הודעות דוברות הלשכה

פרופ’ מרדכי קרמניצר בהשתלמות הפורום הפלילי של לשכת עורכי הדין באילת: "אילו תיק בנק לאומי היה בידיי היה מוגש בו כתב אישום"

1.11.2009

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

פרקליט המדינה: אף אחד לא העמיד את העניין למבחן בג"צ. אני שלם עם ההחלטה לחלוטין".

הדברים נאמרו בהשתלמות הפורום הפלילי של לשכת עורכי הדין בשיתוף המכון להשתלמות עורכי דין של הלשכה באילת במושב הפתיחה תחת הכותרת: "הון, עיתון ושלטון".

 

בפתח המושב ציין ראש הלשכה, עו"ד יורי גיא-רון, כי לצד כל הביקורת הלגיטימית שיש ללשכה על גורמי האכיפה, "הגנה על גורמי האכיפה וראשיהם מפני התקפות לא ראויות, במיוחד מצד פוליטיקאים, הינה בעיניי אחד מתפקידיה המקצועיים החשובים של הלשכה. לא יתכן שראש הממשלה, ממלא מקומו ושר המשפטים, ישאו את דגל המאבק ביועץ המשפטי, בפרקליטות ובמשטרה. התקפות כאלה עלולות להוביל לאנרכיה בסדר הציבורי בישראל. כיצד אמור האזרח הפשוט להתנהל כלפי גורמים אלה, כאשר נבחריו הבכירים ביותר תוקפים אותם בכל עת ?  דברים אלה נכונים בקל וחומר, כאשר חלקם של אותם בכירים נחקר או הורשע כבר בעבר.גם אם יש ביקורת, לא זו הדרך להשמיעה.לכן אדוני היועץ המשפטי ואדוני פרקליט המדינה, למרות כל הביקורת שיש לנו, ויש לנו, אנחנו כאן לצידכם במשמר על שלטון החוק ועל הטוהר השלטוני. לשכת עורכי הדין אינה רק לשכה של עורכי הדין הפרטיים, אלא גם הארגון המקצועי של כל המשפטנים בשירות המדינה, לרבות הפרקליטים, הסנגורים והיועצים המשפטיים הפנימיים". ראש הלשכה התייחס להצעות החוק שבכוונת הלשכה לקדם בכנסת הבאה, ובמיוחד ההצעה לנסח עבירה מחמירה בקוד הפלילי, המתייחסת לגילוי אלימות כנגד עורך דין או רופא, בדומה לאלה הקיימות לגבי  עובדי ציבור או לגבי שוטרים.

 

יו"ר הפורום הפלילי של הלשכה, עו"ד רחל תורן, בקשה מחברי הפאנל להתייחס לדבריו של היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, לפיהם המאבק בשחיתות הוא תהליך כואב וקשה של התנקות. עו"ד רם כספי אמר, כי יש להתייחס לאמירה, שבעיניו היא אמירה חלולה, שאין בה אמת פנימית, כאילו תופעות השחיתות במדינת ישראל נעוצות בקשרים כאלה או אחרים בין הון לשלטון. "יש קשרים תקינים בין הון לשלטון כבכל מדינה מתוקנת. אבל לבוא ולזרוק סיסמאות כמו חבר מביא חבר לבית המשפט העליון זו סיסמא ריקה. אי אפשר לעשות הכללה, שכל קשר כזה הוא פסול. לדבריו, בקש להוסיף את מרכיב העיתון לפאנל, כי בעיני ההשפעה שיש לתקשורת על מקבלי ההחלטות במדינה, החל בממשלה, ח"כים, ועדות וכלה ברגולטורים, היא פי 10 מאשר על כל בעלי ההון במדינה. אם שר בממשלת ישראל מקבל טלפון מגברת איקס במקומון, למי הוא ישיב ראשון. התשובה ברורה".

 

"ברור שבעלי ההון הם יסוד חשוב בחברה, וברור שמותר להם לדבר עם השלטון על עניינם. לעשות דמוניזציה מכך זה לא לעניין", ציין פרופ' מרדכי קרמניצר. יחד עם זאת, הוסיף, "יש בישראל הצטברות של תופעות מיוחדות, האחת, בישראל ההון מרוכז בידיים מאוד מעטות, יש הצבר כוח ממספר קטן של משפחות, ויש חשש שיש ביניהם קשרים בינם לבין עצמם. כמו כן, התפתח בשנים האחרונות טיפוס של פוליטיקאי, המקושר לבעלי הון. היום יש דור של פוליטיקאים שהיום הוא בשלטון ומחר הוא בעולם של ההון. לכן, החשש שיתעורר בישראל שוחד הפוך, שבו נראה פוליטיקאים שמשלמים את מה שהם יכולים לאנשי הון כדי למצוא ביום מן הימים את לחמם ששלחו אותו על פני המים. זו סכנה ממשית". לדבריו, פרשת בנק לאומי היא דוגמא מצוינת ליחסי הון ושלטון. "קראתי את חוות הדעת של פרקליט המדינה, התמונה שעולה מהתיק הזה היא של שר אוצר, הפועל כשלוחה או כעובד של קבוצת משקיעים מסוימת, זה האיש שצריך לקבל את ההחלטה. האם התקשורת שמה את הזרקור על המערכת העובדתית שעולה מהתיק מבחינת המשמעות הציבורית. כמעט לחלוטין לא. מה צריך לשאול עצמו מי שלא שייך לקבוצת משקיעים. אילו תיק בנק לאומי היה בידיי היה מוגש בו כתב אישום".

 

פרקליט המדינה, עו"ד משה לדור, הגיב לדברים ואמר, "לבקר את ההחלטה תמיד ניתן. לא ברחנו מהצגת התשתית המלאה, שאפשרה לבקר אותנו. אנו מוכנים להיחשף לאותה ביקורת. בחנתי את ההתנהלות כולה של שר האוצר, בהליכי המכירה של מניות בל"ל. הקושי היה בראש ובראשונה לזהות את מרכיבי ניגוד העניינים ככאלה, שהם מספיק מורכבים כדי לעשות שימוש בכלי הפלילי. אנו עוסקים בשאלה, האם הוא עבר עבירה פלילית. יש עבירות שהן קצת יותר מחייבות את הכניסה אל פרטי האירועים, את הבחינה של ההתנהגויות היחסיות. כיצד מקיימים הליכים כאלה של מכירה, לא מכרז. במסגרת הזאת בוחנים את הדברים, אנו צריכים לשאול את עצמנו, אם הטעם לפגם מגיע לכדי עבירה פלילית. עוד ציין, כי איש לא ניסה את מזלו כדי להגיע לבית המשפט העליון, ולקבל מהם אישור שהפרקליטות סטתה מהשורה. אף אחד לא העמיד את העניין למבחן. אני שלם עם ההחלטה לחלוטין".

 

חה"כ אופיר פינס אמר, כי השאלה היא שאלת התקשורת - העיתון או המדיה כמכשיר כלכלי, שהרי בסופו של דבר הבעלים של התקשורת הם אנשי עסקים. "אדם שמחזיק כלי תקשורת צריך לדעת שזה לא עסק רגיל. זה לא עסק שהתוצאה היא רק לראות כמה אני מרוויח. צריך להיות קו הפרדה ברור בין הצד המקצועי לצד העסקי בעסק שנקרא תקשורת".

 

עו"ד יהודה ויינשטיין הביע תמיכה מלאה בהחלטת פרקליט המדינה לסגור את תיק בלל. "מלחמה בשחיתות לא יכולה להיבנות באמצעות זיכויים. זיכויים מהדהדים בעבר, פגעו במלחמה בשחיתות. זרע הפורענות נשתל עם הגשת כתב האישום. לכן, פרקליט חייב להשתדל להבין את החומר. צריך להגיש כתב אישום בלי לטאטא בעיות מתחת לשטיח. יש להבין זאת היטב, ולהגיש כתב אישום רק כאשר אתה משוכנע שדעתך תהיה שלמה".

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון