הודעות דוברות הלשכה

מנהל רשות המסים בישיבת פורום המסים של לשכת עורכי הדין: "לא נשדר לדורות הבאים שבשל משבר כלכלי אנו נאפשר מהלך גורף של הלבנת הון"

25.01.2009

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

מנהל רשות המיסים, מר יהודה נסרדישי, אמר את הדברים בישיבת פורום המיסים של לשכת עורכי הדין, שנערכה ביום 22.1.09, בהשתתפות עשרות עורכי דין ועורכות דין.

בפתח הישיבה ציין, יו"ר פורום המיסים של הלשכה, פרופ' איציק הדרי, כי הרשות לפני חצי שנה הייתה במצב מאוד קשה שלא באשמתה על רקע חקירות משטרה, שהקפיאו את פעולת הרשות. "יהודה נסרדישי קיבל את הרשות במצב מוראלי קשה ביותר. יאמר לזכותו שקודם כל הוא החזיר את הרשות לתפקוד, למרות החקירות".

 

יהודה נסרדישי, התייחס בראשית דבריו, ליעד הגביה של הרשות שנקבע בתקציב המדינה המקורי לשנת 2009. "יעד הגביה שנקבע בתקציב המקורי לשנת 2009 הוא 203 מיליארד ₪. היעד הזה היום כבר לא יעד ריאלי, ולא נוכל להגיע אליו. כל הנתונים שעליהם הוא (היעד) התבסס, כיעד הצמיחה ושיעור האינפלציה, השתנו. אני אומר את זה גם במשרד האוצר וגם לציבור. בימים אילו נערכים תחזיות לקביעת יעד תקציב 2009. בשלב זה קשה לאמוד את היקף הגבייה הצפוי. שכן  הירידה החדה בגביה בחודש דצמבר 2008 היתה בלתי צפויה ובנוסף, איננו יודעים עוד כמה הפסדים יועברו משנת 2008 לשנת 2009".

 

נסרדישי התייחס לביקורת, שהופנתה כלפיו בעקבות תגובתו לפסק הדין בעניינה של עו"ד ורד פרי. "שאלו אותי איך אתה תוקף את בית המשפט, ואני אומר חלילה לי לתקוף את בית המשפט. אני מבקר את פסק הדין. פרט לכך, שעלות פסק הדין לשנים קודמות כ-  15 מיליארד ₪ וכל שנה עוד 2.5 מיליארד ₪, הרי גם מהבחינה המקצועית ואף מבחינת הצדק החלוקתי ההחלטה אינה נכונה. קשה לקבל את זה. אני לא יודע איך אפשר לבוא ולומר שניתן להכיר בהוצאת מטפלת כהוצאה לצרכי מס. בדיון שהתקיים בבית המשפט העליון, הציעו לנו לחשוב על כך, ודעתנו הייתה שאין לחלק את ההוצאה למותרת ולא  מותרת, כי אז נצטרך להכיר בכל הוצאה שהיא. לכן, העניין מונח לפתחו של בית המשפט העליון ואנו נכבד את פסיקתו".

 

אשר למענה שניתן על ידי הרשות במהלך הלחימה בדרום, ציין נסרדישי, כי "פעילות הרשות מחממת את הלב. כאשר פרצה המלחמה באזור הדרום, קראנו לדגל את אנשינו בעיקר במס רכוש ובמהירות הבזק התארגנו (יום שישי לפני שפרצה המלחמה הייתי בקו, ובדקנו את מוכנותנו). אותם האנשים היו סיירת לקו החזית, שנתנו מענה יותר מכל גוף פרטי. כשנפל טיל אנחנו היינו שם תוך דקות. אם היה צריך לפנות משפחות, היה לנו הסדר עם מלונות ופינינו אנשים. המוקד שלנו בשדרות היה פתוח 24 שעות ביממה כולל בשבת". נסרדישי הוסיף, כי הוא בודק כיצד ניתן לשקם את כלכלת אזור הדרום שנפלו בו טילים. ישבנו עם התעשיינים, המעסיקים וההסתדרות והגענו להסכמה על תשלום הפיצוי. כל העובדים יקבלו 100 אחוז השכר שלהם, התשלום יהיה במודל שונה משהיה. מעריכים שיש 40 אלף עוסקים, שיגישו תביעות. קיימים שלושה מסלולים - מסלול השכר, מסלול המחזורים ומסלול ההוצאות. בשעות אלה יושבים ברשות המסים על החקיקה והוצאת הנחיות מקצועיות הביצוע בנושא הזה. יוקם מוקד לטיפול בתביעות, ואנו נוציא זאת לפועל במהירות האפשרית לאור דחיפות ונחיצות הנושא".

 

בתגובה להצעה שהועלתה, לפיה לאור הגרעון תנקוט הרשות מהלך של הלבנת הון טוטאלי, שיאפשר הזרמת כספים, אמר נסרדישי, כי "מדובר בבעיה ערכית. לא צריך שזה יהיה. עניין הלבנת הון בצורה גורפת זה בעיה חברתית ערכית, ולא ננקוט מהלך כזה. יש לנו את ההליך של הגילוי מרצון. תמצאו את אלו שלא ישנים טוב בלילה, ושיגלו מרצון. לא נשדר לדורות הבאים שבכל עיתוי מיוחד אנו נאפשר הלבנת הון".

 

היועץ המשפטי של הרשות, עו"ד משה מזרחי, התייחס לטענה שהועלתה נגד הרשות, שאינה מפרסמת את היקף המס השנוי במחלוקת במסגרת הליכים משפטיים, שטרם נגבה, ואמר, כי הרשות מצויה כל הזמן בקשר עם הנהלת בתי המשפט וגורמים נוספים כדי לנסות להוסיף שופטים למערכת בתי המשפט. "זה לא פשוט, ומערכת בתי המשפט מצויה בחסר. מנהל בתי המשפט יודע שיש פקק מאוד גדול בפרט בבית המשפט המחוזי בתל אביב. דיברנו עם מנהל בתי המשפט ונמשיך לדבר עימו. בבית המשפט יש בסביבות כ-4 מיליארד ₪ הממתינים להכרעה שיפוטית.  לטענה כי במצב של עומס כזה יש מקום להעמיק ת הפשרות בבתי המשפט, השיב עו"ד  מזרחי כי אנחנו לא צריכים להיכנס לפאניקה גם בעת משבר, אנו  מאמינים שיש לגבות מס מחייבים גם בעיתות משבר. הפסיקה במסים היא חשובה ומתפתחת, ואסור שהיא תיעצר".

 

פרופ' הדרי, אשר מייצג את הלשכה בבקשת הצטרפותה להליך בענין עו"ד ורד פרי, הדגיש, כי המחוקק לא נתן דעתו על זיכוי או ניכוי בשל עבודה. יש חסר בחקיקה שהרשות יכולה להשלימו. "כמה שזה נשמע מוזר לוותיקי הדור, הרי שישנן דעות ומאמרים חדשים בנושא, התומכים בהכרה בהוצאות טיפול בילדים. אני מקווה שבית המשפט העליון ייתן את הפסיקה הראויה. מבחינה פרגמטית אני חושב שהמספרים שהרשות מציגה בדבר עלות ההכרה נמוכים יותר. אם זה לא יראה לרשות הדרך היא ליזום חקיקה".

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון