכויות נשים בתחום מוסדות הדת ויפעל למען הכרה בהוצאות טיפול בילדים לצרכי מס.

 

שר הביטחון ויו"ר מפלגת העבודה, אהוד ברק, הדגיש, כי אמנם מדינת ישראל אינה סקנדינביה, אולם בראש אחת מהמפלגות הגדולות עומדת אישה, ציפי ליבני, בראש הרשות המחוקקת מכהנת דליה איציק ובראש הרשות השופטת עומדת הנשיאה ביניש.

עוד אמר, כי נשים רבות נשארות משועבדות להורות ולא עובדות. המדינה צריכה להתערב ולעזור בחקיקה, כמו למשל, קידום הצעת החוק להכרה בהוצאות טיפול בילדים.

 

לדברי השרה ציפי לבני, בישראל לשנת 2009 שוויון לנשים הוא עדיין נושא שיש להילחם עליו. "יש דבר אחד שיכול לעשות שינוי וזה הזכות שיש לכל אישה ללכת ולהצביע. אני אומרת את הדברים, כי הבחירות האלה הן על עתיד המדינה ויש אישה שמתמודדת - אני". השרה לבני התייחסה לניסיונות להשיג הסכם קואליציוני עם ש"ס, וציינה, כי ש"ס הודיע שלא תוכל לתמוך בה, מאחר שבהיותה שרת משפטים היא עמדה על כך שבוועדה למינוי דיינים יבחרו שני דיינים מהציונות הדתית ולא דיינים אחרים. "מנעתי מינויים שהיו בעיני לא שוויוניים". בתגובה לדבריו של נתניהו, בהקשר זה, אמרה ליבני "אין סיכוי שש"ס שהינה השותפה הטבעית של הליכוד תאפשר לנתניהו לעמוד בהבטחותיו". השרה ליבני הביעה תמיהה באשר להתבטאותו של אהוד ברק באמרה "שמעתי את ברק מדבר על שהנשים הפכו משכילות יותר, אז זהו שהנשים משכילות יותר, אך מרוויחות פחות". ליבני הדגישה, כי היא מחויבת בכל רמ"ח איבריה לאג'נדה הנשית ולקידומה, וציינה, כי נשים רבות פונות אליה ואומרות לה שהיא נותנת להן כוח.

 

בסיום דבריה, הבהירה לבני, כי בשלישייה שקבעה מה יקרה בכל החלטה בטחונית ובכלל בשנים האחרונות היתה אישה, "ואני לא מוכנה שידירו אותנו מתהליך קבלת ההחלטות. הבטחון לא שייך לגברים ולגנרלים, הוא שייך לשכל הישר ולמחשבה מה נכון למדינה".

 

חה"כ דב חנין ציין שהיתה לו הזכות להיות היוזם של חוק חופשת לידה. לדבריו, לא ניתן לקבל החלטה תקציבית אחת מבלי לבחון את השאלות המגדריות שלה.

 

יו"ר תנועת מרצ, חה"כ חיים אורון, הדגיש, כי במרצ 40% מהנבחרים הם נשים, וכך גם הייצוג בכל מוסד במפלגה.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון