הודעות דוברות הלשכה

פרקליטת מחוז מרכז בהשתלמות הפורום הפלילי של לשכת עורכי הדין באילת: "הטענה שיש התייחסות אחרת לעבירות מין במובן של יד קלה על ההדק בהגשת כתבי אישום מופרכת לחלוטין.

12.01.2009

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

הדברים נאמרו בהשתלמות הפורום הפלילי של לשכת עורכי הדין בשיתוף המכון להשתלמות עורכי דין של הלשכה בסוף השבוע האחרון באילת במושב תחת הכותרת: "עבירות מין – הסיכוי לזיכוי".

המושב שבחן את סיכוייו של מי שהואשם בתיק מין לסיימו ללא הרשעה נפתח בדבריה של עו"ד רחל תורן, יו"ר הפורום הפלילי, שהציגה מקרה בו אדם הורשע באונס ביתו לאחר שבמהלך נסיעה לחו"ל, חלמה כי אביה אנס אותה בילדותה. על סמך חלום זה ודברים שעלו בטיפול פסיכולוגי שעברה המתלוננת, הוגש נגד האב כתב אישום על אונס ביתו כשהיתה ילדה רכה. בית המשפט הרשיע את האב בדעת רוב וגזר עליו 12 שנות מאסר לריצוי בפועל.

 

פסק הדין מציג את הקושי להגיע להכרעה בתיקי מין, על הקושי המיוחד שיש בהעלאת זיכרונות מודחקים מן העבר ועל האפשרות שזיכרונות אלה כוזבים. הוא גם מעלה את השאלה האם לא די בדעת המיעוט כדי להביא ליצירת "ספק סביר" באשמת האב והאם אין מקום לשנות את כללי ההכרעה השיפוטית כך שהרשעות בתיקי פשע חמור יתקבלו רק פה אחד.

 

"עיקר הקושי עכשיו בתחום עבירות המין, שהתלבשו על התחום עדה של פסיכולוגים ופסיכיאטרים, המתחילה להעלות השערות, המהוות חיזוק לעדויות המתלוננות", אמר עו"ד אביגדור פלדמן. אם תשאל פסיכולוג האם המתלוננת בתיק מין יכולה לכתוב לו מכתב אהבה הוא ישיב בחיוב. אם תכתוב לו מכתב שטנה – ישיב בחיוב. בקיצור – לכל התנהגות יש הסבר פסיכולוגי המתיישב עם חיזוק מהימנותה של המתלוננת.

 

לדברי פרקליטת מחוז מרכז, עו"ד רחל שיבר, "בתחילת הדרך, כאשר התלונות על עבירות המין היו מעטות, השופטים והפרקליטים התקשו להבין את הדרך של מתלוננות בעבירות מין. לאט לאט התחילו להגיע סיפורים שאינם שלמים, ונולד הצורך לנסות להבין את המטריה וכך נולדה ההיעזרות במומחים. הם עזרו לנו להבין שהדברים אינם פשוטים. שיתכנו מצבים שבהם לא יהיה סיפור רהוט, ואפשר לנסות לפתוח את הראש, ולהאמין לסוג כזה של עדויות.

 

עו"ד שיבר הוסיפה, כי לא מוגש כתב אישום בלי שיחה עם המתלוננת. דבר זה מאפשר לבחון כמשפטנים, שיודעים את עבודת הליטיגציה, ויודעים מה לחפש – תשתית מספקת להרשעה. אנו בוחנים את הדברים במבחני השכל הישר, על ידי יותר מאדם אחד".

 

"על פי נתונים שמסרו מרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה מינית, מתוך כלל התלונות בגין עבירות המין שמוגשות למשטרה, שלטענתם הן מהוות 20% מהמקרים שבפועל, 62.4% מתוכן נסגרות. הטענה מופרכת לחלוטין שיש התייחסות אחרת לעבירות מין במובן של יד קלה על ההדק בהגשת כתבי אישום. מתוך כלל התיקים בין השנים 2000 – 2008 ב-40% הוגשו כתבי אישום בעבירות מין. מתוך כתבי האישום שהוגשו היו בסה"כ 77% הרשעות – 70% מהם הרשעה ו– 30% עסקאות טיעון", ציינה עו"ד שיבר.

 

פרופ' קנת מן, נציג הלשכה בועדת פרופ' אנקר, שמונתה על ידי שר המשפטים, לבחון את השאלה האם ראוי לחייב הרשעה פה אחד בתיקי פשע חמור, ציין, כי לעיתים קרובות, "אנו מרגישים ששופטים מיישמים רמת הוכחה אזרחית בתיקים פליליים – של עודף הראיות ולא ספק סביר. הדבר בא לידי ביטוי במיוחד בתיקים של עבירות מין של עדות מול עדות. הפרוצדורה במערכת המשפט בישראל אינה מספיקה לשמירה על רמת הוכחה מעבר לספק סביר. לכן, יש לשלב את הענין שרוב דעות אינו מספיק להרשעה".

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון