הודעות דוברות הלשכה

ראש הלשכה: "בתוך שלוש שנים תמנה הלשכה כ- 50,000 חברים...התוצאה הזו הינה שערורייתית למקצוע"

29.12.2008

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

ראש הלשכה הבהיר, כי בכוונתו להמשיך ולעשות הכל כדי להקשות את הכניסה למקצוע ולדרוש איכויות גבוהות, ככל האפשר, מן העוסקים בו ומן המתכוונים לעסוק בו, באופן ההולם את חשיבותו ומשמעותו של השירות המשפטי.

נשיא בית המשפט העליון בדימוס, פרופ' אהרן ברק: "כל רשות צריכה לפעול במסגרת החוק.  זהו שלטון החוק בשלטון.  זהו שלטון החוק ולא שלטון האדם"

 

ראש לשכת עורכי הדין ונשיא בית המשפט העליון בדימוס אמרו את הדברים בטקס הסמכת 1,095 עורכי הדין ועורכות הדין החדשים/ות, שנערך ביום 15.12.08, בבנייני האומה בירושלים.

 

ראש הלשכה, עו"ד יורי גיא-רון, הזהיר, כי בתוך פחות משלוש שנים תמנה הלשכה כ- 50,000 חברים. "מדובר בשיא עולמי ללא תקדים וללא תחרות בעולם. עורך דין אחד מתוך כ- 160 איש באוכלוסיית המדינה. התוצאה הזו הינה שערורייתית למקצוע". ראש הלשכה הבהיר, כי בכוונתו להמשיך ולעשות הכל כדי להקשות את הכניסה למקצוע ולדרוש איכויות גבוהות, ככל האפשר, מן העוסקים בו ומן המתכוונים לעסוק בו, באופן ההולם את חשיבותו ומשמעותו של השירות המשפטי. "בתוך כמה שבועות תציג לשכת עורכי הדין תוכנית מקיפה לשינוי פני המקצוע בארץ. רעיונות כדרישה לתואר שני (LL.M) כתנאי סף לרכישת המקצוע, הארכת ההתמחות לתקופה של שנתיים, שינוי מתכונת הבחינות ואפילו הטלת מגבלות מסוימות על מי שרוכש רישיון למשך תקופה קצרה של התנסות לאחר קבלת הרישיון. אלה ועוד, ימצאו דרכם לשיח הציבורי, ובתקווה אף להגשמה השלטונית. אני מקווה, ששר המשפטים שיתמנה, יהיה מי שיהיה, ישכיל להיות קשוב להכרח מציאותי זה, ויפעל ליישומו. לשכת עורכי הדין תפעל, בכל מקרה, למימוש תוכניתה שתגובש ובמלוא הקיטור". בנוסף, התייחס ראש הלשכה להתבטאויות, שהושמעו בימים האחרונים נגד בית המשפט והיועץ המשפטי לממשלה "רק בימים האחרונים נשמעו התבטאויות חריפות של שרים בכירים כנגד בתי המשפט וכנגד היועץ המשפטי לממשלה. התנהלות זו, בוודאי כאשר היא נשמעת מפי שרי ממשלה, הינה מסוכנת ומערערת את מעמדן של המערכות המבוקרות בציבור ואת אמון הציבור בהן".

 

נשיא בית המשפט העליון בדימוס, פרופ' אהרן ברק, הדגיש את חשיבות שלטון החוק. "משמעותו הראשונית הינה השלטת החוק. זו דרישת מינימום המופנית אל כל אחד מאיתנו. על כל אחד מאיתנו, על כל אחד מכם, לשמור על החוק. "נטילת החוק לידיים" היא הפרת החוק, ויהיו המניעים לכך אשר יהיו. שלטון החוק מופנה כלפי המדינה. עליה להיות מדינת חוק. המדינה פועלת באמצעות רשויותיה. כל רשות צריכה לפעול במסגרת החוק. זהו שלטון החוק בשלטון. זהו שלטון החוק ולא שלטון האדם. זהו שלטון החוק במחוקק. המחוקק צריך לכבד את החוק. זהו שלטון החוק בשופט. השופט כבול לחוק. זהו שלטון החוק ברשות המבצעת. זוהי חוקיות המינהל. החוק ולא הכוח צריך לשלוט במינהל. איש הציבור הוא נאמן הציבור. לא לעצמו הוא פועל, אלא למען האינטרס של הציבור הוא פועל. משל עצמו אין לו ולא כלום. כאיש שלטון אין לו "אינטרס" פרטי משלו. השלטון קיים למען הפרטים. הוא אינו קיים למען עצמו נאמנותו של איש הציבור משמעותה הגינותו של איש הציבור. הגינותו של איש הציבור משמעותה יושר, ענייניות, שוויון, מידתיות וסבירות. במהלך מסעכם בשבילי החיים, זכרו תמיד כי שלטון החוק הוא שצריך ללוותכם תמיד. שלטון החוק אליו אנו שואפים אינו רק השלטת החוק. שלטון החוק הוא השלטת החוק הראוי. זהו חוק המבוסס על בטחון, סדר ציבורי וצדק חברתי".

 

במהלך הטקס התייחס יו"ר ועדת ההתמחות, עו"ד אורן פרסקי, למשבר הכלכלי העולמי, ואמר, כי "בפני המשפט הישראלי ניצבים אתגרים חדשים ומרתקים בעידן של גלובליזציה, וכי קצב השינויים בסביבה הכלכלית מתגבר ותוצאות המשבר הכלכלי העולמי לא תאחרנה להגיע גם לישראל". את הטקס הנחתה מנכ"ל הלשכה, עו"ד לינדה שפיר.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון