הודעות דוברות הלשכה

טקס הסמכה - דצמבר 2008 - דבריו של יו"ר ועד מחוז דרום

12.19.2008

עו"ד דני אליגון, יו"ר ועד מחוז דרום של לשכת עורכי הדין

"אני קורא לכם לצאת עם מסר חשוב, מהיום הראשון שבו אתם מוכרזים כעורכי דין, כעמיתים, כחברים למקצוע, כ-officers of the court פרגנו אחד לשני. עזרו אחד לשני. נהגו האחד כלפי השני בכבוד, נהגו כלפי בתי המשפט בכבוד".

משפחות יקרות, חברים וחברות חדשים,

 

ניסן פרידמן כתב בשירו:

 

"כל שנה מתחילה

בסימן שאלה,

כתינוק מודד צעדיו

כמו זריחה מתגלה,

על כנרת כחולה

ופניה לשמי מערב"

 

ערב זה מהווה את יריית הפתיחה לתקופה חדשה מבחינתכם. ערב זה משמח אותי במיוחד לאור שגם המתמחה שלי שאני מאד גאה בה, עומדת כאן יחד עימכם.

 

חברי עורכי הדין, מבחינתי הדבר כבר הופך למסורת במסגרת טקסי ההסמכה לעו"ד החדשים, כאשר אני מבקש דווקא לסטות מהאמירות הקשורות למשפטים, לחקיקה, לצווים, לסטות מן המונחים הללו אותם פגשתם די והותר ב-3 החודשים האחרונים וסביר בעיניי, כי אלה שימשיכו במקצוע, יוסיפו להיתקל בהם מדי יום ביומו, בהמשך חייכם המקצועיים.

 

אני מבקש לנצל את הבמה הנוכחית, שהיא למעשה חד פעמית בפורום זה, להעביר מסרים מבית, חלק מן המסרים הינם מסרים ציבוריים והחלק השני הינו מסר אישי אשר בעיני הוא חשוב מאין כמוהו. מסר אשר אני כמאמן דואג באופן קבוע להעביר לכל מתמחה ששוהה במחיצתי.

 

כמי שעומד בראש הלשכה במחוז הדרום אני מרשה לעצמי להביא בפניכם את הרוח הנושבת בין חברינו ולומר כי אנו נמצאים בתקופה חדשה במחוז הדרום.

 

מחוז הדרום הינו המחוז המתפתח ביותר בשנה האחרונה ואני מאמין כי פוטנציאל ההתפתחות שלו לשנים הקרובות הינו גדול עוד יותר.

 

למעשה כבר בתקופה זו, אנו מתחילים לראות את ניצני הלבלוב של שורת המהפכות והשינויים במחוז הנוגעים לשלושה אספקטים שונים:

 

1. להתפתחות, ללמידה ולהשתלמות שלנו כעורכי דין מקצועיים יותר, עורכי דין  טובים יותר;

 

2. לגיבוש ולהווי שלנו כחברים למקצוע;

 

3. ולשיתופינו כגורם משפיע בלשכת עורכי הדין בישראל ולהשפעתנו בכלל על כלל עורכי הדין בארץ. 

 

זה לא סוד, כי בכל הזדמנות טובה שניתנה לי הצהרתי, כי בעיני הלשכה הינה גורם שתפקידו ליתן מענה לציבור המשפטנים בכל חתך הגילאים בדרך היעילה ביותר והטובה ביותר וכי ייצוגם יעשה בצורה מלאה ושווה ואין עוד "מדינת תל אביב".

 

מלכתחילה האמנתי כי יש להביא לכך שציבור עורכי הדין בכל חתך הגילאים ומכל רחבי הארץ ייוצג בצורה מלאה ושווה. ובמחוז הדרום קיימים עורכי דין מעולים, מכל התחומים.

 

בעיני רוחי, לשכת עורכי הדין צריכה להקיף את כל תחומי הפעילות של המשפטנים כולם החל בתחום המקצועי ועד למעורבות הקהילתית והתרבותית.

 

תפיסת עולמי הינה כי יש להביא את הלשכה אליכם אל חבריה לערב את החברים בעשייה ולא להשאירה למעלה במקום גבוה, מרוכזת ורחוקה מעיניכם ומהתערבותכם.

 

רק בעשייה יומיומית ולא בדיבורים, מחוזק מעמדם של עורכי הדין במחוז הדרום. אנו מחויבים להגנה על פרנסת חברינו עורכי הדין, אנו מחויבים לעידוד שיבוצם של עורכי דין מן המחוז במשרות ציבוריות ואנו מחויבים למתן בכורה לעורכי הדין כמגשרים ובוררים בכל מקרה העולה על סדר היום הפרטי והציבורי כאחד. כך גם אנו פועלים בצורה אינטנסיבית למניעת תחרות פרועה ומאבק כנגד משיגי גבול המקצוע.

 

מאידך, חובתנו להקפיד על חיזוק הקשר בין עורכי הדין במחוז הדרום לבין הקהילה הסובבת. דרך של מתן סיוע עזרה ומענה לכל ואפילו בהתנדבות, היא זו שמעלה את יוקרת המקצוע היא זו שמחזקת את דימוי עורך הדין בפני הציבור וכפועל יוצא, היא גם שמחזקת את מעמדה של לשכת עורכי הדין אשר לאחרונה שבה וצוברת מעמד ציבורי.

 

כל אלה, מחייבים אותנו העומדים בראש המערכת לפעילות אינטנסיבית בלתי פוסקת.

 

אני שמח שהיום אני יכול לבשר לכם כי קיים שיתוף פעולה מוחלט מצד מערכת השיפוטית בכל הרמות במחוז למול הלשכה ולמולי. לפתחנו עומד חזון חדש, רענן, שונה כאשר באמתחתנו דברים לרוב ומילותינו לא סתם באוויר - אנו מאמינים גדולים של מעשים, אנחנו כאן ואנחנו רוצים שירגישו ושידעו את זה בכל רגע נתון.

 

אני מנצל את הבמה הנוכחית וקורא לכם להצטרף לעשייה הן כאלו המשתתפים בפעילויות, הלומדים ומחכימים והן ככאלה התורמים לעשייה עצמה.

 

ועתה בנימה אישית.

 

כידוע לכם, מדי שנה מצטרפים כ-3,000 חברים חדשים ללשכת עורכי הדין.

 

גידול זה נובע מהכמיהה הגדולה של צעירות וצעירים (כמו גם של בוגרות ובוגרים הבוחרים במקצוע זה כ"קריירה שנייה"), לעבוד באחד המקצועות המרתקים ביותר בעיני ולהגיע למימוש עצמי, תוך עמידה על עקרונות עילאיים כגון צדק, שוויון, זכות יסוד, תום לב ועוד.

 

אך טבעי כי לאור ריבוי עורכי הדין - כל אחד רוצה להתבלט.

 

יש בין עורכי הדין הוותיקים וגם בקרב השופטים הותיקים, כאלה הסבורים שהגידול המואץ בקהילת עורכי הדין הוא הגורם המכריע המוביל להתנהגות בלתי ראויה.

 

ולצערי הרב קיימים גם עורכי דין אשר סבורים כי הדרך הנכונה היא ע"י דחיפות מרפקים והתנהגות תוקפנית או שימוש במילים בוטות.

 

ואני אומר לכם אל תשגו לרגע.

 

התנהגות זו אינה מקנה כל יתרון, ההפך הוא.

 

מוטלת עלינו החובה מדי בוקר, יום ביומו, לשאול עצמנו, מהי המשמעות האמיתית המסתתרת מאחורי מקצוע עריכת הדין ומדוע מקצוע זה יכול אך לדור בכפיפה אחת עם המונח "דרך ארץ".

 

לצערי הרב ולמרות שאנו עורכי הדין, עושים שימוש יומיומי קבוע במונחים "חברי", "חברתי", "אדוני" "גברתי" אני חייב להודות כי אני חש שבמהלך השנים נשתכחה אצלנו משמעות המונחים הללו.

 

נשתכחה מליבנו המשמעות הבסיסית של המונח "כבוד הדדי"?

 

יותר ויותר אנו עדים לתופעות בלתי רצויות של יצירת זירות מלחמה וכיתות חרבות בין החברים למקצוע ובין החברים לבתי המשפט, עת כל האמצעים כשרים וחבל.

 

בתי המשפט הפכו לקרקע פוריה למאבקים קשים ביותר בין בעלי דין יריבים ולעיתים אפילו בין כאלה שבלשונם מכנים עצמם אויבים של ממש האחד כלפי השני.

 

חברים וחברות, חברות ודרך ארץ, "היא שם המשחק", זוהי התורה כולה.

 

בלשון חכמינו ומפיו של רבי עקיבא "ואהבת לרעך, כמוך – זו כל התורה". וכדברי הלל הזקן במסכת שבת בתרגום מארמית לעברית "את ששנוא עליך אל תעשה לרעך – והשאר – לך ולמד".

 

ועוד טיפ קטן שיסייע מאד בחייכם המקצועיים שכן הוא תמיד נכון.

 

ממסכת אבות למדנו כי "לשון רכה תשבר גרם". כמה שזה נכון. אל לנו עורכי הדין, להיגרר לקרב, אל לנו לשכוח לא אנחנו ולא בתי המשפט – אויבים זה לזה!

 

מוטל עלינו לבצע את שליחותנו בצורה הטובה ביותר לטובת לקוחותינו, אך אין באמור בכדי להתיר את הרסן ולאשר לנו בשם הלקוח, לפגוע האחד בשני או בבתי המשפט.

 

זכרו "בנפול אויבך – אל תשמח" "ואל תעמוד על דם רעך" ו"אל תיטור ואל תקום" ו"למד לשונך טוב תמיד".

 

אני קורא לכם לצאת עם מסר חשוב, מהיום הראשון שבו אתם מוכרזים כעורכי דין, כעמיתים, כחברים למקצוע, כ-officers of the court פרגנו אחד לשני. עזרו אחד לשני. נהגו האחד כלפי השני בכבוד, נהגו כלפי בתי המשפט בכבוד.

 

גם כך יש מספיק מקטרגים ומלעיזים המחפשים כל הזדמנות להוקיע את שמנו, עורכי הדין. אל לנו לסייע בידם.

 

בטרם שהנכם עושים שימוש במילים בוטות, עצרו ושאלו עצמכם:

 

האם זה מוסיף?

 

האם זה מועיל?

 

האם זה מקדם את אינטרס הלקוח? או שמא מתוך רצון בלתי סביר להרשים כביכול את הלקוח בחרתם לפגוע בפגיעה ישירה בחבריכם למקצוע או בבית המשפט או אפילו בבעלי הדין.

 

לפני שאתם פונים בהאשמות במסגרת טיעונים בבתי המשפט, אל תשכחו, היום הוא  - מחר אתם במקומו.

 

מניסיוני, אני אומר לכם כי בכך אתם תזכו להערכה גדולה יותר, הן מצד חבריכם למקצוע והן מצד השופט או חבר השופטים אשר מולם תופיעו לא רק באותו משפט ספציפי, שאתם מנהלים.

 

הוכיחו להם אחרת! הוכיחו שצעיר אינו פוחז, אינו נמהר, אלא הוא קודם כל וראשית לכל סקרן, מתעניין, מכבד ומוכן ללמוד ולתרום.

 

כך, תהיו אתם ראויים לתואר חבר, כך נהיה אנו גאים להיות חבריכם.

 

תודה.

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון