הודעות דוברות הלשכה

שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, חאלד כבוב, בהשתלמות הפורום הפלילי באילת: "כל עוד המחוקק לא יקבל החלטה שמשנה את מערכת המשפט ויוסיף 200 שופטים למערכת העומס לא ייפתר"

1.11.2009

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

עו"ד נבות תל-צור: "בשנים האחרונות ההתמודדות עם העומס היתה על ידי קיצוץ בזכויות, ופגיעה באופן מובהק בזכויות נאשמים".

הדברים נאמרו בהשתלמות הפורום הפלילי של לשכת עורכי הדין בשיתוף המכון להשתלמות עורכי דין של הלשכה באילת במושב תחת הכותרת: "אכיפה חלופית – דור העתיד".

 

לדברי שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, חאלד כבוב "נוכל להסכים, שמערכת בתי המשפט אינה יכולה להמשיך ולעבוד בתנאים האובייקטיביים הקיימים. מספר השופטים נותר כפי שהיה עוד מאמצע שנות ה-90, מספר התיקים לעומת זאת עצום. "בבית המשפט לתעבורה יושב שופט ב כ– 200 הקראות ליום. איך משלימים עם זה. כולם מכירים את התופעה הזאת. איך ניתן לנהל הליך משפטי הוגן בתנאים כאלה". השופט כבוב הדגיש, כי אנו בהנהלת בתי המשפט התחלנו לחשוב כיצד להתמודד עם הבעיה, מנסים עם משאבי המערכת למצוא פתרונות יצירתיים. היום ישנה יוזמה מבורכת של נשיאת בית המשפט העליון, אימוץ מודל שמיעת תיקים מורכבים מיום ליום. המערכת אינה בנויה במתכונת הנוכחית לטפל בכל כך הרבה תיקים. שופטים עזבו את המערכת לפני גיל הפרישה בבית המשפט שאני עובד בו. זו תופעה שמאוד מדאיגה אותי באופן אישי. בעבודה שלנו השחיקה מאוד גבוהה. כל עוד המחוקק לא יקבל החלטה, שמשנה את מערכת המשפט, ויוסיף 200 שופטים למערכת המצב לא ישתנה".

 

ראש הלשכה מבקש להבהיר, כי הפתרונות לעומס בבתי המשפט אינם מקומיים, וכי מראשית הקדנציה הוא מתבטא בעניין ומסביר, כי הפתרון המהותי יהיה או על ידי הוספה של 300 שופטים למערכת או להיעזר בציבור עורכי הדין. לדבריו, פרויקט משותף יצא לדרך בימים אלה של הנהלת בתי המשפט ולשכת עורכי הדין, במסגרתו פועל צוות משותף, המונה 4 נציגים מהנהלת בתי המשפט ו-4 נציגים מהלשכה , כאשר המטרה היא גיבוש תכנית להפנייתם של כ-200 אלף תיקים, שהטיפול בהם עוכב ומהווים "גיבנת" על המערכת – לעורכי הדין.

 

"קיים ויכוח מקצועי האם האכיפה האלטרנטיבית והפתרונות שהוצעו לאחרונה הם הפתרונות הראויים למחלת העומס, אמר עו"ד נבות תל-צור. "בשנים האחרונות ההתמודדות עם העומס היתה על ידי קיצוץ בזכויות, ופגיעה באופן מובהק בזכויות נאשמים. למשל, ביטול הלכת קינזי, בפסיקה ולא בחוק. אנו שומעים לפני חודשיים שבית משפט עליון קיבל ערעור לאפשר פרסום החלטות כופר. זה לא ישרת את האינטרס של הגברת השימוש במוסד הכופר. הדבר נכון גם לגבי הוידיאו קונפרנס". ההליך הפלילי היום הוא לא אופטימאלי. יש בו סכנה גדולה של עינוי דין וזיהום ראיות, לכן לא הייתי שולל בדיקה של הליכים חלופיים מהמשפט האזרחי, אולם אני לא אופטימי שזה יקרה בתקופה הקרובה. ההליך הפלילי עוסק בדיני נפשות. כל האלתורים על חשבון ההליך המקורי מסוכנים.

 

"הפתרון של עוד 200 שופטים לא יפתור את הבעיה של מערכת המשפט, אמר ד"ר אורן גזל-איל. "הרעיון של לחיות בעולם עם פחות כתבי אישום, החברה לא תקבל מצב בו קבוצה של עבירות שלא נאכפות. ציבורית זה לא יעבור ללא דרך חלופית. הפתרון הוא שינוי חשיבתי, שימוש הרבה יותר נרחב בחלופות, והפסקת החשיבה, שכל מה שהוא אסור חייב להיות פלילי. ואני דווקא אופטימי יותר מעו"ד תל-צור בעניין". לדבריו, אזרוח ההפרות זה פתרון אחד. הפתרון השני הוא פתרון הסכמי. בצל אותו הליך פלילי הצדדים מגיעים לאיזו שהיא חלופה ביניהם. האופציה של ללכת להליך פלילי נשמרת לצדדים. "ההצעה להסדר סגירת תיק מותנית. פרסמתי אותה בצורה סדורה בשנת 2006, והיא עברה קריאה ראשונה. הרעיון הוא לאפשר לתובע לסגור תיק בתנאים – פיצוי המתלונן, פיצוי הנפגע ועוד - שאם הוא עומד בהם, התיק ייסגר מחוסר עניין לציבור. הנושא המרכזי עליו תקום ותיפול ההצעה הוא תשלום סכום כסף לקופת המדינה. העברת העומס לשירות המבחן זהו לא פתרון טוב מאחר וגם שם יש עומס".

 

ניצב (בדימוס) עו"ד יוסי סדבון, ציין, כי יש לתגבר את תקני השופטים, השוטרים והתובעים. "אם נלך לענישה באמצעות קנסות בהחלטה של תובע, זה יפגע בכושר ההרתעה שלנו. המשטרה לא תרצה בזה. ההצעה של ד"ר גזל אמנם טובה, אולם יש צורך לשפר אותה. אני אופטימי שדווקא המודל שהצענו, אכן יעבור וכבר השנה אנחנו מתחילים לעבוד במודל הזה. התכנית היא שליחה לשירות המבחן לפני הגשת כתב אישום. אם לא יעמוד בתנאים, נוכל להחליט מה שנראה לנו, וזאת מבלי שיהיה צורך בשינוי חקיקה. אני לא חושב שאני מעביר את העומס לשירות המבחן, הרי אם יוגש כתב אישום, השופט יבקש ממילא שליחה לשירות המבחן. אני חושב, שאם נשפר את הסדרי הטיעון, נוכל לשפר את ההרתעה. אני לא מאמין בהסדרי ענישה, אלא בשיפור הסדרי הטיעון".

 

עו"ד נתי שמחוני, שהנחה את המושב, ציין את הדיון הדחוף, שנערך בועדת החוקה של הכנסת בחודש יולי האחרון במהלכו עמדו על המצוקה האמיתית של מערכת בתי המשפט. לדבריו, לו היתה במערכת התביעה תכנית עבודה מוגדרת ותיעדוף הטיפול בתיקים מורכבים וחשובים, הדבר היה מקל על העומס במערכת.

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון