הודעות דוברות הלשכה

השופטת אלשיך כנגד טענות סרק של עורכי דין

29.12.2008

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, ורדה אלשיך לעורכי הדין: "אל תעלו טענות סרק כדי למלא את הזמן. חבל על הזמן שלכם, של בית המשפט ועל הלקוח שלכם על לא עוול בכפו"

שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, ורדה אלשיך, פרסה את משנתה בפני עורכי הדין בהרצאה תחת הכותרת "כיצד תופיעו באולמי". הרצאה זו הינה מפגש ראשון מתוך סדרת מפגשים עם שופטים, שמקיים המכון להשתלמות עורכי דין, פרי יוזמתו וקידומו של ראש הלשכה, עו"ד יורי גיא-רון, אשר נועדה לתת לעורכי הדין הזדמנות לשמוע, באופן בלתי אמצעי, את אשר מצופה מהם באולמו של השופט במגוון נושאים.

 

עו"ד ארנה לין, יו"ר (משותף) של המכון להשתלמות של הלשכה, שהנחתה את המפגש, ציינה, כי מטרתו הינה לשמוע את השופט באווירה ניטרלית יותר, כדי לזהות את הבעיות של השופט ושל עורכי הדין,  לעשות תיאום ציפיות יותר טוב בין הצדדים, לקיום האינטרס המשותף, ועל מנת לאפשר דיון נכון וקורקטי, באופן שיהיה מקובל גם על עורכי הדין וגם על השופט.

 

השופטת אלשיך הציגה רשימת כללים בדבר התנהלות ראויה של עורכי הדין באולמה. כלל ראשון, לדבריה, הינו להגיע בזמן לדיון. "בשנה האחרונה עורכי הדין הצליחו לאלף אותי. אני נכנסת לדיון בשעה 8:45 ולא בשעה 8:30, כפי שנקבע, כי ישנם עורכי דין שמאחרים. יש כאלה שמגיעים בזמן, אבל הצד השני לא מגיע. אני מכירה כבר את הסיפורים בעל פה, נתקעתי בפקק, היה חפץ חשוד, הייתי חייב להביא את אשתי למוסך וכו'. ברגע כזה שעורכי הדין הצליחו לאלף אותי להיכנס יותר מאוחר לאולם, זה כבר עושה משהו למצב הרוח של השופט. כשאני נכנסת ב- 8:45 לאולם זה מעכב לי את כל היום. זה לא נכון". מנגד, ציין עורך דין, כי כאשר בית המשפט קובע 4 דיונים לאותה שעה, והעדים שואלים באיזה שעה להגיע, זו בעיה. באשר לטענה שעורכי הדין אילפו את השופטת לאחר לדיון, הטענה רלוונטית לשני הכיוונים".

 

הכלל השני עוסק בהופעתם החיצונית של עורכי הדין. "נכנס עורך דין לבוש בגלימה על הכתפיים, הוא ממהר, לועס מסטיק, משקפי השמש על ראשו, וכך הוא נכנס לאולם. אני לרגע מסתכלת אם אני באולם או במקום אחר. כשהוא נכנס באופן הזה, אני מבקשת שיפסיק ללעוס מסטיק. ואז הוא עומד עם משקפי השמש וטוען. ואני שואלת האם זה הכרחי. זה לא מתאים לבית המשפט. חלק מההתנהגות שלכם, זה גם איך אתם נראים ומדברים".

 

אשר לטלפונים הסלולריים, ציינה השופטת אלשיך, כי אינה סבורה ששופט צריך לבקש בכניסתו לאולם לכבות טלפונים. "כשהטלפון השלישי מצלצל, הסבלנות שלי פוקעת".

 

כלל נוסף נוגע להקפדה על השפה העברית. "דברו עברית כמו שצריך. זה פנטסטי לשמוע עורך דין יליד הארץ אומר "שתי מיליון". זה נורא עצוב. אם כך אז איזה שפה הוא מדבר נכון. עורך דין לא מכבד את עצמו ולא מאפשר לכבדו כאשר הוא מדבר בשפה כזו".

 

השופטת אלשיך הדגישה את חשיבות בקיאותו של עורך הדין בתיק ובעובדות. "היום נכנס עורך דין לאולם, מדבר על התיק, ואני שואלת את המתמחה, האם יש בפני את התיק הנכון, והוא אומר לי שעורך הדין לא מדבר לענין. 31 שנה אני לא נכנסת לאולם בלי לדעת את התיקים שנדונים בפני. אם אני מגיעה מוכנה ומכירה שורה של תיקים, איך עורכי דין מעיזים להגיע לא מוכנים. זה משפיע גם על היחס לעורכי דין אחרים, שכן מגיעים מוכנים".

 

"מתחילים לתת לשופט את ההרגשה שהוא לא מבין כלום. עורך דין, שאני מרגישה שלא הכין את התיק, אומר לי "את לא מבינה". לפחות תגיד "את לא מבינה אותי". אני יושבת ומרגישה שאני מכירה את התיק יותר טוב ממנו. אני מסכמת לעצמי דברים בתיק, מחדדת את הסוגיות המשפטיות. כאשר עורך דין אומר לי "בפנינו בקשה", אני מבינה שהוא לא יודע. הכלל הוא שהדיון זה המשך לכתבי הטענות, זה לא חזרה עליהם. מי שטוען שאני לא נותנת לדבר וחוסכת זמן לטעון, צריכים להבין שאני קראתי את התיק".

 

עוד הדגישה השופטת אלשיך, "אל תעלו טענות סרק כדי למלא את הזמן. חבל על הזמן שלכם, של בית המשפט ועל הלקוח שלכם, שיושב על לא עוול בכפו. בסופו של יום הלקוח סובל מזה. נסו לקלוט את הרוח של בית המשפט. מה בית המשפט אומר לכם".

 

אשר להכתבת החלטות, ציינה "אני פועלת לתת החלטות במקום. אני מתחילה להכתיב את ההחלטה. עורכי דין חושבים שזו הזמנה לטנגו. עורכי דין מתערבים ומתקנים אותי. אני מאבדת את הקשר. מוציאים אותי מכלל ריכוז. הרי בסך הכל אני רוצה לתת שירות יותר טוב. אני נותנת החלטה. התחלתם וגמרתם באותו יום בקשה. תנו את החופש לעשות את זה. אם יש טעויות, שעורכי הדין יחכו עד הסוף, יכתבו לעצמם ואז יעירו. מתחילים להתווכח איתי על ההחלטה".

 

השופטת אלשיך שבה וקראה ללשכה לדרוש שמקצוע האתיקה יהיה מקצוע חובה במסגרת לימודי המשפטים, וכך גם דיני החברות. עו"ד לין, ציינה, כי "הלשכה מנסה לשנות את הבחינה באופן שכל מתמחה יצטרך לעבור קורס מיוחד, כיצד מתנהגים בבית המשפט. האנשים הצעירים לא יודעים כי לא לימדו אותם". עוד אמרה, כי ברגע שעולה בעיה אתית בענין התנהלות עורך דין באולם המשפט, יש לערב את הלשכה. יש לפנות ליו"ר ועד המחוז הרלוונטי, שיפנה לנשיא בית המשפט ויברר את הענין.

 

השופטת אלשיך בקשה להפריך את הטענה בדבר חברות בינה לבין עורך הדין שלמה נס. "צילמו אותנו ביחד. אני לא יודעת איפה הוא גר והוא לא יודע איפה אני גרה, אבל החליטו שהוא חבר שלי".

 

אשר להקמת בית משפט כלכלי, השיבה השופטת, "אני בהחלט חושבת שצריך להיות בית משפט המתמחה בדיני חברות. בעת הזאת, חייב להיות מוקם כזה בית משפט. אנו בודדים בצריח. בתחום הזה אין הרבה עם מי להתייעץ".

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון